Jak zapisać się na kurs nurkowania!
Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem
Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.
Azot (N2) w nurkowaniu
mieszanki oddechowe
Azot to gaz bezbarwny, bezwonny bez zapachu, główny składnik powietrza. Pod zwiększonym ciśnieniem działa narkotycznie na organizm człowieka wywołując tzw. narkozę azotową. Dobrze rozpuszcza się w krwi co powoduje nasycanie się nim tkanek naszego ciała pod wpływem zwiększonego ciśnienia ( w czasie nurkowania). Aby bezpiecznie wypłynąć na powierzchnię należy stosować dekompresję. Brak prawidłowej dekompresji prowadzi do choroby dekompresyjnej.
Właściwość narkotyczne przy nurkowaniu na powietrzu ujawnia się już od 30m i nasilają się wraz z głębokością. Zmniejszenie głębokości spowoduje ustąpienie objawów narkozy. Zmiana sposobu oddziaływania azotu na nasz organizm związana jest ze zmianą ciśnienia parcjalnego azotu wraz z głębokością nurkowania.
DAN zaleca aby ciśnienie parcjalne azotu w mieszance oddechowej nie było większe od 3,95at a takie ciśnienie panuje na głębokości 40m dla nurkowań powietrznych.
Jednak azot z powodu dużej dostępności występuje w wieli mieszankach oddechowych, zaczynając od powietrza, przechodząc przez różne rodzaje nitroksu a na trimiksie kończąc. Planując nurkowania na mieszankach oddechowych nurkowie starają się utrzymywać END (Equivalent Narcotic Depth) - równoważną głębokość narkotyczną na poziomie 30-40m.