Jak zapisać się na kurs nurkowania!
Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem
Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.
Pary nurkowe
nurkowanie pod lodem
Przeprowadzenie nurkowania
Nurkowanie pod lodem jest działaniem całej grupy (ekipy), w nurkowaniu powinny brać udział trzy dwuosobowe zespoły (pary nurkowe).
- para nurkująca (prowadzący i partner)
- para asekurująca (asekurant i pomocnik)
- para powierzchniowa (ratownicza)
Zadania pary nurkującej
Para nurkująca wykorzystuje jedną linę asekuracyjną. Lina zapewnia kontakt z powierzchnią przy pomocy umówionego systemu znaków, oraz umożliwia powrót do przerębla. Zastosowanie tylko jednej liny eliminuje zagrożenie poplątania się lin asekuracyjnych występujące przy zastosowaniu po jednej linie dla każdego nurka oraz absorbuje tylko jedną osobę z pary asekuracyjnej do kontroli naciągu liny. Nurkowanie z dwoma linami jest nie polecane, ale w pełni akceptowalne.
W przypadku zastosowania jednej liny nurek partner powinien być przywiązany do końca liny, a j nurek prowadzący około 2-3m dalej. Bezpośrednio z powierzchnią połączony jest tylko prowadzący i on jest odpowiedzialny za komunikacje z asekuracją. Nurek prowadzący nurkowanie powinien być bardziej doświadczony, musi bezwzględnie umieć wykorzystywać linę do komunikacji oraz znać umówiona sekwencje znaków.
W trakcie nurkowania należy pozostawać w ciągłym kontakcie z powierzchnią przez sygnalizowanie "OK" co 1-2minuty. Należy przestrzegać zasady " trzeciej części zapasu powietrza"
Para nurkująca powinna w bezpiecznej (zabezpieczającej przed przypadkowym wpadnięciem do wody) odległości od przerębla przygotować sprzęt nurkowy, sprawdzić jego stan techniczny oraz działanie (nie próbujemy brac wdechu z automatu - może to doprowadzić do zamarznięcia automatu). Jeżeli wszystko jest OK to ubieramy się w skafander. Na skafander zakładamy uprząż. Należy pamiętać, że zanim podejdziemy do przerębla należy wpiąć się w linę asekuracyjną.
Para nurkująca przygotowana do wejścia do wody
Najbezpieczniej można wejść do wody z pozycji siedzącej
nurkowie pod wodą, jeden na końcu liny (partner) i prowadzący - 2-3m wcześniej,
nieprawidłowe zabezpieczenie nurków, tylko jeden na linie, drugi pływa bez akuracji
(sytuacja niedopuszczalna, bo potencjalnie bardzo niebezpieczna, jeżeli asekuracja wyciągnie nurka na linie to drugi zostanie sam pod wodą)
wejście jest proste - prawdziwy problem mamy z wyjściem
najłatwiej wychodzić w jednym z rogów przerębli
pomoc pary asekuracyjnej może być nieoceniona
i wyciągamy foczki z przerębli, dobrze że lód jest sliski.
Oczywiście można również rozebrać się ze sprzetu w przerębki
Zadania pary asekurującej
Para asekurująca jedna z osób (asekurant) jest odpowiedzialna za prowadzenie asekuracji
przy pomocy liny, upewnia się że para nurkująca jest prawidłowo
przywiązana, ma również za zadanie kontrolować napięcie liny (lina nie powinna być zbyt luźna, ani zbyt naciągnięta). Zbyt mocne napinanie
liny będzie utrudniało pływanie parze nurkującej, będzie ściągana do przerębli. Prawidłowa praca liną polega na lekkim napinaniu i luzowaniu jej co kilka sekund.
Druga osoby z pary powinna pomóc ubrać się w sprzęt parze nurkującej, a po wejściu nurków do wody pomaga w prawidłowej obsłudze liny.
Zadania pary ratowniczej
Para ratownicza powinna być w pełni ubrana w sprzęt nurkowy wymagany pod lodem oraz w sprzęt asekuracyjny (zwiększający bezpieczeństwo), powinni być przywiązany do liny asekuracyjnej, innymi słowy ma być przygotowani do wejścia do wody w każdej chwili. Para ratownicza powinna się składać z doświadczonych nurków, inaczej nie spełni swojej roli. O zadaniach pary ratowniczej więcej znajdziesz na stronie akcja ratownicza.