Jak zapisać się na kurs nurkowania!
Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem
Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.
Ranking płetw technicznych
testy sprzętu
Każdy płetwonurek wcześniej czy później staje przed dylematem jakie płetwy kupić. Aby ułatwić wybór osobie niezdecydowanej publikuję własny ranking płetw technicznych, z krótkim komentarzem. Miejsce punktowane 1, pozostałe pozycje zostały uszeregowane przypadkowo.
Płetwy techniczne nie są wcale przeznaczone dla nurków technicznych, nurek rekreacyjny może ich z powodzeniem używać - powinien jedynie wybrać płetwy dostosowane do swoich umiejętności - generalnie czym mniejsze umiejętności tym mniejsze płatwy (mniejsza powierzchnia pióra).
Więcej informacji o płetwach można znaleźć na stronie słowo o płetwach oraz na stronie jak wybrać płetwy. Informacja o maskach i fajkach znajdują się w dziale ABC.
1 DIVE SYSTEM Płetwy Tech Fins
Moim zdaniem najlepsze płetwy na rynku.
Wykonane z naturalnej gumy w 100%, dzięki czemu posiadają rewelacyjna trwałość i elastyczność. Ich olbrzymim atutem są sprężyny, które dostajemy od razu w komplecie - jest to najwygodniejszy system jaki kiedykolwiek używałem (stalowe nierdzewne sprężyny z neoprenową osłoną).
Powierzchnia płetwy jak i jej twardość jest tak dobrane, że poruszanie nimi nie stwarza problemu przy jednocześnie bardzo dużej sile ciągu.
Posiadają duży kalosz z wysokim podbiciem, idealny do suchego skafandra. Pływanie w tych płetwach żabka do tyłu jak i do przodu jest prawdziwą przyjemnością.
Dane techniczne:
- długość - 56cm
- szerokość - 25cm
- rozmiary: M, L, XL, XXL
- dostępne kolory: czarny, żółty, biały - płetwy białe i żółte są droższe.
Płetwy TECLINE Jet Strem
To następca Tecline Jet. Te płetwy maja od razu sprężyny, zrezygnowano z prostego rozwiązania klamerkowego – to ruch w dobrym kierunku. No i nowość płetwy nabrały kolorów, oprócz koloru czarnego dostępny jest kolor żółty i czerwony (żółtych nie miałem, ale czerwone szybko zmieniły kolor na różowy, więc jeżeli ktoś lubi różowy to płetwy może brać w ciemno).
Same płetwy mają sprawdzony kształt, działają poprawnie, są trwałe, wygodne, zwrotne, dobrze trzymają stopę, ale nie oczarowują efektywnością. Oczarować mogą ceną, za te pieniądze nie da się kupić lepszych nowych płetw technicznych.
Trwałość płetw testowali kursanci, a jak wiadomo nie ma lepszych testerów. Sprężyny również dobrze spełniają swoją rolę. Płetwy wcześniejsze Tecline jet (pewnie poprawniej było by napisać Scubatech Jet pękały czasami na stopie.
Dane techniczne:
- długość - xxcm
- szerokość - xxcm
- rozmiary: XL, XXL
- dostępne kolory: czarny, zółty, czerwony
Płetwy TECLINE Jet
Tanie płetwy techniczne, nie wyróżniające się niczym specjalnym, dzięki temu że mają mniejsze pióro łatwiej nimi machać, to może być duża zaletą szczególnie dla osób zaczynających nurkowanie. Model, który posiadam w szkole posiadał zapięcia paskowe, które w przypadku kursantów OWD nie sprawdzają się, wystarczy mocniejszy kursant i pasek jest urwany - więc szybko przeszedłem na sprężyny (jak nie powie się kursantom jak regulować pasek w najprostszym rozwiązaniu klamerkowym to ciągną aż urwą). Tego rodzaju płetwy dobrze sprawdzają się przy osobach poczatkujących. Osoby z większym doświadczeniem powinny poszukać rozwiązania dla siebie w droższych rozwiązaniach.
Dane techniczne:
- długość - xxcm
- szerokość - xxcm
- rozmiary: XL, XXL
- dostępne kolory: czarny
Inne płetwy które warto sprawdzić to
- Płetwy APEKS RK3 - nie pływałem
- Płetwy XDEEP EX1 - nie pływałem
- Płetwy POSEIDON Trident Fin - pływałem dwa razy, bez zachwytu
- Płetwa Scubapro Jet Fin - pływałem z 10 lat temu, ale nie pamiętam co mi w nich nie pasowało, może tylko cena. Wiem że mają wielu zagorzałych fanów. Rozmiar XXL jest naprawdę wielki i może być dla nurków ze stopą 45-46 pływających w skafandrach suchych jedynym rozwiązaniem.
- Płetwy TECLINE PowerJet - nie pływałem