Rzeka, rzeki - nurkowanie

Hydrologia i locja


Nurkowanie w polskich rzekach jest mało popularne, żeby nie powiedzieć praktycznie nie istnieje. Spowodowane jest to brakiem rzek głębokich, o dużej przeźroczystości wody i ciekawym dnie.
Nurkowanie w rzece może być bardzo niebezpieczne z powodu prądu oraz wirów.

Jednak trafia się sporo osób zainteresowanym spływem, bądź to po powierzchni lub tuż pod nią z użyciem sprzętu nurkowego (automat oddechowy, butla, BCD) lub tylko z maską fajka i płetwami. Nie wspomniałem o skafandrze, ale w Polsce to wyposażenie obowiązkowe z dwóch powodów: temperatury wody oraz ewentualnych otarć o ostre elementy (zatopione elementy, szkło, stare puszki). To czy wybierzemy skafander suchy czy mokry zależy tylko od nas. Pewnie w porze letniej milej jest w skafandrze mokrym, chodź i skafander suchy może być przydatny. W okresie jesienno-zimowo-wiosennym chyba lepiej używać skafandrów suchy.

Na spływ rzeką należy wybierać okresy dobrej pogody, kiedy ilość osadu niesiona przez wodę jest najmniejsza, występuje wtedy najlepsza przejrzystość wody. Inny aspekt to bezpieczeństwo, po opadach deszczu często podnosi się poziom wody, zwiększa się prędkość przepływu i niebezpieczeństwo spływu wzrasta.

W Polsce spłynąć można następującymi rzekami:

  1. Brdą (okolice miejscowości Rytel),
  2. Czarna Hańczą (okolice miejscowości Muły do mostu do Dworczyska),
  3. Piaśnica - nad Bałtykiem wypływa z jeziora Żarnowieckiego

Rzeka posiada kilka charakterystycznych elementów ukształtowania, które znać powinien, każdy zainteresowany nurkowaniem w rzece:

inne rzeki, poza granicami polski zdatne do nurkowania:

  1. Traun (Austria)
  2. Verzasca (Włochy/Szwajcaria)

Spływy Kajakowe

Spływy kajakowe to ciekawa alternatywa zamiast nurkowania. Pożyczenie dobrego kajaka nie stanowi obecnie większego problemu. Gdzie spływać, opisy spływów wraz z zdjęciami można znaleźć na stronie spływy kajakowe.