Jak zapisać się na kurs nurkowania!
Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem
Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.
Rzeka, rzeki - nurkowanie
Hydrologia i locja
Nurkowanie w polskich rzekach jest mało popularne, żeby nie powiedzieć praktycznie
nie istnieje. Spowodowane jest to brakiem rzek głębokich, o dużej przeźroczystości
wody i ciekawym dnie.
Nurkowanie w rzece może być bardzo niebezpieczne z powodu prądu oraz
wirów.
Jednak trafia się sporo osób zainteresowanym spływem, bądź to po powierzchni lub tuż pod nią z użyciem sprzętu nurkowego (automat oddechowy, butla, BCD) lub tylko z maską fajka i płetwami. Nie wspomniałem o skafandrze, ale w Polsce to wyposażenie obowiązkowe z dwóch powodów: temperatury wody oraz ewentualnych otarć o ostre elementy (zatopione elementy, szkło, stare puszki). To czy wybierzemy skafander suchy czy mokry zależy tylko od nas. Pewnie w porze letniej milej jest w skafandrze mokrym, chodź i skafander suchy może być przydatny. W okresie jesienno-zimowo-wiosennym chyba lepiej używać skafandrów suchy.
Na spływ rzeką należy wybierać okresy dobrej pogody, kiedy ilość osadu niesiona przez wodę jest najmniejsza, występuje wtedy najlepsza przejrzystość wody. Inny aspekt to bezpieczeństwo, po opadach deszczu często podnosi się poziom wody, zwiększa się prędkość przepływu i niebezpieczeństwo spływu wzrasta.
W Polsce spłynąć można następującymi rzekami:
- Brdą (okolice miejscowości Rytel),
- Czarna Hańczą (okolice miejscowości Muły do mostu do Dworczyska),
- Piaśnica - nad Bałtykiem wypływa z jeziora Żarnowieckiego
Rzeka posiada kilka charakterystycznych elementów ukształtowania, które znać powinien, każdy zainteresowany nurkowaniem w rzece:
- nurt rzeki - miejsce (linia) gdzie prędkość wody jest największa i przeważnie również w tym miejscu występuje największa głębokość. Linia nurtu nie znajduje się na środku rzeki, ale przemieszcza się od brzegu do brzegu. Linia nurtu zmienia się wraz ze zmianą koryta rzeki na skutek meandrowania, przemieszczania osadów, podmywania brzegów, osadzania osadów.
- koryto rzeki - najniższa część doliny, przez którą okresowo lub stale płynie woda. kształt koryta rzeki zależy od terenu w jakim płynie, inny kształt posiadają koryta rzek górskich a inny rzek nizinnych
- mielizna - wypłacenie powstałe na skutek osadzania się materiału niesionego przez rzekę na skutek zmniejszenia prędkości przepływu np. w wyniku zmiany linii nurtu. Mielizna powstaje na skutek osadzania się piasku, żwiru, drobnych kamieni.
- ploso - zagłębienie w dnie rzeki między dwoma bystrzami o znacznie spokojniejszej wodzie,
- bystrze - miejsce w rzece, w którym następuje lokalne przyspieszenie prądu wody. Może być spowodowane zwężeniem koryta rzeki, podwodnymi przeszkodami, zmianą nurtu, przejściem przez wypłycenie lub zakręt itp.
- przemiał -
- przykosa -
- kaskada - wodospad, w którym woda spada z progu lub po stopniach, ukształtowany w sposób naturalny lub sztuczny
inne rzeki, poza granicami polski zdatne do nurkowania:
- Traun (Austria)
- Verzasca (Włochy/Szwajcaria)
Spływy Kajakowe
Spływy kajakowe to ciekawa alternatywa zamiast nurkowania. Pożyczenie dobrego kajaka nie stanowi obecnie większego problemu. Gdzie spływać, opisy spływów wraz z zdjęciami można znaleźć na stronie spływy kajakowe.