Gauge/miernik elektroniczny

sprzęt nurkowy


Cóż to takiego gauge? To nic innego jak połączenie głębokościomierza z zegarkiem i często to również możliwość podejrzenia ostatnich nurkowań (takie parametry jak głębokość, czas, średnia głębokość czy temperatura).

Często głębokościomierz elektroniczny nazywany jest gauge i takie nazewnictwo również jest poprawne.

Do czego stosujemy mierniki elektroniczne?

Do lat 80-tych głębokościomierze stosowane były wraz z tabelami dekompresyjnymi do obliczania dekompresji, obecnie wszyscy nurkują z komputerami nurkowymi, wiec gauge stał się zapasowym miernikiem dla nurków rekreacyjnych i często niezbędnym elementem wyposażenia nurka technicznego (nurkowie techniczni planują nurkowanie w oparciu nie o komputer nurkowy a o runtime)

gauge

Najbardziej znane urządzenie tego typu to to Uwatec - Scubapro Digital 330 które podaje następujące parametry:

Komputery nurkowe w funkcji gauge

Obecnie większość komputerów nurkowych a w szczególności te zaawansowane posiadają funkcję gauge. Przełączenie jest niezwykle proste, wystarczy zmienić tryb pracy komputera nurkowego. Mimo że zmiana jest prosta nie zawsze jest możliwa, jeżeli komputer nie będzie całkowicie odsycony, nie pozwoli sie przełączyć w tryb gauge, powrót do funkcji komputera po upływie 24h lub 48h zależnie od komputera nurkowego. Zmianę funkcji komputer nurkowy/gauge przed rozpoczęciem nurkowań należy dokładnie przemyśleć.

gauge

Jeden z bardziej znanych komputerów nurkowych
pełniący również funkcję ekskluzywnego zegarka SUUNTO D6i