Tabele dekompresyjne

tabele dekompresyjne


Dane dotyczące dekompresji (jeżeli jest konieczna) i jej przebiegu dla określonych wartości czasu i głębokości zostały opracowane w postaci tabel dekompresyjnych. Są one rezultatem długoletnich badań naukowych, obliczeń, eksperymentów na zwierzętach i prób z udziałem ludzi.

Obecnie komputery nurkowe wyparły tabele nurkowe prawie zupełnie, jednak w dalszym ciągu znajomość tabel jest obowiązkiem każdego nurka. tabele są doskonałym narzędziem szkoleniowym, pozwalają w łatwy sposób pokazać jak zmienia się nasze nasycenie azotem w zależności od głębokości nurkowania, czasu nurkowania oraz stosowanej mieszanki oddechowej. Mimo, że prawie każda organizacja szkoleniowa stosuje inne tabele, zasada wszystkich z nich jest bardzo podobna.

Jak używać tabel dekompresyjnych?

Tabele dekompresyjne, umożliwiają płetwonurkowi przeprowadzenie właściwej dekompresji po nurkowaniu. Stosowanie się do zaleceń tabel uchroni nas przed powstaniem najgroźniejszej choroby nurków, choroby dekompresyjnej. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o dekompresji zaglądnij na strony:

Należy również zapoznać się z takimi określeniami i tematami jak:

Rodzajów i typów tabel dekompresyjnych jest wiele, przedstawię te najczęściej spotykane:

  1. tabele US NAVY (Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych) - pierwsze tabele używane przez nurków amatorów
  2. tabele Buhlmann/Hahn tabele stosowane powszechnie w CMAS-ie
  3. tabele RDP stosowane w PADI,
  4. tabela kołowa czyli. "wheel" stosowana w PADI - umożliwia nurkowanie wielopoziomowe.

Latanie samolotem po nurkowaniu, znajdziesz na stronie - latanie samolotem po nurkowaniu.

Obecnie coraz częściej, nurkowie stosują, komputery nurkowe, są one nieporównywalnie wygodniejsze i łatwiejsze w użyciu.