Konsola

sprzęt nurkowy


Konsola to zespół wskaźników zgrupowanych razem. Oprócz manometru może występować głębokościomierz analogowy lub elektroniczny, kompas, termometr.

Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że wszystkie wskaźniki są zgrupowane, nie trzeba ich ubierać oddzielnie, przed nurkowaniem (bardzo ważne), dzięki czemu zawsze mamy je na nurkowaniu. Przestrzegam jednak przed zbyt dużą konsolą, może to spowodować jej zwisanie i obijanie się o dno w trakcie nurkowania, co może prowadzić do niszczenia dna i uszkodzenia przyrządów pomiarowych.

Tu poruszę jeszcze ważny temat: Gdzie głębokościomierz/komputer na ręce czy czy w konsoli? Nie ma wyjścia idealnego, posiadanie głębokościomierz/komputer w konsol jest wygodniejsze - nie trzeba zakładać przy każdym nurkowaniu. Wadą jest, że występuje większa trudność w monitorowaniu przyrządów, szczególnie w sytuacjach awaryjnych, które wymagają współdziałania dwóch nurków lub które zdarzyły się w nocy (brak ręki aby przytrzymać głębokościomierz/komputer). Sam dla wygody mam komputer w konsoli.

konsola

konsola z dwoma wskaźnikami: manometrem i głębokościomierzem analogowym (w manometrze można dostrzec dodatkowo termometr).

konsola

konsola z czterema wskaźnikami: manometrem, głębokościomierzem analogowym, kompasem i termometrem