Jak zapisać się na kurs nurkowania!
Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem
Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.
Jak zaplanować nurkowanie na 31m
nurkowanie techniczne
Zadanie dla nurka nitroksowego: DSAT Tec Deep Diver, Advanced Nitrox, PN2 CMAS
Zaplanuj nurkowanie, tak aby maksymalnie ograniczyć czas dekompresji, w czasie nurkowania na głębokość 31m, rozpoczęcie wynurzania w 27minucie (maksymalna głębokość na Zakrzówku). Gazy plecowe jak i dekompresyjne - dowolne. Posiadany sprzęt to twinset 2x12l i butla dekompresyjna 10l. Z planowania wyciągnij wnioski, jakie gazy będą optymalne.
Jeżeli nie wiesz kompletnie o co chodzi zapraszam o "stronę wcześniej" na stronę Jak zaplanować nurkowanie techniczne? lub do działu nurkowanie techniczne.
Planowanie nurkowania:
Możliwych rozwiązań jest wiele, od skorzystania z tabel dekompresyjnych, do użycia programów dekompresyjnych. Tu pójdziemy na łatwiznę skorzystamy z Decoplanera. Poniżej tabela przedstawiająca nasze podstawowe ustawienia wyjściowe. Jak widać poziom bezpieczeństwa został ustalony bardzo wysoko: GFLo 5%, GFHi 70% (trochę o GF - gradient factor), zużycie gazów zarówno w fazie dennej jak i dekompresyjnej zostało ustalone na poziomie 20l/min. Nurkowanie oczywiście z twinsetem i butlą boczną.
Pierwsze podejście to zaplanowanie nurkowania na powietrzu, bez gazów dekompresyjnych. Jak widać całkowity czas nurkowania to 61min a czas dekompresji 30min.
Uwaga: w planie nurkowania założono, że prędkości zanurzania to 20m/min, jednak z "palca" zostało wpisane że pierwsze 10m osiągniemy dopiero po 1min (wolniejsze zanurzenie na pierwszym odcinku).
Dokładamy gaz dekompresyjny EAN50, na który przechodzimy na 21m. Czas nurkowania teraz to 44min, a czas dekompresji 13min, jest znaczna poprawa.
Spróbujmy sprawdzić jak przebiegnie nasze nurkowanie przy użyciu na dekompresji czystego tlenu. Tu nie nastąpiło drastyczne poprawienie sytuacji, czas nurkowania zmniejszył się o 1min podobnie jak dekompresja.
To może spróbujmy użyć na dekompresję EAN70? To również nic nie dało. Czas nurkowania dalej wynosi 43min, a czas dekompresji 12min.
Proponuję jako gaz plecowy zastosować nitrox. Jaki? To można łatwo odczytać z
tabeli
MOD.
Proponuję nitrox EAN34. Teraz czas nurkowania wynosi 39min, czas dekompresji
8min. Doskonale, takie nurkowanie można wykonać tylko na jednym gazie, nie
trzeba z sobą zabierać żadnych dodatkowych butli.
Można zadać pytanie, czy czas dekompresji można jeszcze skrócić? Tak, jeżeli na dekompresji użyjemy "gorącego nitroksu". Poniżej jest przedstawione nurkowanie gdzie w fazie dennej używamy nitroksu EAN34 a w fazie dekompresyjnej od 12m nitroksu EAN70. Teraz całe nurkowanie trwa 35min a faza dekompresji 4min. Jednak warto się zastanowić czy dla tych czterech minut warto brać dodatkową butlę, z której zużyjemy tylko184l gazu. Taka operacja ma sens, kiedy wydłużymy czas fazy dennej, co spowoduje również zwiększenie dekompresji.
Poniżej nurkowanie na nitroksie EAN34 i EAN70 z wydłużeniem fazy dennej do 37min
Wniosków z tego przykładu może być wiele. Ja zwrócę uwagę na jeden. W przedziale głębokości do 31m lepiej jeżeli jako gaz denny zastosujemy odpowiedni nitroks niż powietrze, nie będzie potrzeby stosowania dodatkowo gazów dekompresyjnych.
Na koniec zamieszczam przebieg nurkowania na powietrzu przy wydłużonym czasie dennym, teraz dekompresja wynosi 73min. Oczywiście widać, że zestaw 2x12l musielibyśmy napełnić do 302at.
Poniżej również nurkowanie na powietrzu, z tym samym czasem dennym, ale z dekompresją na nitroksie EAN70. Widać jak bardo zmniejszyła się dekompresja.
Powrót do strony planowanie nurkowania technicznego.