Jak zapisać się na kurs nurkowania!
Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem
Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.
Programy dekompresyjne
Teoria dekompresji
Planowanie nurkowania technicznego odbywa się obecnie przy użyciu programów dekompresyjnych, w użyciu jest kilka algorytmów, najbardziej popularne to RGBM, VPM-B, i te najstarsze neo-haldanowskie. Witam więc w świecie gradient factorów.
Obecnie jest dostępnych kilkanaście programów dekompresyjnych
- V-Planner - strona www.v-planner.com
- D-Planner - strona
- Z-Planner - nie rozwijany
- Gap - strona www.gap-software.com
- HLPlanner - strona www.hlplanner.com
Podstawowe modele dekompresyjne
- Podstawy modelu RGBM i dodatkowe informacje: dane firmy Suunto
- Najbardziej rozpowszechniony neo-haldanowski model - Model Bulhmanna
- VPM podstawowy konkurent modelu pęcherzykowego RGBM.
D-Planner
Obsługa jest w zasadzie intuicyjna (jeżeli miałeś/aś do czynienia z innymi programami tego typu), należy wpisać podstawowe dane dotyczące nurkowania czyli głębokość i czas, ustalić mieszanki dekompresyjne, oraz GF Lo i GF Hi. Dodatkowo należy podać stosowane butle na dane mieszanki oraz SAC denny oraz dekompresyjny.
W przedstawionym przykładzie zaplanowano nurkowanie na 50m z czasem dennym 25minut, dekompresja jest prowadzona od 21m na EAN50, całkowity czas nurkowania 66min. GF Lo 30% GF Hi 85%.
Zaplanowane nurkowanie składa się z jednego poziomu, D-Planner umożliwia zaplanowanie nurkowania składającego się z maksimum 20 poziomów głębokości. Z powodu założonych Gradient Factorów profil nurkowania można uznać za bardzo agresywny, zaleca się używać niższych wartości np: GF Lo 15% GF Hi 75%.
Przycisk "No Deco Gas" - brak gazów dekompresyjnych - służy do obliczania dekompresji i wymaganych gazów dla nurkowania przy założeniu, że wszystkie mieszanki zaplanowane do dekompresji zostały utracone i nurkowanie musi być przeprowadzone tylko przy użyciu gazu dennego (back gas).
Program pokazuje pełne informacje o czasie trwania przystanków, uwzględniając ich początek i koniec. Wyświetla poziom CNS% i OTU, na kolejnych etapach nurkowania. W kolumnie "MVal%" przedstawiona jest maksymalna wartość M podczas kolejnych etapów nurkowania. Wartość ta rośnie podczas wynurzania i na powierzchni jest największa. Jeżeli uznasz, że powierzchniowa wartość MVal% jest zbyt duża, możesz ją zmodyfikować zmniejszając wartości Gradient Factor low (GF Lo%) oraz "Gradient Factor high" (GF Hi%).
Program generuje tabelę wymaganych przystanków dekompresyjnych w przypadku skrócenia czasu nurkowania.
Przebieg odsysania można śledzić na wykresie graficznym