Zbiorniki zaporowe - nurkowanie

Hydrologia i locja


Zbiorniki zaporowe to również sztuczne zbiorniki wodne. Atrakcyjność ich jest bardzo zróżnicowana i bardzo szybko spada w miarę starzenia się zbiornika. Wywołane jest to napływem dużej ilości osadów w okresie deszczowym. W zbiornikach zaporowych lepsza widoczność utrzymuje się na początku czerwca i w okresie jesieni po dłuższym okresie bez opadów deszczu. Okres zimy kiedy zbiornik skuty jest lodem może być również ciekawy.

Małe zbiorniki zaporowe, w których na skutek opadów woda zmienia kolor w całym zbiorniku (Klimkówka, Niedzica) praktycznie nie nadają się do nurkowania. Całe dno pokryte jest osadami mułowcowymi, co zdecydowanie zmniejsza atrakcyjność akwenu. Praktycznie oprócz mułu nic nie widać, dodatkowo widoczność przy dnie spada do kilku centymetrów, a każdy ruch płetwą podnosi osady denne. Dużym zbiornikiem jest np. Solina, ale i tu widoczność przeciętnie nie przekracza 2m. Dzieje się tak na skutek występującego zamulenia.

zbiornik zaporowy w Niedzicy, trzech wędkarzy łowi ryby pod lodem,
widać po znakach na brzegu jak bardzo obniżony jest poziom wody (około 10m)
można spacerować po części przeważnie zalanej wodą.

Generalnie nie polecam takich zbiorników do nurkowania, zdecydowanie lepiej wybrać kamieniołom lub jezioro.

W zbiornikach zaporowych poziom wody może się zmieniać nawet w granicach kilku metrów, dzięki czemu czasami można przejść suchą nogą, po terenie w którym nurkujemy.