Pogoria III - nurkowanie

miejsca nurkowe


Pogoria III

Lokalizacja
Zagłębie - Dąbrowa Górnicza
Głębokość max.
głębokość maksymalna 17 m,
głębokość średnia 5,91 m.,
nachylenie dna zbiornika 3,09%
pojemność zbiornika 12,2 mln m3,
powierzchnia 2,08 km2,
długość zbiornika 2,02 km,
średnia szerokość jeziora 1,03 km,
maksymalna szerokość jeziora 1,51 km,
długość linii brzegowej 6,49 km,
Widoczność
średnia widoczność w ciągu roku utrzymuje się między 2-3m
Dojazd
Dojazd nad zbiornik jest mocno ograniczony, głównie przez znaki zakazu wjazdu. Wzdłuż całego zbiornika prowadzi ścieżka spacerowa umożliwiająca przemieszczanie się pieszych. Nurkowie nad akwen dojeżdżają od dwóch stron. Strony wschodniej i wtedy nurkują w okolicy przystani żeglarskiej, oraz od strony zachodniej i nurkują na słupach.
Opis akwenu
Pogoria III (istnieją także Pogoria I oraz II - ale są to małe zbiorniki) jest sztucznym zbiornikiem wodnym powstałym w 1974 roku. Utworzony został jako rezerwowe źródło wody na potrzeby kombinatu Metalurgicznego "Huta Katowice". Zbiornik ten jest największym z trzech zbiorników, położony jest w Kotlinie Dąbrowskiej.

Zbiornik Pogoria III jest zbiornikiem przepływowym o sporadycznych wahaniach stanów wody. Przepływ wody zasilającej zbiornik jest niewielki (ok. 0,2m3/s).

Jeżeli chodzi o podwodne życie to do głębokości ok. 7-8 m dno pokrywa kobierzec roślin, wśród których bardzo często spotkać można liczne gatunki ryb. Występują okonie, szczupaki, węgorze, amury, sumy, płocie, leszcze, karpie a także bardzo liczne raki pręgowate.

Głębokość Pogorii III w większej części nie przekracza 3m, miejsca głębsze występują w północnej części. Najczęściej nurkuje się "na słupach" oraz koło "przystani żeglarskiej. Tzw. "słupy" to najgłębsze miejsce akwenu, można tam osiągnąć głębokość 17m. Najlepiej umiejscowienie wszystkich atrakcji można zobaczyć na poniższej mapce.
Niebezpieczeństwa
Nurkując w okolicach przystani warto zabierać ze sobą boję, można spotkać tu surfingowców, którzy mogą stanowić zagrożenie dla nurków. Posiadania boji może również wymagać policja wodna (dotyczy okresu letniego).
Trzeba także pamiętać o wędkarzach, zarzucających swoje wędki tak, że łatwo się w nie zaplątać (szczególnie przy brzegu). Należy unikać konfliktu z wędkarzami.
Właściciel
Brak danych
Inne uwagi
W weekendy nad zbiornik przyjeżdża sporo osób, wiec może być problem z zaparkowaniem.

Wyświetl większą mapę
Pogoria III nurkowanie
Mapka batymetryczna Pogorii III z naniesionymi miejscami do nurkowania, poniżej dokładna mapka akwenu najbardziej atrakcyjnego.
Pogoria III nurkowanie
Mapka akwenu najbardziej uczęszczanego z zaznaczonymi ciekawymi obiektami. Mapka narysowana w skali (skala w prawym dolnym rogu). Mapka jest dziełem Bartka i Łukasza.

Co znajdziemy pod wodą nurkujac na "słupach":

  1. Dwie rury o średnicy około 50cm, długie na kilka metrów i częściowo leżące pod dnem.
  2. Stalowy słup o długości 6m i średnicy 20cm.
  3. Stalowy słup o długości 6m i średnicy 20cm zakończony ceownikiem , na słupie wisi telefon.
  4. Stalowy słup o długości 6m i średnicy 20cm zakończony ceownikiem.
  5. Lezący stalowy słup o długości 6m.
  6. Słup niski, wysokość 1,5m
  7. tzw "pokoik" - krzesło, stolik, wieszak.
  8. "Rafka" - sztuczna rafa stworzona z dziurawych pustaków, wysokość około 2m, długość około 6m. Ściana ta została porośnięta przez racicznice.
  9. Rura betonowa średnica 1,2m długości 3m
  10. Rura betonowa średnica 1,2m długości 3m
  11. Zatopiona blaszana łódź o długości 4m.

Co znajdziemy pod wodą nurkując koło przepompowni:

  1. Kosze ssawne,
  2. Lasek