Jak zapisać się na kurs nurkowania!
Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem
Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.
Płetwy techniczne typu Jet Fin
testy sprzętu
Pęd nurków rekreacyjnych (rec) ku nurkowaniu "technicznemu"(tec) spowodował, że na rynku pojawiło się sporo płetw typu Jet Fin. Powoli wracamy do płetw klasycznych, twardych, o sztywnym piórze, wykonanych przeważnie z gumy. Płetwy tego typu były produkowane od wielu lat, jednak środowisko nurków rec odeszło od płetw gumowych, na rzecz płetw bardziej miękkich.
Twarda płetw zapewnia duży ciąg, co może być niezbędne w trakcie nurkowania technicznego (nurek techniczny wyposażony w twina, stage i suchy skafander stawia znacznie większy opór w trakcie pływania niż nurek rec, w mokrej piance i z pojedyncza butlą). Optymalny stosunek komfortu do siły ciągu nie jest dobry, ale nie to jest najważniejsze parametr w tego rodzaju płetwach.
Nurkowanie w płetwach tego typy wymaga odpowiedniej techniki pływania i oczywiście siły nóg. Zdecydowanie nie jest to płetwa dla początkujących, ani osób mających trudności w pływaniu w płetwach. Te płetwy na początku "zabiją" wasze nogi, skurcze w trakcie pływania pewne jak 2x2=4. Alternatywą dla początkujących powinny być zdecydowanie miększe płetwy.
Jednak nurkowie techniczni, kochają takie płetwy. Dlaczego?
Możemy wymienić tu powody techniczne:
- Duża siła ciągu, przy pełnym ruchu płetwą, niezbędna np. w trakcie nurkowań w prądzie.
- Mała struga wody, za płetwami, co powoduje mniejsze podnoszenie osadów z dna, co jest niezmiernie ważne w trakcie nurkowań jaskiniowych.
- Prosta budowa powoduje, że płetwy są niezniszczalne, używane w trudnych warunkach nie ulegną uszkodzeniu.
Oraz powody psychologiczne:
- Wiara w niezniszczalność płetw,
- Wiara w moc płetw,
- Wiara, że nurkując na takich płetwach jestem już nurkiem technicznym (ten aspekt oczywiście nie dotyczy wszystkich płetwonurków, ale mam wrażenie, że część ma taki problem).
Poniżej zamieszczam kilka zdjęć, mam nadzieję, że zdjęcia jak i opis pomogą podjąć właściwą decyzję jakie płetwy kupić, jeżeli już zdecydujemy, że koniecznie TE.
Powyżej na zdjęciu zostały przedstawione trzy płetwy (zaczynając od lewej):
- Producent SCUBAPRO Jet Fin
- Producent DIVESYSTEM Tech Fin
- Producent SCUBATECH Jet Fin
Oczywiście, nie są to wszystkie modele dostępne na rynku.
Widok od przodu (teraz po lewej SCUBATECH Jet Fin, DIVESYSTEM Tech Fin, SCUBAPRO Jet Fin). Aby porównanie mogło być rzetelne zaznaczę, że:
- SCUBATECH Jet Fin to rozmiar płetwy XL (jest jeszcze dostępny rozmiar XXL posiadający większą stopę i większe pióro)
- DIVESYSTEM Tech Fin to model "instruktorski" (żółty), standardowo jest w czarnym kolorze (nie ma innych rozmiarów)
- SCUBAPRO Jet Fin to rozmiar XXL znacznie większy od rozmiaru standardowego XL, największa różnica występuje w wielkości i budowie stopy (zdjęcie w dalszej części).
Widać znaczą różnicę w stopie płetw SCUBAPRO Jet Fin, dwa pozostałe modele są podobne. Widok od tyłu, również widać różnicę w stopie SCUBAPRO Jet Fin
Porównanie płetw SCUBAPRO Jet Fin rozmiar XXL i XL. Wyraźnie widać różnice w budowie stopy i wielkości pióra
I jeszcze jedno zdjęcie
Generalnie płetwa SCUBATECH Jet Fin jest zdecydowanie mniejsza, dzięki czemu stawia mniejszy opór w trakcie pływania, łatwiej nią machać , ponieważ posiada dużą twardość sprawdza się doskonale w prądzie. Wielkość pióra i kształt w SCUBAPRO Jet Fin i DIVESYSTEM Tech Fin jest prawie taka sama, różnica występuje tylko w materiale. Zwrócę uwagę ze znaczna różnica występuje w samej stopie. Zdecydowanie rozwiązanie Scubapro jest bardziej przemyślane, jeżeli posiadasz suchy skafander z bardzo grubymi butami np. buty w skafandrach Bare zdecydowanie lepsze będą płetwy Scubapro. Jeżeli nurkujesz w mokrej piance i bytach neoprenowych (nawet największych) płetwa SCUBAPRO Jet Fin nie będzie Ci potrzebna.
Ważnym aspektem branym przy zakupie płetw jest cena. Zawsze warto trochę poszukać bo różnice mogą być spore. Podam tutaj ceny przybliżone (2005r):
- Producent SCUBAPRO Jet Fin 750zł
- Producent DIVESYSTEM Tech Fin 499zł (ale od razu są z spreżynami)
- Producent SCUBATECH Jet Fin 180zł
Z przedstawionego zestawienia wynika, że najlepszy stosunek jakości do ceny mają płetwy SCUBATECH Jet Fin, jeżeli chodzi o jakość najlepiej wykonane są płetwy SCUBAPRO Jet Fin, co chyba nie powinno dziwić szczególnie przy tej różnicy ceny. Wiem że miłośnicy SCUBAPRO Jet Fin kupują w USA, jest co najmniej o połowę taniej (o ile ma kto nam je przywieźć).
UWAGA: podane ceny dotyczą płetw z paskiem, sprężyny to dodatkowy wydatek, jednak niezbędny aby po nurkowaniu zdjąć płetwy z nogi w grubych rękawicach. Gołymi rękami pasek można zdjąć, ale w rękawicach suchych to spory wyczyn.
Poniżej przedstawiam porównanie płetw (od prawej):
- Producent SCUBATECH Jet Fin
- Producent SAEKODIVE Jet II
- Technika Podwodna Jet II
widok od góry
widok od dołu
W tym przypadku można powiedzieć, że pierwsze dwie płetwy z lewej są identyczne, po za logo umieszczonym na płetwie. Identyczność dotyczy zarówno kształtu, wielkości jak i materiału. SCUBATECH Jet Fin różni się nieznacznie kształtem i wielkością oraz bardzo poważnie materiałem, jest znacznie twardszy. Pierwsze dwie płetwy z lewej strony są znacznie miększe szczególnie na końcach.
Poniżej przedstawiam piętkę płetw.
SCUBAPRO Jet Fin piętka rozmiaru XXL
DIVESYSTEM Tech Fin (brak rozmiarówki)
SCUBATECH Jet Fin piętka rozmiaru XL
A tu można znaleźć logo umieszczone na płetwie
SCUBAPRO Jet Fin
DIVESYSTEM Tech Fin
SCUBATECH Jet Fin (brak logo)
SAEKODIVE Jet II