Twinset

butle nurkowe


Twinset staje się coraz bardziej popularny, zestaw dwu butlowy jest powszechnie używany do nurkowań głębokich i technicznych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby używać twinseta do nurkowań rekreacyjnych. Twinset zdecydowanie lepiej leży na plecach niż pojedyncza butla, nie przesuwa się a przez to nie przeważa na jedną ze stron w trakcie nurkowania. Śmiało można używać zestaw 2x7l, 2x10l lub 2x12l. Wadą może być cena, przeszło dwukrotnie wyższa od pojedynczej butli.

Zestaw z dwoma butlami i dwoma kompletnymi automatami, jeden manometr, jeden inflator, choć mogą być dwa manometry i dwa inflatory. Problem z takim zestawem jest taki że do większości BCD nie można zainstalować dwóch butli (twinseta). Potrzebna jest BCD typu jacket lub skrzydło z możliwością zainstalowania dwóch butli albo "płyta" i skrzydło.

Tego rodzaju BCD rzadko występuje w szkołach nurkowych dla nurków amatorów, stąd też trudno polecać taki zestaw w nurkowaniach rekreacyjnych. Dodatkową wadą takiego rozwiązania jest ciężar zestawu butlowego. Można zmontować (ale zależy to od BCD ) zestaw składający się z następujących butli, waga zestawu i pojemność zostały podane w tabelce:

twinset

Butle

orientacyjny ciężar

zapas powietrza

2x10l=20l

26kg

4000l

2x12l=24l

31kg

4800l

2x15l=30l

36kg

6000l

2x18l=36l

45kg

7200l

Butle muszą być takie same aby, zachować symetrię zestawu, w przeciwnym razie będzie płetwonurka obracało na stronę cięższej butli. Aby udało się taki zestaw skręcić zawór odcinający na jednej butli powinien posiadać wyjście z gwintem prawym a na drugiej z gwintem lewym. Manifold jest bardzo ważnym elementem całego zestawu.

twinset

Z czego składa się twinset

Twinset składa się z:

  1. dwóch butli o jednakowej średnicy i długości. Dobrze jeżeli ich ciężar jest identyczny lub zbliżony. Najlepiej kupować obie butle naraz od jednego producenta. Gwint w butli powinien być M25/2. Średnica butli 10l i 12l jest taka sama, 12l butle są dłuższe.
  2. manifoldu z zaworami odcinającymi, stosuje się manifold 171mm, 203mm.
  3. obejm ze stali nierdzewnej, szerokość obejm to minimalnie 50mm. Obejmy mają zapewnić sztywność konstrukcji, więc powinny być wykonane bardzo solidnie.
  4. stopy (doniczki) - element niewymagalny, często wręcz nie zalecany (Hogarthian). Przy butlach aluminiowych stopy nie stosuje się, nie są potrzebne, butle aluminiowe posiadają płaskie dno.

Twinset można kupić w całości albo w częściach. Jeżeli kupujemy wszystkie części oddzielnie bo np. butle chcemy mieć z fabryki XX a manifold od YY a obejmy od ZZ to należy zwrócić uwagę wszystkie elementy pasowały do siebie. Do różnych średnic butli stosuje się różne manifoldy i obejmy.

Łącznik (manifold) zapewnia komunikację między butlami, zestaw taki działa podobnie jak jedna butla z dwoma zaworami, posiada tylko większą pojemność. Więcej o zaworach znajdziesz na stronie zawór odcinający.

Generalnie manifold powinien posiadać zawór separujący i być manifoldem centrycznym a nie czołowym (bardziej zawodny). To ile o-ringów ma łącznik manifoldu jest mniej ważne, jak ma więcej jak jeden z każdej strony jest OK (dwa w zupełności wystarczą).

Bardzo ważną sprawą jest aby:

twinset manifold

twinset manifold

Jaki twinset wybrać?

Jaki twinset wybrać? To dobre pytanie, taki dylemat ma każdy, kto decyduje się na przejście z pojedynczej butli na twina. Jednak wybór nie jest trudny i dla właścicieli twinsetów prawie oczywisty.

Tak na prawdę podstawowy zestaw to 2x12l z długimi butlami (średnica 171mm). Każde inne rozwiązanie to w zasadzie krok w złym kierunku, są od tego wyjątki, ale o tym w dalszej części.

Podstawowe zalety zestawu 2x12l:

  1. Łatwość trymowania - nie ma efektu przewracania na twarz jak się to dzieje w zestawie 2x10l. Tej zalety nie sposób przecenić, w zasadzie już tylko ten powód wystarcza aby nie myśleć o innych zestawach niż 2x12l. Nie ma nic gorszego niż ciągła walka z pływalnością, potrafi to skutecznie odebrać całą radość z nurkowania. Odpowiedni trym to ważny element nurkowania.
  2. "Standardowa" ilość gazu - mamy taką sama ilość gazu jak większość nurków - ważne przy planowaniu nurkowania. Najprawdopodobniej, dzięki temu nie będzie problemu, że z powodu naszych butli wymagane będzie skrócenie czasu dennego. Jeżeli nie masz SAC poniżej 12l/min nie kupuj mniejszych butli.

Jeżeli ktoś ma dylemat czy kupić zestaw 2x10l czy 2x12l to już nie ma - optymalny zestaw to 2x12l. Zestaw 2x10l może być odpowiedni tylko dla osób o wzroście do 150-160cm i drobnej budowie (głównie kobiety), mające problemy z wagą zestawu 2x12l. Stosowanie zestawów większych niż 2x12l w większości przypadków również mija się z celem (dotyczy to oczywiści typowych zastosowań).

Porównując zestaw 2x10l i 2x12l możemy powiedzieć: