Suunto Spyder

komputer nurkowy


Ocena Użytkownika - Bogusław Cyganek

Spyder finlandzkiej firmy Suunto jest z jednej strony profesjonalnym komputerem nurkowym, a z drugiej zwykłym, aczkolwiek bardzo solidnym, zegarkiem. Gdy ponad rok temu rozglądałem się za zegarkiem z zaawansowanymi funkcjami do nurkowania wpadła mi w ręce (dzięki Agacie ze sklepu Nautica) ulotka Spyder'a. Od razu spodobało mi się to co tam znalazłem - był to nie tylko wodoodporny zegarek z głębokościomierzem i co najwyżej termometrem jak np. DEP-600 oferowany przez firmę Casio czy też Aqua firmy Citizen, ale w pełni funkcjonalny komputer nurkowy. I rzeczywiście jest to chyba pierwszy produkt tej klasy na rynku, za co niewątpliwie należy się uznanie firmie Suunto.

SYDER

Na początek krótka charakterystyka podstawowych dwóch funkcji tego urządzenia:

Cechy, które moim zdaniem stawiają Spyder'a w czołówce komputerów nurkowych:

Funkcje

Ponieważ jednak, jak powszechnie wiadomo, nie ma róży bez kolców, więc na koniec pare uwag krytycznych dotyczących posiadanej przeze mnie wersji komputera Spyder. Przede wszystkim krajowy dystrybutor tego produktu - Panowie czy sprowadzenie zegarka musi trwać ponad pół roku ?! Ok, niech będzie, że całą partię tego feralnego czasu zamówiono do Stanów, ale czy późniejsza wymiana baterii musi trwać też pół roku, po którym to pół roku komputer wraca do sklepu ze starą baterią?!!! Wstyd, i to za całkiem spore pieniądze klienta.
Wracając do samego bohatera, moje uwagi techniczne w stosunku do Spyder'a dotyczą głównie:

Konkludując, chciałbym stwierdzić, że mimo drobnych niedogodności jest to jeden z najbardziej przemyślanych i dobrze zrobionych komputerów nurkowych z jakimi przyszło mi nurkować. Posiadam go od ponad roku, a wykonałem z jego pomocą około stu nurkowań w bardzo różnych warunkach i miejscach. Dlatego też każdemu mogę go polecić, a gdyby ktoś się mnie zapytał czy kupiłbym go jeszcze raz, to odpowiedź jest jak najbardziej pozytywna.

Dodatek - Modele dekompresyjne

Komputery nurkowe korzystają z różnych modeli dekompresyjnych, główne dwa to:

  1. Model RGBM i dane firmy Suunto
  2. Model Bulhmanna
  3. VPM