Raki w okresie godowym

fauna i flora polskich jezior


Rak są rozdzielnopłciowe. Samica różni się od samca budowa zewnętrzną. Czas rozrodu przypada na późną jesień, koniec października początek listopada. Samce używają swoich szczypiec do przytrzymania odnóży i szczypiec partnerki w trakcie aktu prokreacji. Zapłodnienie u raków jest zewnętrzne. Samiec przy pomocy pierwszej i drugiej pary odnóży odwłokowych (narządy kopulacyjne) stara się umieścić na ostatnich odnóżach tułowiowych samicy spermatofory, zapłodnienie nastąpi, kiedy samica, przy pomocy wydzieliny z gruczołów cementowych przyczepi do odnóży odwłokowych jaja. Samica opiekuje się jajami do wiosny, kiedy to wykłuwają się młode raki.

Narządy płciowe raka i samicy różnią się. U samicy dojrzałe jaja wpadają do dwóch krótkich jajowodów, których wylot znajduje się u podstawy trzeciej pary odnóży krocznych. Samica składa, przeciętnie 100-200 jaj. Otwory płciowe u samca znajdują się na pierwszym podstawowym członie piątej pary odnóży krocznych, otwory te są parzyste.

Spermatofory to skupienia plemników otoczone galaretowatą substancją wytwarzaną wewnętrznych ścian warg kloakalnych samca. Więcej o rakach na stronie raki.

raki gody

raki gody

raki gody

raki gody

raki gody

Zdjęcia wykonane na jeziorze Narty w dniu 30.10.2005 (widoczność była słaba, przeciętnie 2m, w porywach do 4m).

foto: Andrzej Martin Kasiński
aparat Olympus C8080