Jezioro Narty (Świętajno) - nurkowanie

miejsca nurkowe


Jezioro Narty (Świętajno)

Lokalizacja
Pojezierze
Głębokość max.
29m,
średnia głębokość m
wysokość n.p.m.: 136m
powierzchnia: 213ha,
długość: 2,2km
szerokość:1,2 km
współrzędne
Widoczność
Jezioro Narty (Świętajno) - najczystsze jezioro na Warmii i Mazurach z wodą o przejrzystości utrzymującej się przez całe lato na poziomie 5- 6 metrów widoczności i naturalnym światłem do głębokości 25~30 metrów.
Dojazd
Z Warszawy trasą gdańską do Nidzicy, tam skręcamy na Szczytno.
Droga doprowadzi nas do samej miejscowości Narty i już widzimy południową stronę jeziora. Następnie po minięciu tablicy Warchały skręcamy za drogowskazem Brajniki 3km jesteśmy po ok. 300 m na miejscu.
Opis akwenu
Reklamowane jako najczystsze jezioro Mazur Południowych. charakteryzuje się bardzo dużą przeźroczystością wody przez cały rok, nawet w okresie letnim. Jezioro typu sielawowego.

Brzegi zróżnicowane, północno-zachodnie porośnięte lasem, pozostałe otoczone przez pola i łąki. Wzdłuż południowego brzegu biegnie szosa Szczytno-Nidzica. Od strony zachodniej droga z Warchałów do Brajnik, wzdłuż której pobudowano liczne obiekty rekreacyjne, pola namiotowe i parkingi.

Dno jeziora Narty jest piaszczyste lub żwirowo-piaszczyste, bez większych nalotów mułu. Ławica przybrzeżna od strony zachodniej jest długa i opada powoli.

Nurek może pod wodą spotkać: szczupaki, okonie, miętusy, węgorze, płocie, leszcze, karpie, wzdręgi i liny. Roślinność wodna jest rozwinięta w niewielkim stopniu, tylko niektóre partie jeziora porośnięte są oczeretami. Roślinność zanurzona występująca w litoralu jest słabo rozwinięta, występuje jedynie wzdłuż oczeretów i górek podwodnych

Niebezpieczeństwa
Brak niebezpieczeństw.
Właściciel
....
Inne uwagi
....

Bazy nurkowe:

BAZY NURTUR - niewielka odległość od Warszawy umożliwia szybkie wypady weekendowe. Baza znajduje się na terenie O.W. "RUSAŁKA" w Warchałach. Pod wodą znajduje się 5 platform na głębokości 4m, 6m,7m,11m, 23,m oraz wraki samochodu na 19m i jachtu na 16m (Wszystko oporęczowane i obojkowane w niewielkiej odległości od brzegu.


Cena za dzień korzystania z urządzeń i pomieszczeń bazy w cenie 5zł. Do dyspozycji Gości jest sprężarkownia i magazyn powietrza, wypożyczalnia sprzętu, sklepik nurkowy, suszarnia oraz sala wykładowa. Cena nabicia 15 litrowej butli 15 zł. Baza Nurkowa czynna w soboty , niedziele i poniedziałki
Kontakt: Tadeusz 604 504 905

Świętajno Narty mapa batymetryczna