Falowanie

Hydrologia i locja


W przeciwieństwie do prądów morskich i fal pływowych, falowaniu powierzchniowemu (wiatrowemu) nie towarzyszy zjawisko przemieszczania się mas wodnych. Z dala od brzegów cząsteczki wody wykonują pionowe oscylacje nie wykazując ruchu poziomego. Falowanie stanowi więc tylko zaburzenie powierzchni wody. Jedynie przy brzegu fale wstrzymywane przez ląd spiętrzają się wywołując przybój i mechanicznie oddziaływają na brzeg. Czynnikiem wywołującym powstawanie fal jest podobnie jak w przypadku prądów morskich wiatr.

Tu jako ciekawostkę podam, że fale również wywołują statki i to na poziomie takim, że musimy na to zwracać uwagę. Przykładem takiego miejsca jest Elba, największe fale wywołują duże i szybkie wodoloty, po ich przepłynięciu do brzegu dochodzi kilka metrowych fal. Pod wodą nie jest to niebezpieczne, ale przy brzegu powodują znaczne falowanie, mogące spowodować rzucenie kogoś o skały i uszkodzenie ciała. Najlepiej odpłynąć kilka metrów od brzegu, lub szybko wyjść z wody.

falowanie od statków
Fale wywołane przez przepływający prom, stan morza zmienia się momentalnie z 0 do 3 w skali Beauforta. Tu fala jest niewielka, około 30cm, ale i tak utrudnia rozładunek sprzętu.

Z falowaniem mamy do czynienia zarówno w morzach i oceanach jak i w jeziorach i rzekach. Płetwonurkowie nie przepadają za falowaniem, zbyt duże fale mogą uniemożliwić wypłynięcie z portu, czy wejście do wody z brzegu – mogą stanowić zagrożenie życia i zdrowia. Należy nauczyć się oceniać, czy warunki są akceptowalne na przeprowadzenie nurkowania.

Żeglarze mają skale Beauforta do określania siły wiatru i stanu morza. Do nurkowania najlepsze warunki to w skali Beauforta 0-1, 2-3 to warunki akceptowalne, 4 – należy się poważnie zastanowić, 5 – lepiej odpuścić nurkowanie, 6 lub więcej, nie zbliżamy się do wody. Na szczęście, kiedy nurkujemy z brzegu, można postarać się znaleźć spokojną zatokę, gdzie falowanie jest niewielkie.

falowanie Skala Beauforta 1
Fale skala Beauforta 1 - łuska, niewielkie zmarszczki.
falowanie Skala Beauforta 2
Fale skala Beauforta 2 - drobna, krótka fala o szklistych grzbietach.
falowanie Skala Beauforta 3
Fale skala Beauforta 3 - krótka fala o szklistych grzbietach.
falowanie Skala Beauforta 3
Fale skala Beauforta 4 - na grzbietach fal tworzy się piana. Fala większa jak 0,5m jest już niebezpieczna dla płetwonurków. Jak wchodzimy lub wychodzimy z wody w takich warunkach, zawsze – maska na twarzy, automat w ustach.

Zobacz również

Co to jest sejsza i tsunami