Latarka nurkowa z lat 90-tych

sprzęt nurkowy


W latach 90-tych królowały latarki halogenowe, które dekadę wcześniej wyparły latarki z zwykłą żarówką. Obecnie latarki halogenowe odeszły do lamusa, zastąpiły je latarki LED. Poniżej opis latarek jakie były używane w latach 90-tych.

Główne światło

Podstawowe źródło światła powinno posiadać moc żarówki od 5-20W lub więcej, w zasadzie ideałem było by światło o mocy 50 lub 100W. Czas pracy ponad 35min (powinny wystarczyć na całe nurkowanie). Często stosujemy latarki o mocy żarówki większej niż 20W, a do zasilanie stosujemy akumulatory. Cena takiego sprzętu niejednokrotnie przekracza 2000zł, ale efekt świecenia jest rewelacyjny.

latarka nurkowa

Vega 2 - zasilane z pięciu baterii R-20 lub akumulatorów moc żarówki 5, 10, 20W.

latarka nurkowa

Vega 100 - zasilana akumulatorami, może posiadać żarówkę 100W lub 50W i świeci 30 lub 60min.

latarka nurkowa

zasilana z akumulatorów

Zapasowe światło

zapasowe - ich moc wynosi do 5W, czas świecenia ok. 60min. Mogą stanowić źródło światła w przypadku awarii latarki właściwej. W czasie nurkowania dobrze się sprawdzają latarki które posiadają:

latarka nurkowa

Lumen 4 - zasilany z czterech baterii lub akumulatorów R-14. Prawie idealny, spełnia wszystkie wymienione wyżej punkty.

latarka nurkowa

Lumen 6 - zasilany z sześciu baterii lub akumulatorów R-14.
Latarka najczęściej kupowana jako "pierwsza" z założeniem że kiedy kupimy "mocniejszą" latarkę ta stanie się światłem zapasowym. Nie polecam takiego rozwiązania z prozaicznego powodu, jako latarka główna posiada zbyt małą moc świecenia, a jako zapasowa jest za długa i nie mieści się w kieszeni BCD <

Stałe podświetlenie

Stałe podświetlenie - oświetla nurka przez całe nurkowanie, Można tutaj mówić o dwóch rozwiązaniach:

  1. błyskaczach,
  2. świetle chemicznym

Poniżej przedstawiam rozwiązanie, które jest błyskaczem, ale w miarę potrzeby pozwoli również oświetlić drogę ku powierzchni w przypadku awarii głównego i zapasowego światła.

latarka nurkowa

zasilane z dwóch baterii R-6. Pracuje jako błyskacz ale w razie potrzeby może pełnić rolę latarki, dają niestety słabe światło, wynika to z małej mocy żarówki.
Nigdy nie należy używać takiej błyskaczo-latarki jako zapasowego źródła światła (bo czas jej świecenia jest bardzo krótki, a ilość światła niewystarczającą), za to jako błyskacz jak najbardziej.
Mocowanie najczęściej po prawej i lewej stronie BCD na wysokości ramion. Ustawienie błyskacza do tyłu a latarki do przodu, pozwala korzystać z obu funkcji błyskaczo-latarki.

Latarki produkowane/sprzedawane w Polsce godne uwagi

obacz również