Karabinki tłokowe

sprzęt nurkowy


Karabinki stosowane w nurkowaniu to głównie karabinki tłokowe, są one proste w użyciu oraz niezawodne, nie maja również tendencji do samoczynnego zapinania się. Kiedyś nurkowie stosowali również karabinki alpinistyczne lub żeglarskie (głównie dlatego, że nie było innych, ale obecnie się ich nie stosuje). Karabinki alpinistyczne używamy przy nurkowaniu a jaskiniach czy pod lodem, karabinki żeglarskie służą głównie do zapinania drobnych elementów sprzętu - obecnie rzadko stosowane, wyparły je małe karabinki tłokowe.

Budowa karabinka tłokowego

Nie pozostaje nam nic innego jak opisać budowę i dzianie karabinka tłokowego.

Karabinek składa sie tylko z kilku elementów: krętlika, oczka, cyngla, elementem niewidocznym jest sprężyna odpowiedzialna za zamykanie karabinka. Bardzo ważne jest, aby cyngiel przesuwał się lekko w trakcie odsuwania i zamykał się niezawodnie, kiedy puścimy cyngiel. Sprężyna musi być ze stali nierdzewnej, karabinki ze sklepów budowlanych w słonej wodzie bardzo szybko ulegną uszkodzeniu.

Oprócz karabinków tłokowych jednostronnych występują karabinki tłokowe dwustronne, wtedy oczka są po obu stronach. Taki karabinek ma zastosowanie przy kołowrotkach jaskiniowych, szpulkach i w konfiguracji sidemount do przypięcia worka wypornościowego.

Wielkości karabinków tłokowych

Możemy wyróżnić trzy podstawowe rozmiary karabinków tłokowych 1", 1/2', 3/8. Generalnie rozmiar dotyczy krętlika, ale można go również przenieść na wielkość oczka - wielkość oczka to w przybliżeniu wielkość krętlika. Generalnie czym większy karabinek tym łatwiej go obsługiwać - zapinać i odpinać - dotyczy to szczególnie nurkowania w suchych rękawicach.

Karabinki tłokowe 1" - nadają się doskonale do przypinania stage i innych dużych elementów sprzętu. W obsłudze są najwygodniejsze, ale mogą przeszkadzać, kiedy są np. na wężach automatów oddechowych. Ich orientacyjna długość to 90-140mm.

Karabinki tłokowe 1/2" - nadają się doskonale do mocowania węży oraz elementów sprzętu jak latarki zapasowe, czy inne małe elementy. Ich orientacyjna długość to 90-60mm.

Karabinki tłokowe 3/8" - w zasadzie są zbyt małe, aby wygodnie można je było obsługiwać w suchych rękawicach, z tego powodu rzadko są używane w zimnych wodach, kiedy nie używamy rękawic lub używamy cienkie rękawice neoprenowe mogą zastępować karabinki 1/2". Ich orientacyjna długość to <60mm.

Stosowane materiały

Karabinki tłokowe wykonywane są ze stali nierdzewnej lub z mosiądzu. W nurkowaniu najczęściej stosuje się karabinki ze stali nierdzewnej, karabinki z mosiądzu śniedzieją co powoduje że ich kolor nie jest jednolity. Karabinki mogą się różnić między sobą wyglądem - każdy producent stosuje inne wymiary.

Mocowanie karabinka

Karabinek, aby spełniał swoja rolę musi być połączony za krętlik z wężem, latarką czy innym elementem sprzętu. Jest kilka sprawdzonych sposobów łączenia, należy użyć właściwy dla danego elementu sprzętu, należy również używać właściwych wielkości karabinków:

  1. mocowanie karabinka do węża wysokiego lub średniego ciśnienia
  2. mocowanie karabinka do latarki - węzeł DIR
  3. mocowanie karabinka do latarki - węzeł GIG
  4. mocowanie karabinka do butli stage
  5. mocowanie karabinka do butli sidemount

zobacz również stronę inne karabinki używane w nurkowaniu