Sytuacja braku powietrza - normalne wynurzenie

podstawowe umiejętności


Brak powietrza w czasie nurkowania, to sytuacja niezwykle rzadka. Wina za taki stan leży praktycznie zawsze po stronie nurka. Brak powietrza występuje najczęściej z powodu braku częstej kontroli wskazań manometru i doprowadzenie do wyczerpania zapasu czynnika oddechowego w butli.

Powietrze w butli nie kończy się nagle, chodź wielu osobą często się tak wydaje. Jednak między tym co ma rzeczywiście miejsce a naszymi odczuciami jest duża różnica. Kiedy ciśnienie w butli spadnie poniżej 9at przestaje działać pierwszy stopień automatu oddechowego, jest on po prostu cały czas otwarty. Zaczyna spadać średnie ciśnienie, jest po prostu równe ciśnieniu w butli. Drugi stopień automatu oddechowego ma coraz większe problemy z podawaniem powietrza, aż w końcu gdy ciśnienie spadnie do zera przestanie rzeczywiście podawać.

Jeżeli przy pierwszym wzroście oporów, będziemy wiedzieć jak postąpić najprawdopodobniej będziemy w stanie wypłynąć na powierzchnię oddychając normalnie z naszego automatu oddechowego.

Jak to zrobić? Prosto. Czujemy wzrost oporów oddechowych - łapiemy za manometr i sprawdzamy co pokazuje, jeżeli zero to sytuacja jest jasna - mamy brak powietrza. Nasze manometry nie są zbyt dokładne, rozróżnienie czy pokazują zero czy 10at nie jest do wychwycenia, zresztą nie o to tutaj chodzi, sprawa może nie być taka oczywista jeżeli np. pokazują znacznie więcej.

Jak postępujemy dalej? Szybko podejmujemy decyzję czy płyniemy do partnera i wynurzamy się oddychając z alternatywnego źródła partnera (octopusa) czy wynurzamy się samodzielnie wykonując normalne wynurzenie. W tym drugim przypadku może sytuacja się o tyle zmienić, że przejdziemy na kontrolowane wynurzenie awaryjne.