Jak zapisać się na kurs nurkowania!
Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem
Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.
Kompas
sprzęt nurkowy
Kompas - przyrząd służący do wskazywania kierunków geograficznych, dzięki czemu pozwala na orientacje pod wodą. Jest szczególnie przydatny w trakcie pływania w toni wodnej jak również, gdy dno nie jest zbyt urozmaicone (płaskie, jednostajne), czyli wszędzie tam gdzie nie można korzystać z nawigacji naturalnej.
Typowy kompas nurkowy składa się z:
- obudowy kompasu wypełnionej płynem, co czyni kompas odpornym na zmiany ciśnienia (głębokości), w trakcie nurkowania. Kompas nie zostanie zgnieciony, bo jak wiadomo większość płynów jest nieściśliwa. Od góry obudowa jest przeźroczysta co zapewnia dobrą widoczność na tarczę z podziałką.
- zawiera tarczę z podziałką kątową od 0-360 stopni, na której znajduje się igła magnetyczna. Tarcza może się swobodnie poruszać w płaszczyźnie poziomej. W płaszczyźnie pionowej ruch jest ograniczony do kilku stopni, jeżeli zostanie przekroczony, tarcz zablokuje się i nie będzie wskazywać właściwie kierunków. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby kompas trzymać poziomo, w innej pozycji nie będzie prawidłowo działał. Środek tarczy od spodu zamocowany jest na igle, która zapewnia ruch obrotowy tarczy, igła zamocowana jest z drugiej strony do obudowy kompasu. Luminescencyjność tarczy zapewnia odczytywanie kursu nawet w nocy bez przyświecania sobie latarką,
- igła magnetyczna znajduje się na tarczy z podziałką, to ona właśnie wskazuje kierunek północy magnetycznej. Tworzy kąt z linią kierunkową wyznaczając kierunek płynięcia.
- przez środek górnej obudowy kompasu przechodzi linia kierunkowa, jest ona najczęściej w kolorze czerwonym. Linia kierunkowa w trakcie płynięcia musi wskazywać kierunek płynięcia (musi być w osi ciała), jeżeli ten warunek nie będzie spełniony, będziemy poruszać się niewłaściwym kursem. Większość problemów związanych z nie trafieniem do celu wynika właśnie z tego powodu.
- ruchomy pierścień z podziałką kątową od 0-360 stopni, znajduje się u góry kompasu, na zewnętrznej krawędzi. Na ruchomym pierścieniu znajduje się szczerbinka i muszka. Ruchomy pierścień może również służyć jako pamięć podręczną.
- szczerbinka - pomaga w nawigacji, w trakcie płynięcia igła magnetyczna powinna znajdować się na środku szczerbinki. Szczerbinka znajduje się przy kacie 0 stopni.
- muszka - znajduje się na ruchomym pierścieniu po przeciwnej stronie niż szczerbinka, czasem używana przy określaniu kursu powrotnego. Muszka znajduje się przy kącie 180 stopni.
Kierunek w jakim porusza się płetwonurek, przy takim ustawieniu kompasu to 300 stopni, kurs powrotny to 120 stopni. Jeżeli nie wiesz jak używać kompasu zobacz na stronę posługiwanie się kompasem, nie jest to trudne ale wymaga poznania kilku prostych zasad.
Kompas analogowy
Posiada ruchomą tarczę zawieszoną na igle, wyskalowaną w stopniach od 0-360
z naniesionymi kierunkami geograficznymi. Na zewnątrz posiada również obrotową
tarczę wyskalowaną w stopniach. Dodatkowa tarcza służy jako pamięć podręczna.
Kompas działał prawidłowo tylko pozycji poziomej, zbyt duże odchylenie
może spowodować zawieszenie się ruchomej tarczy i błędne wskazania. Prawidłowe
trzymanie w trakcie podwodnej nawigacji jest bardzo ważne.
Aby łatwiej można było odczytać wskazania w trakcie nurkowania w nocy posiada luminescencyjny ekran.
Kompas może być montowany przy pomocy:
- paska na rękę,
- może znajdować się w konsoli
- może być przykręcony na wężu wysokiego ciśnienia,
- można trzymać w wyciągniętych rękach
- lub może być, zamontowany na specjalnej tabliczce do nawigacji.
Kompas cyfrowy
Był okres, kiedy można było kupić kompas cyfrowy. Posiadał funkcje jak w kompasie analogowym plus: pozwalał planować nurkowanie, pamiętał 9 kolejnych kursów oraz drogę powrotną. Obecnie kompasy cyfrowe nie są produkowane, powód jest prozaiczny, kompas elektroniczny, można znaleźć prawie w każdym komputerze nurkowym.
Kompas cyfrowy w komputerze nurkowym
Kompas jest również dostępny w komputerach nurkowych. Najbardziej czytelne rozwiązania są w komputerach oled. Pozwalają na zablokowaniu namiaru na róży kompasu, co bardzo ułatwia nawigowanie. Taki kompas najbardziej poprawnie działa w pozycji poziomej. Wskazuje w inny sposób kierunki, niż kompas analogowy, co wymaga zapoznania się z działaniem kompasu przed nurkowaniem.