Fotografia cyfrowa

fotografia podwodna


Fotografia cyfrowa to bardzo dynamicznie rozwijający się dział fotografii podwodnej. Osobiście jestem zdania, że dla przeciętnego nurka jest to najlepsza droga do osiągnięcia bardzo dobrych rezultatów w krótkim czasie.

Fotografia cyfrowa pozwala przez odpowiednią obróbkę graficzną poprawiać jakość zdjęć w sposób wyraźny. Nawet słabe zdjęcie, o ile jest ostre, można poprawić aby wyglądało dobrze lub bardzo dobrze. Wyświetlacz LCD na tylniej obudowie aparatu pozwala bardzo dokładnie kadrować zdjęcia. Dokładnie widzimy co robimy. Po wykonaniu zdjęcia można na spokojnie sprawdzić na wyświetlaczu LCD uzyskany efekt i w przypadku potrzeby poprawek zrobić je. Dzięki temu bardzo szybko się uczymy jak właściwie skadrować zdjęcie i jakie parametry czasu i przesłony ustawić (o ile mamy na to wpływ, a zależy to od aparatu) aby zdjęcie było właściwie naświetlone. To ile zdjęć robimy w trakcie nurkowania zależy tylko od nas, nie ogranicza nas 36 klatek. Obecnie stosowane karty pamięci pozwalają zapamiętać nawet ponad 500 zdjęć (wszystko zależy od pojemności karty i rozdzielczości aparatu).
Aparaty cyfrowe posiadają obecnie matrycę o dużej rozdzielczości, umożliwiającej robienie zdjęć nawet w formacie A4 (matryca 8,0MPix).

Podsumowując: Zapomnij o fotografii analogowej, fotografia cyfrowa - to jest to czego szukasz! Fotografia cyfrowa pomoże Ci przy niezbyt drogim sprzęcie, wykonać naprawdę świetne zdjęcia do Twojego domowego albumu. Zobacz jakie zdjęcia można wykonać aparatem cyfrowym, zdjęcia zostały umieszczone w galerii zdjęć podwodnych

Dla potrzeb amatorów wystarczy rozdzielczość 2,1MPix, pozwala na wykonywanie zdjęć o rozdzielczości 1600x1200. Powyższa rozdzielczość pozwala na wykonywanie odbitek 10x15cm (format pocztówki) bez straty jakości. Powoli standardem stają się matryce 5MPix.

Wielu producentów aparatów cyfrowych produkuje również obudowy na wybrane modele, do zdjęć podwodnych. Ceny obudów wahają się od 800-1200zł. Czyli nie są wygórowane.

Fotografia cyfrowa posiada kilka istotnych zalet:

Kilka uwag dla początkujących:

  1. dotyczących ustawień aparatu
  2. dotyczących sposobu wykonania zdjęcia
  3. inne uwagi
Zdjęcia podwodne z Zakrzówka zamieszczone w galerii zdjęć zostały wykonane aparatem Canon A40 w obudowie. Oczywiście istnieje również szereg innych aparatów świetnie nadających się do podwodnej fotografii. Przedstawiony model został wybrany ze względu na niską cenę i bardzo wysoką jakość zdjęć. Na jego podstawie opiszę poszczególne elementy potrzebne w fotografii podwodnej. W przypadku innych aparatów, rozwiązania będą podobne lub zbliżone.

Aparat i obudowa pozwala wykonywać dobre, lub bardzo dobre zdjęcia podwodne tylko na małych głębokościach i w wodzie o dużej przeźroczystości, kiedy głębokość wzrasta, a przeźroczystość spada należy zastosować dodatkowe elementy:

Więc jaki aparat cyfrowy kupić?

Więc jaki aparat cyfrowy kupić? To dobre pytanie. Bardzo wiele aparatów posiada obudowę do zdjęć podwodnych, jednak nie każdy aparat robi dobre zdjęcia (oczywiście fotograf również się liczy). Jakość zdjęcia wynika głównie z: