Lampy błyskowe

fotografia podwodna


Lampy błyskowe to dodatkowe oświetlenie, aby pokazać naturalne kolory obiektu fotografowanego. Dodam, że kiedy używamy lampy błyskowej nie używamy funkcji zmiany balansu bieli (balans bieli ustawiony powinien być na "auto" lub światło słoneczne. Jak zanika widmo światła białego (słonecznego) w wodzie zobacz na stronie wpływ wody na światło słoneczne. Poniżej przedstawiam dostępne rozwiązania

Parametry lampy błyskowej

Zakup lampy błyskowej do fotografii podwodnej nie jest łatwy. Zawsze starajmy się kupić jak najlepszą lampę (w tym przypadku to zawsze znaczy droższą), to zawsze się opłaci. Pierwszy parametr na jaki należy zwrócić uwagę to liczba przewodnia lampy - czym większa tym lepiej. Ważne jest również aby lampa posiadała regulację mocy błysku - innej mocy potrzebujemy do makrofotografii a innej do fotografii szerokokątnej.

Lampa błyskowa musi również zostać podłączona do aparatu, aby błysk następował dokładnie wtedy, kiedy przesłona zostanie otwarta. W sprzęcie profesjonalnym wyzwolenie lampy następuje przez kabel elektryczny, jest to najpewniejsze połączenie, ale i najdroższe, a poza tym nie zawsze możliwe. Tańsze połączenie stosowane w aparatach amatorskich to światłowód. Światłowód można zastąpić fotocelom.

Na początek kilka pojęć związanych z lampą błyskową:

Poniżej przedstawiam kilka rozwiązań:

 1. Olympus UFL-1
 2. ES 150DS
 3. YS 25DX tania lampa, liczba przewodnia 15, ręczna regulacja 7 stopniowa,
 4. YS 90DX liczba przewodnia 22 możliwy nastaw manualny 12 stopniowy
 5. DS 50 lampa firmy Ikelite z sensorem umożliwiających zastosowanie układu TTL
 6. DS 125 lampa firmy Ikelite z sensorem umożliwiających zastosowanie układu TTL
 7. Lampy błyskowe Inon D-2000 rewelacyjna lampa błyskowa, prostota i pewność cyfrowego TTL. Lampa nowej generacji, wprowadzona do oferty Inona pod koniec 2004 roku,

Olympus UFL-1

Lampa Olympus UFL-1 jest dedykowana do współpracy z aparatami kompaktowymi Olympusa jak np. C7070 czy C8080.

Podstawowe dane:

 1. Wodoszczelność przy do głębokości 40 m
 2. Podwodne fotografowanie z fleszem TTL w trybie błysku zależnego bez kabla synchronizacyjnego
 3. Szybkie ładowanie (w przypadku akumulatorów NiMH czas ładowania lampy wynosi 2 sek.)
 4. Liczba przewodnia 14
 5. Zasilanie: 2 x AA
 6. Wymiary: 90 x 110 x 140
 7. Pokrycie pola widzenia obiektywu 28mm
 8. Temperatura barwowa 5600K
 9. Kontrola ekspozycji: Możliwe ustawianie manualne oraz korzystanie z automatyki TTL

Podstawowe dane:

 1. Wodoszczelność przy zanurzeniu na głębokość do 40 m
 2. Podwodne fotografowanie z fleszem TTL w trybie błysku zależnego bez kabla synchronizacyjnego
 3. Szybkie ładowanie (w przypadku akumulatorów NiMH czas ładowania lampy wynosi 2 sek.)
 4. Liczba przewodnia 14
 5. Pokrycie pola widzenia obiektywu 28mm
 6. Temperatura barwowa 5600K
 7. Funkcja wyzwalania podwodnej lampy błyskowej TTL poprzez wbudowaną lampę aparatu fotograficznego (tryb błysku zależnego)
 8. Kontrola ekspozycji: Możliwe ustawianie manualne oraz korzystanie z automatyki TTL

Prosta obsługa pod wodą i na powierzchni Model UFL-1 to wyjątkowo kompaktowa i lekka (waga poniżej 300g) podwodna lampa błyskowa TTL przystosowana do współpracy z cyfrowymi aparatami fotograficznymi Olympus oraz kompatybilna z obudowami do fotografii podwodnej. Zachowując wodoszczelność przy zanurzeniu na głębokość do 40 prezentowany flesz jest jednym z nielicznych, jaki umożliwia korzystanie z podwodnego fotografowania z błyskiem sterowanym TTL i wyzwalanym w trybie błysku zależnego – co idealnie sprawdza się przy korzystaniu z kilku lamp błyskowych oraz przy ujęciach makro komponowanych przez szerokokątny obiektyw 28mm.

Uwagi: Ciekawa lampa do makrofotografii, mała liczba przewodnia 14 przy małym kacie błysku (obiektyw 28mm) nie pozwali na wykonywanie ambitnych zdjęć szerokokątnych. Lampa posiada dwa tryby pracy TTL albo M. W trybie manualnym mamy możliwość ustawienia tylko dwóch poziomów mocy 1/2 i pełny błysk.

Połączenie aparatu z lampą błyskową może być przy pomocy światłowodowego kabla synchronizacyjnego lub bez kabla. . Cena lampy w Polsce ok. 1200zł jest bardzo wysoka - zdecydowanie zakup w USA będzie bardziej opłacalny ok. 220$. Wizualnie wygląda, że lampę Olympus kupuje od Sea&Sea.

ES 150DS

YS-25DX

Lampa YS-25 DX przeznaczona do współpracy z aparatami cyfrowymi, pracuje w systemie synchronizacji TTL za pomocą optycznego kabla światłowodowego. Dedykowanego do współpracy z aparatami cyfrowymi Canon, Nikon, Olympus, Sony itp.

Urządzenie być ustawione do pracy w 9 trybach : manualnym (regulacja wartości liczby przewodniej w zakresie: 15 / 13 / 11/ 8 / 5,6 / 4 / 2,8), TTL oraz Slave. Wewnętrzny dyfuzor umożliwia oświetlenia o kącie 70° x 80°. Liczba przewodnia lampy wynosi 15 zaś temperatura barwową 5300 K, zaś po zastosowaniu dyfuzora wynosi 4400K. Wyposażona w tryb przedbłysku, umożliwiający poprawne ustawienie ostrości systemu automatycznej regulacji AF (Auto Focus) aparatów cyfrowych . Zapewnia poprawną współpracę z obiektywami szerokokątnymi o ogniskowej 15 mm oraz a także konwerterom dedykowanym do makro fotografii i fotografii zbliżeniowej. Lampa współpracuje także z aparatami serii Nikonos, synchronizując się w ramach systemu TTL. Polecana do pracy w tandemie lamp błyskowych doświetlających szerokie pola. Dedykowana do pracy z konwerterami makro oraz przy fotografii zbliżeniowej. Lampa polecana osobom rozpoczynającym pracę w technice cyfrowej.

Dane techniczne:

 • max głębokość pracy: 60 m
 • liczba przewodnia : 15 (ISO 100 powietrze / 1m)
 • rodzaje synchronizacji : ręczna 15 / 13 / 11/ 8 / 5,6 / 4 / 2,8, TTL, Slave
 • kąt oświetlenia: 70° x 80°
 • czas gotowości : 4-5s
 • ilość max błysków 100-200 (zależy od źródła zasilania)
 • temperatura barwowa: 5300 K / 4400 K (z dyfuzorem)

 • tryb pracy slave: zintegrowany

YS-90 DX

Lampa YS-90 TTL DX szczególnie polecana do pracy z aparatami cyfrowymi pracuje w systemie synchronizacji TTL , może być stosowana do pracy w systemie Slave z podstawową lampą błyskową. Urządzenie być ustawione do pracy w 13 trybach : manualnym (regulacja wartości liczby przewodniej w zakresie: 22 / 19 / 16 / 13 / 11 / 9,5 / 8 / 6,7 / 5,6 / 4 / 2,8 / 2 ), TTL oraz Slave. Wewnętrzny dyfuzor umożliwia oświetlenia o kącie 105° x 95°. Liczba przewodnia lampy wynosi 22 zaś temperatura barwowa 5400 K, zaś po zastosowaniu dyfuzora wynosi 5100K. Wyposażona w tryb przedbłysku, umożliwiający poprawne ustawienie ostrości systemu automatycznej regulacji AF (Auto Focus) aparatów cyfrowych . Zapewnia poprawną współpracę z obiektywami szerokokątnymi o ogniskowej 15 mm oraz a także konwerterom dedykowanym do makro fotografii i fotografii zbliżeniowej. Ilość błysków przy pracy z zastosowaniem baterii alkalicznych wynosi 200 zaś przy zastosowaniu akumulatorów NI wynosi 120. Czas gotowości do pracy wynosi odpowiednio 6,5 s i 4 s. Lampa współpracuje także z aparatami serii Nikonos, synchronizując się w ramach systemu TTL. Jest to zarazem jedna z najszybszych lamp błyskowych. M. Polecana do pracy w tandemie lamp błyskowych doświetlających szerokie pola. Dedykowana do pracy z konwerterami makro oraz przy fotografii zbliżeniowej. Lampa wyposażona jest w integrowany kabel synchronizacyjny do systemu Sea&Sea. Może pracować z kablem typu V Nikonos oraz kablem optycznym. Szczególnie polecana do pracy z aparatami cyfrowymi Canon D30/D60, Nikon D100 oraz wszelkimi innymi modelami pracującymi w technice cyfrowej.

Dane techniczne:

W lampie YS-90 DX posiada liczbę przewodnią 22, możliwa jest automatyczna i ręczna kontrola mocy błysku, co gwarantuje perfekcyjne oświetlenie obiektu. Lampa może pracować w trybie pre-flesh z aparatami cyfrowymi posiadającymi tę funkcję. Dzięki temu YS-90 DX jest bardzo uniwersalną lampa błyskową, która może współpracować z większością cyfrowych systemów do fotografii podwodnej. Synchronizacja błysku z pracą kompaktowych aparatów cyfrowych odbywa się poprzez dodatkowy kabel optyczny (Fibre Optic cable 58030). Wbudowany zespół obwodów elektrycznych DUO, gwarantuje pełną funkcję TTL przy współpracy zarówno z zespołami TTL typu N (Aparaty Nikonos i Obudowy) oraz typu S (Sea&Sea).
 • max głębokość pracy: 60 m
 • rodzaje synchronizacji: ręczna (22 / 19 / 16 / 13 / 11 / 9,5 / 8 / 6,7 / 5,6 / 4 / 2,8 / 2), TTL, Slave
 • kąt oświetlenia: 105° x 95°
 • temperatura barwowa: 5400 K lub 5100ºK z dyfuzorem
 • liczba przewodnia: 22 (ISO 100 powietrze / 1 m)
 • czas gotowości: 4-7s
 • ilość max błysków 100-200 (zależy od źródła zasilania)
 • Wymiary: 115x88x175mm ,waga: ląd 740g; pod wodą neutralna
 • Zasilanie: 4xAA baterie- Alkaliczne (6V) lub Ni-Cd (4,8V)

DS50

Podstawowe zestawy oświetleniowe Ikelite z lampą DS50. Mogą być wykorzystywane zarówno z obudowami Ikelite jak i z obudowami innych producentów - Olympusa, Canona i Sony (niezbędny jest wówczas dodatkowy uchwyt z szyną mocującą do obudowy).

Lampa DS50. Niewielka, nowoczesna, podwodna lampa błyskowa, stworzona z myślą o współpracy z współczesnymi aparatami cyfrowymi, ale kompatybilna także ze aparatami na film (m.in. z lustrzankami Nikona i aparatami Nikonos). Poprawnie współpracuje zarówno z aparatami generującymi przedbłysk, jak i z klasycznymi. Może być pracować w systemie TTL, pod warunkiem użycia odpowiedniego sterownika - np. przewodu synchronizacyjnego lub sterownika typu "slave" (Ikelite DS sensor). Możliwość sterowania ręcznego zapewnia EV-Controller.

Dane techniczne:

 • Maksymalna moc błysku: 50WS.
 • Kąt błysku: 70 stopni - pokrywa błyskiem pole widzenia obiektywu 28mm (w zestawie dyfuzor)
 • Temperatura światła: 5700K
 • Dopuszczalna głębokość operacyjna: 60m
 • Zasilanie: 4 ogniwa AA
 • Wydajność: ok. 200 błysków (pełna moc) na komplecie baterii alkalicznych
 • Wymiary: 80x120mm
 • Ciężar: ok. 0.6kg

Sterowniki błysku: Ikelite DS Sensor - sterownik typu "slave", mierzący błysk lampy wbudowanej w aparat i na tej podstawie automatycznie dobierający nastawy lampy (czas trwania błysku). Nie wymaga zewnętrznego zasilania. Lampa Ikelite sterowana tym sensorem może współpracować z każdym aparatem wyposażonym we wbudowaną lampę błyskową (także lampę wykonującą przedbłysk). Ikelite EV-Controller - ręczny sterownik umożliwiający precyzyjne dobranie mocy błysku flesza Ikelite (dostępnych jest 10 nastaw mocy błysku). Błysk jest następnie wyzwalany na podstawie sygnału z wbudowanego czujnika optycznego typu "slave" lub z opcjonalnego przewodu synchronizacyjnego. Ikelite Sync Cord 4103 - przewód synchronizacyjny do zastosowania z niektórymi obudowami Ikelite, wyposażonymi w odpowiednie złącze (do aparatów z gorącą stopką flesza). Lampa może być sterowana automatycznie lub wymaga nastaw manualnych - w zależności od możliwości zestawu aparat-obudowa.

DS 125

Nowoczesna, wydajna lampa błyskowa do fotografii podwodnej, stworzona z myślą o współpracy z współczesnymi aparatami cyfrowymi, ale kompatybilna także ze aparatami na film (m.in. z lustrzankami Nikona i aparatami Nikonos). Poprawnie współpracuje zarówno z aparatami generującymi przedbłysk, jak i z klasycznymi. Może pracować w systemie TTL, pod warunkiem użycia odpowiedniego sterownika - np. przewodu synchronizacyjnego lub sterownika typu "slave" (Ikelite DS sensor). Możliwość sterowania ręcznego zapewnia EV-Controller. Lampa zasilana jest wydajnym akumulatorem NiCd (150 błysków z pełną mocą), zapewniającym błyskawiczny czas ładowania kondensatorów - 1s (do ładowania pakietu akumulatorów niezbędna jest jedna z dedykowanych ładowarek, sprzedawanych osobno). Stan akumulatorów pokazuje wskażnik na obudowie. Duża moc błysku (110WS, odpowiednik liczby przewodniej 32 pod wodą) i zaawansowane możliwości (np. błysk modelujący). Mocowana do obudowy za pośrednictwem przegubowego ramienia: Ikelite Strobe Arm/Ball Arm.

Dane techniczne: