Jak zapisać się na kurs nurkowania!
Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem
Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.
Nurkowanie z łodzi
nurkowanie z łodzi
Strona ta ma na celu zapoznanie nurków z technikami oraz warunkami nurkowania z łodzi, zasadami przechowywania sprzętu, zachowania się na łodzi, fachową terminologią, aspektami prawnymi nurkowania z łodzi, metodami wchodzenia i wychodzenia z wody oraz radzenia sobie z chorobą morską.
Do nurkowania służą jachty motorowe o wielkości od 20-40m i szerokości 6-8m, mogące pomieścić od 10-30osób + załogę.
Możemy wyróżnić następujące elementy na łodzi:
Burty są dwie - lewa i prawa (wynika to z patrzenia z pokładu w stronę dziobu jednostki). Burty posiadają także swoje historyczne nazwy, prawa burta to sterburta, lewa to bakburta. Nazwy te pochodzą z czasów, gdy jeszcze nie znano płetwy sterowej, a zamiast steru zawiasowego stosowano wiosło sterowe. Sternik operujący takim wiosłem stał zawsze plecami (ang. back) do lewej burty, a jego wiosło schodziło do wody z burty prawej. Do brzegu podpływano tylko burtą lewą. Statek na sterburcie niesie światło zielone, na bakburcie - czerwone.
Kuter rybacki przerobiony na łódź nurkową, wejście z burty
Luksusowy jacht z wygodnym wejściem do wody
Mesa - duże pomieszczenie znajdujące się w jej środkowej części łodzi, służące jako jadalnia, miejsce wspólnych spotkań i odpraw przed
nurkowaniem. Mesa znajduje się na głównym pokładzie, pod nią znajdują się kabiny pasażerów, z których wyjście prowadzi właśnie do mesy.
Kingston - w terminologii żeglarskiej pokładowa toaleta na żaglowcu, jachcie, z odpływem na zewnątrz.
Kambuz - kuchnia pokładowa. W zależności od wielkości jednostki pływającej jest to osobne pomieszczenie, albo wydzielony fragment innego pomieszczenia. W drugim przypadku kantorek kuchenny usytuowany jest zazwyczaj w pobliżu zejściówki, co umożliwia lepszą wentylację.
Kubryk - wspólne, wieloosobowe pomieszczenie mieszkalne załogi stosowane dawniej na okrętach i statkach. Kubryk był zwykle w przedniej części statku w odróżnieniu od pomieszczeń oficerów w części rufowej. Dziś kubrykiem nazywa się na statkach szkolnych wspólne pomieszczenie mieszkalne uczniów lub studentów, którzy odbywają praktyki morskie.
Śródokręcie (ang. midship) - środkowa część kadłuba jednostki pływającej. Rejon w okolicy połowy długości kadłuba.
Kambuz - kuchnia pokładowa. W zależności od wielkości jednostki pływającej jest to osobne pomieszczenie, albo wydzielony fragment innego pomieszczenia. W drugim przypadku kantorek kuchenny usytuowany jest zazwyczaj w pobliżu zejściówki, co umożliwia lepszą wentylację.
Wejście na łódź po drabince. Taka drabinka wymaga, aby przed wejściem zdjąć płetwy.
Lepsze są drabinki z jednym drążkiem
Dek - w terminologii żeglarskiej jest to powierzchnia kadłuba żaglowca zamykająca jego wnętrze od góry, lub w szczególnych przypadkach powierzchnia nadbudówki znajdującej się na jego pokładzie głównym. Cechą charakterystyczną deku jest to, że można po nim chodzić, jest to więc pokład otwarty.
Fordek - pokład dziobowy - na statku powierzchnia pokładu w dziobowej części jednostki, znajdująca się nad forpikiem. Na żaglowcu fordek rozciąga się od dziobu do pierwszego masztu.
Achterdek - pokład rufowy - powierzchnia pokładu na statku w części rufowej. Na jachcie znajduje się za kokpitem. Na żaglowcu achterdek rozciąga się od ostatniego masztu do rufy. Najczęściej pod achterdekiem znajduje się ładownia rufowa nazywana achterpikiem.
Bak - nazywa się tak skrajną część pokładu dziobowego (fordeku), położoną najbliżej dziobu statku wodnego. Na baku mogą być zainstalowane urządzenia cumownicze i kotwiczne, a pod bakiem może być schowek na najrzadziej używane rzeczy.
Mała łódź, widać drabinkę wejściową
Reling - listwa biegnąca wzdłuż krawędzi pokładu jachtu i wystająca na kilka centymetów
ponad pokład. Ułatwia załodze pracę na pokładzie, poprzez możliwość wsparcia czy
też zatrzymania na tej listwie stopy ześlizgującej się po gładkim pokładzie przy
głębokim przechyle. Zabezpiecza też drobne przedmioty przed spadaniem za burtę.
Listwa ta może posiadać również otwory, do których można przywiązywać najsłabiej
pracujące liny.
Na statkach oraz okrętach bariera pionowa zabezpieczająca znajdujących się na
pokładzie ludzi przed wypadnięciem za burtę lub upadkiem na pokład znajdujący
się niżej. Zbudowany jest z metalowych lub drewnianych słupków, które połączone
są metalowymi rurkami, prętami, linami.
Grupa nurków podpływa do łodzi
Stosowane są również określenia burta nawietrzna (z której wieje wiatr, czyli wystawiona na działanie wiatru) oraz burta zawietrzna (znajdująca się za wiatrem, czyli osłonięta od wiatru żaglami i poszyciem drugiej burty).
Burta, w znaczeniu bocznej powierzchni kadłuba, a szczególnie jej części nawodnej, nie musi otaczać jednostki pływającej ze wszystkich stron. Jeżeli rufa posiada własną ścianę z tyłu jednostki, to nosi ona nazwę pawęży.
Duża łódź typu safari z wygodnym wejściem i drabinką pozwalającą wychodzić w płetwach
Butle nurkowe muszą być tak złożone aby nie mogły się przemieszczać,
pod wpływem ruchu łodzi.
Wejście na łódkę po drabince umieszczonej na burcie
Wracamy z nurkowania
Dobry ponton to świetny środek pływający dla małej grupy
Typy łodzi nurkowych
- Mała łódź (np. ponton) - mała jednostka pływająca pozwalająca szybko dopłynąć na miejsce nurkowania. Często obsługę łodzi stanowią nurkowie. Przeczytaj o nurkowaniu z małej łodz.
- Duża lódź - jednostka kilkumetrowa zabierająca wiekszą ilośc nurków, posiadajaca przystosowanie do prowadzenia nurkowania (ławki, uchwyty na butle, miejsce na skrzynki ze sprzętem. Tego typu jednostki posiada kapitana i załogę zajmującą się nawigacją i obsługą łodzi.
- Łódź safari - duża łódź pozwalająca nie tylko na nurkowanie, ale również na mieszkanie przez cały okres rejsu. Tego typu jednostki posiada kapitana i załogę zajmującą się nawigacją i obsługą łodzi.
ponton - mała jednostka pływająca pozwalająca szybko dopłynąć na miejsce nurkowania
Mała łódź przystosowana dla grup nurkowych
Łódź safari w porcie, widać dwa pontony służące do transportowania nurków
Choroba morska
Choroba morska - to nieprzyjemne uczucie wywołane ruchem łodzi, mogące prowadzić do złego samopoczucia oraz wymiotów, wszystko to jest spowodowane zaburzeniami zmysłu równowagi i chwilową niedyspozycją mózgu. Odporność na nią zależy od indywidualnych predyspozycji i zwiększa się po kilku dniach pobytu na morzu, następuje przyzwyczajenie się organizmu. Inną dobra wiadomością jest ta, że choroba morska rzadko trwa dłużej niż jeden, dwa dni. Przyczyną choroby są prawdopodobnie sprzeczne sygnały wysyłane do mózgu przez układ wzrokowy i układ równowagi. Nasze oczy przekazują mózgowi informację, że wszystko jest w pożarku, błędnik natomiast podaje informacje o ciągłym ruchu. Z tego powodu najlepszą metodą, aby dostać choroby morskiej jest wykonywanie pracy związanej z przemieszczaniem się, wstawaniem, siadaniem, obracanime się. Przetestowałem to na sobie próbując przygotować obiad na małym jachcie żaglowym przy wietrze 8 w skali Beaforta. Może tyle wystarczy o samej chorobie, przejdźmy teraz do tego jak jej uniknąć.
Jak zapobiegać chorobie morskiej?
- pozytywnie nastawić się do podróży - to niewiarygodne jak nasze nastawienie może wpływać na nasze zachowanie.
- spożywać tylko lekkie posiłki,
- nie pić napojów gazowanych;
- starać się być na pokładzie, w miejscu najmniej narażonym na ruch statku, być ustawionym przodem do kierunku płynięcia,
- jeżeli przebywamy pod pokładem najlepiej nie wykonywać żadnej pracy, najlepsza przyjąć pozycję leżącą.
Jak postępować w razie ataku choroby?
Pić dużo płynów aby uniknąć odwodnienia
Wejście do wody z łodzi
Czym prostsza metoda wejścia do wody tym lepiej, wiec najprościej jest zastosować metodę wejścia wykrocznego.
Najlepszą metodą wejścia do wody jest skok
Czym bliżej do wody, tym łatwiej skoczyć
Zanurzenie
Czy zanurzenie przy nurkowaniu z łodzi jest trudne? Nie. Jest w zasadzie takie samo jak przy wejściu z brzegu, może być tylko znacznie głębiej.
Butle i sprzęt musi być zabezpieczony przed przemieszczaniem
Dobrze sklarowany sprzęt znajduje się przeważnie pod ławkami w skrzynkach,
nic nie leży bezładnie na pokładzie.
Procedury nurkowe przydatne przy nurkowaniu z łodzi.
- System partnerski -nurkowanie w systemie partnerskim.
- Odprawa przed nurkowaniem -odprawa przed nurkowaniem.
- Mapa akwenu - nurkowa mapa akwenu.
- Nurkowanie przy linie opustowej - (czytaj temat: nurkowanie przy linie opustowej).
- Nurkowanie głębokie - nurkowanie głębokie.
- Nurkowanie w prądzie - nurkowanie w prądzie