Kurs DSAT Tec Deep Diver - Sveta Marina

nurkowanie techniczne


Kurs DSAT Tec Deep Diver odbył się od 3.11-11.11.2006 w miejscowości Sveta Marina znajdującej się na półwyspie Istria (Chorwacja), mniej więcej w połowie drogi między Rijeką i Pulą. Najbliższą większą miejscowością był Labin. Kurs prowadził Witold Śmiłowski.

A Good Diver's Main Objective Is To Live
- Celem Dobrego Nurka Jest Przeżycie.

Tec Deep Diver Padi

Dlatego planując nurkowanie należy uwzględnić sześć zasad. Myśl o nich jak o zasadach przeżycia, których nigdy nie złamiesz:

  1. Zasada systemów zapasowych
  2. Zasada rezerwy gazów
  3. Zasada samowystarczalności
  4. Zasada głębokości
  5. Zasada prostoty (reguła KISS).
  6. Zasada procedur i dyscypliny

Kurs Tec Deep Diver kwalifikuje cię do rozpoczęcia głębokich nurkowań dekompresyjnych. Jednak zanim to nastąpi musisz poznać wszystkie niezbędne procedury.

Tec Deep Diver Padi

Tec Deep Diver Padi

Tec Deep Diver Padi

Tec Deep Diver Padi Kadrę kursu stanowiły cztery osoby (patrząc od prawej strony) Michał, Witek, Dominik, Jacek. Kursantów było pięciu (zdjęcie wszystkich uczestników na dole strony).

Każdy uczestnik kursu musiał posiadać co najmniej następujący sprzęt:

  1. Podwójny zestaw butli (twinset) z łącznikiem separacyjnym (manifold) minimum 2 x 12 l,
  2. Dwie butle dekompresyjne (7-12 litrów) o czystości tlenowej,
  3. Automaty: 2 x pierwszy stopień, 2 x drugi stopień (w tym jeden z wężem minimum 1.8 m), 2 x wąż inflatora, 1 x manometr,
  4. Dwa komplety I+II stopień z manometrami - tlenowo czyste do butli dekompresyjnych,
  5. Dwa urządzenia wypornościowe (mokry skafander + podwójny worek BCD lub suchy skafander i pojedynczy worek BCD),
  6. Płyta do zestawu podwójnego wraz z uprzężą i systemem balastowym,
  7. Komputer nurkowy,
  8. Instrument zapasowy (komputer lub zegarek i głębokościomierz,
  9. Bojkę dekompresyjną,
  10. Kołowrotek z 50 m linki,
  11. Zapasową maskę,
  12. Nóż / narzędzie tnące wraz z zapasowym,
  13. 2 tabliczki do pisania,
  14. Butla argonowa do napełniania suchego skafandra (opcjonalnie).

Pierwszy wieczór kursu spędziliśmy na konfiguracji sprzętu, u większości pewne korekty były potrzebne, w jednym przypadku wymagane było rozłożenie twinseta i jego ponowne złożenie.

Konfiguracja sprzętowa w podstawowych założeniach odpowiadała konfiguracji Hogarthian, przynajmniej w części konfiguracji twinsetu i automatów oddechowych. Stage mogły być mocowane po obu stronach lub tylko po lewej. Po prawej stronie pasa brzusznego znajdował się D-ring do mocowania kołowrotka. Kołowrotek służył do strzelania bojki, doskonale nadawał się również do stabilizacja długiego węża od automatu podstawowego (oczywiście tylko w przypadku braku kanistra latarki, czy noża na pasie biodrowym). Ktoś zadał pytanie "Co zrobić z wężem, gdy zdejmiemy kołowrotek?". Ja nic nie robię, wąż bez stabilizacji nie stwarza problemu, masz problem, włóż wąż pod pas biodrowy lub zawsze zabieraj na nurkowanie kanister latarki lub nóż, lub jedno i drugie.

Wywiązała się również ciekawa dyskusja "Jaki kołowrotek jest najlepszy?" i okazało się wszyscy mamy najlepsze kołowrotki!:). Każdy chwalił swój.

Większość nurkowań prowadzona była z małej zatoki na końcu cypla. Obok na zdjęciu widok od strony morza na Sveta Marina . W środkowej części zatoka z której prowadzone były nurkowania. Sama zatoka na zdjęciu poniżej.

Pogoda była łaskawa, morze spokojne, temperatura wody 18-19C, temperatura powietrza od 8-20C. Widoczność pod woda 20-25m, termoklina na głębokości 48m. Jak na listopad warunki bardzo dobre, w zasadzie trafił się tylko jeden dzień z dużą falą, kiedy kołowrotek podwieszony do bojki skakał około 1m, próbując zmienić stan naszego uzębienia.

Tec Deep Diver Padi Codziennie wieczorem czekały nas wykłady. Bardzo ciekawy był wykład Michała, mówił o emboli gazowej (AGE) oraz chorobie dekompresyjna (DCS), pokazał zestaw tlenowy DAN używany w ratownictwie nurkowym - zestaw o stałym przepływie oraz zestaw z zaworem na żądanie. Omówił bardzo szczegółowo temat pierwszej pomocy tlenowej jak również użycie Tlenowego Rebreathera Medycznego (MO2R) pozwalającego oddychać nawet przez kilka godzin czystym tlenem z małej butli 1-2l.

Każdy nurek a w szczególności nurek techniczny powinien pamiętać - podawanie tlenu prowadzi do redukcji objawów choroby dekompresyjnej oraz zwiększa prawdopodobieństwo wyleczenia. Czasami, symptomy ustępują całkowicie podczas podawania tlenu, lecz pomimo tego leczenie hiperbaryczne jest zwykle konieczne.

Tec Deep Diver Padi Zestaw tlenowy jest niezbędny na każdym nurkowaniu.

Tlen nie tylko pojawiał się na wykładach. Przed nurkowaniem należało przygotować gaz dekompresyjny. Stosowany był głównie EAN 50, mieszany metodą ciśnień parcjalnych. Wszyscy uczestnicy Tec Deep Diver przeszli kurs Gas Blendera zakończony egzaminem praktycznym i teoretycznym.

Planując nurkowania czy to komputerowo, czy na papierze wymagane było policzenie "zegara" CNS oraz poziomu toksyczność płucnej OTU. Każdy nurek określił swój SAC (SAC - wskaźnik powierzchniowego zużycia gazu) zarówno denny jak i dekompresyjny.

Myśl jak nurek techniczny, te słowa towarzyszyły nam od pierwszego dnia kursu. Każdy dzień przynosił nową dawkę wiedzy i umiejętności. Rano czekały nas nurkowania, wieczorem wykłady.

Tec Deep Diver Padi Witek podzielił nas na dwie grupy, trzy osobową stanowili Seba, Mirek i Ja, dwuosobową tworzył Marek i Romek. Grupa pierwsza przyjęła nazwę "Czerwone Krasnoludki" a grupa druga " Crazy Horse". Pierwsze cztery dni to dwa nurkowania dziennie, zaczynając od piątego dnia już tylko jedno. Pierwsze 8 nurkowań jest bezdekompresyjnych ale wielopoziomowych, pozostałe 4 wymagają formalnej dekompresji.

Nurkujemy z brzegu, jednak zanim to nastąpi należy znieść "wszystkie zabawki" nad wodę. Droga nie była długa około 50m, ale kilka metrów w pionie należało pokonać. Może to taki mały sprawdzian sprawności fizycznej:)

Najmilej było pod wodą, cicho i spokojnie. Większość nurkowań prowadzona była na ściance opadającej stopniowo do 48m. Dwa ostanie metry należało pokonać po stromo opadającym piaszczystym dnie.

Tec Deep Diver Padi

Tec Deep Diver Padi

Tec Deep Diver Padi

Tec Deep Diver Padi

Tec Deep Diver Padi

Tec Deep Diver Padi Trudno w tak krótkiej relacji opisać wszystkie nurkowania, pierwsze trzy nurkowania nie były głębokie maksymalnie 10m - ćwiczymy podstawowe umiejętności, potem nurkowanie 4 i 5, i głębokość 24m, 6 i 7 nurkowanie to 30m, a na ósmym zaliczamy 40m. Zaczynając od czwartego nurkowania nurkujemy zgodnie z runtimem, za przestrzeganie którego odpowiada lider danej grupy (lider odpowiadał również za prowadzenie całego nurkowania). Poniżej zamieszczam runtime z piątego nurkowania:

24m - 15’
17m - 18’
9m - 23’
6m - 29’ (5m)
5m - 43’

A teraz w skrócie co było na nurkowaniu nr 5

1. Test bąbli
2. Złożenie stage do depozytu
3. S-drill dawca i biorca (10 m, biorca bez maski)
4. Podjęcie stage z depozytu
5. Zawory - 45" (V-drill)
6. SAC 10’ (głębokość: 20 m)

Test bąbli został wykonany na powierzchni przed zanurzeniem i miał za zadanie sprawdzić czy nie ma wycieku gazu z sprzętu partnera. Sprawdzam twinset jak i stage partnera - wszystko jest OK wiec możemy nurkować.

Zanurzamy się na 24m i tam zdejmujemy stage, pozastawiamy je jako depozyt na dnie. Teraz czas na S-drill, zdejmuję maskę i sygnalizuję partnerowi "brak powietrza". Jego reakcja jest błyskawiczna, oddaje mi swój automat podstawowy jednocześnie przechodząc na automat zapasowy. Partner łapie mnie za ramie i płyniemy razem około 10m w poziomie. Koniec ćwiczenia.

Partner ściąga maskę i sygnalizuje "brak powietrza" teraz to ja podaję mu swój automat podstawowy. Po S-drillu wracamy do naszych stage i podejmujemy je z depozytu "w locie". Teraz przechodzimy do zakręcenia zaworów, wszystko należy wykonać bardzo szybko limit czasowy wynosi 45" - wiec nie ma miejsca na błędy. Tak - ćwiczenie zaliczone. Pozostaje nam zmierzyć SAC, rzut oka na zegarek uświadamia mi, że do wynurzenia pozostało 6', trudno czas pomiaru będzie wynosił 5' a nie 10'.

Z głębokości 24m strzelam bojkę i w 15' przechodzę na następny przystanek na głębokości 17m, tu pozostanę do 18minuty. Witek zaleca dmuchanie bojki od dołu przez zawór wydechowy automatu (automat cały czas jest w ustach). Zgadzam się, że jest to najbezpieczniejsza metoda. Jednak aby była skuteczna wymagane jest posiadanie właściwej bojki - najlepiej "gruchy" z szerokim wlotem bez kaczego dziobu i bez zaworu nadmiarowego, większość "cygar" się nie nadaje, nawet po wycięciu kaczego dzioba. Ale oczywiście inne sposoby napełniania bojki również nie są złe.

W 18 minucie przechodzę na przystanek na 9m i tu pozostaje do 23 minuty, następny przystanek to 6m, tu wykonuję procedurę NO TOX przechodząc na EAN 50.

Opuszczam przystanek w 29 minucie i w drodze na następny przystanek wykonuję zmianę gazu według procedury NO TOX z tym, że automat wkładam do ust dopiero na 5m. Tu również jest ostatni przystanek.

Dodatkowo w czasie nurkowania należało zapisywać na tabliczce czasu i głębokości co 30 bar. Teraz dochodzi 43' opuszczam ostatni przystanek - witaj powierzchnio.

Tec Deep Diver Padi

Tec Deep Diver Padi

Tec Deep Diver Padi

Tec Deep Diver Padi

Tec Deep Diver Padi

Tec Deep Diver Padi

Tec Deep Diver Padi

Po nurkowaniu chwila odpoczynku, przed czekającym nas marszem do samochodu. Warto poleżeć na kamyczkach i wygrzać się na słońcu. Po południu czasu będzie zdecydowanie mniej, wykłady wykłady i jeszcze raz wykłady a po nich przygotowanie odpowiedzi na pytania kontrolne, wszak do przerobienia jest aż sześć działów.

Zanim opuścimy naszą zatoczkę czeka nas jeszcze omówienie nurkowania, dowiemy się co było zrobione dobrze a co źle i co należy jeszcze przećwiczyć. To przecież jest kurs i błędy się zdarzają.

Transport sprzętu po nurkowaniu, każdego czekały przynajmniej dwa podejścia, pierwsze wynosimy dwa stage a potem twinset.

Ostatnie nurkowanie - cel nakręcić film i wykonać zdjęcia z nurkowania na wraku transportowca Lina, obsługa kamery Marek, zdjęcia foto Seba. Grupę filmową prowadzi Martin, grupę fotograficzną Romek. Nie pozostaje nic innego jak zapakować sprzęt na łódź i płyniemy.

Na zdjęciu obok Witek omawia nurkowanie, dzieli nas na grupy i przydziela zadania - wszyscy sprawdzają runtime - jest OK można nurkować.

Planowane jest zanurzenie wzdłuż liny opustowej do dziobu (głębokość ok. 25m) i penetracja wraku wzdłuż prawej burty, osiągnięcie maksymalnej głębokości 50m (czas denny 19') i powrót do dziobu po burcie lewej. pierwszy deep stop na 30m następnie opuścimy wrak i przepłyniemy na stok położony w odległości około 20m, gdzie będziemy kontynuować dekompresję.

Tec Deep Diver Padi

Tec Deep Diver Padi

Tec Deep Diver Padi

Końcowe zdjęcie uczestników (od prawej): Mirek, Marek (stoi), Michał, Witek Martin (stoi), Dominik, Jacek, Romek, Seba.

Oby więcej tak udanych kursów. Szczególne podziękowania dla Witka oraz Michała.
Jak i dla Mirka, Marka, Seby, Romka oraz Dominika i Jacka za wzajemną pomoc i zrozumienie,

Andrzej Kasiński "Martin"

Myślę, że kurs DSAT Tec Deep Diver może być ciekawą propozycją dla wszystkich pragnących nurkować technicznie. Kurs wprowadza w techniki i umiejętności niezbędne, aby nurkować, planować i przeprowadzać nurkowania dekompresyjne ze zmianą gazów, daje również podstawy do kontynuacji szkoleń trimix-owych

Otrzymując certyfikat DSAT Tec Deep Diver jesteś uprawniony do planowania i wykonywania nurkowań dekompresyjnych oraz wydłużonych nurkowań bezdekompresyjnych z użyciem powietrza, nitroxu i czystego tlenu, do maksymalnej głębokości 50 metrów w warunkach podobnych lub lepszych do tych, w jakich byłeś szkolony. Ponadto masz również uprawnienia do zakupu i wynajmu niezbędnego sprzętu i gazów. Tu znajdziesz więcej informacji.

zdjęcia podwodne Sebastian Rosiak
zdjęcia powierzchniowe Andrzej Kasiński i Inni