Kołowrotek

sprzęt nurkowy


Jaki kołowrotek jest najlepszy? To pytanie zadaje sobie każdy nurek przed zakupem. I tu zła wiadomość, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Prawidłowe pytania to:

  1. Do czego potrzebujemy kołowrotek?
  2. Jakiego typu nurkowania wykonujemy?
  3. Jaka długość linki jest wymagana?
  4. Jaka gruba musi być linka?

Jak widać pytań dużo, odpowiedzi mało. Mam nadzieję, że poniższy teks pozwoli dokonać właściwego wyboru. Na kursie DSAT Tec Deep Diver nie było jednej odpowiedzi. Każdy chwalił swój kołowrotek. Polecam również dwie inne konstrukcje:

Kołowrotek jest elementem wymaganym na nurkowaniach pod lodem, na wrakach czy w jaskiniach. Posiadają bardzo różne kształty ale wszystkie służą do umożliwienia powrotu nurka nurkiem do miejscem zaczepienia początku linki (nurkowa nić Ariadny). Długość linki wynosi od 50-100m a w kołowrotkach "jaskiniowych" nawet >200m.

Bardzo ważnym parametrem jest grubość linki. Większość kołowrotków posiada linkę murarską o średnicy 2mm. Jej wytrzymałość na przecieranie nie jest duża dlatego w trakcie nurkowań jaskiniowych zalecana jest średnica 5mm. Nurkowie penetrujący jaskinie powinni nauczyć się techniki poręczowania.

Poniżej przedstawiam kilka rozwiązań

Scubapro "Real"

Prosty kołowrotek firmy Scubapro "Real" z linka 2mm o długości 80m. Składa się z wyprofilowanej opływowej ramki aluminiowej. Bęben i rączka wykonane z nylonu wzmocnionego włóknem grafitowym. Kontrola szybkości rozwijania liny za pomocą hamulca obsługiwanego jedną ręką (blokada bębna). W aluminiowej ramce znajdują się trzy nawiercone otwory umożliwiające zmianę zamocowania karabinka (raksy).

Tyle napisał producent, z mojej strony mogę dodać. Obsługa hamulca dla osób początkujących może być w pierwszej chwili trudna, wymaga potrenowania. Generalnie kołowrotek jest beznadziejny, po za ładnym wyglądem nie nadaje się kompletnie do nurkowania. Największym mankamentem jest hamulec, który działa jak chce ale nie ma nad nim żadnej kontrolki

kołowrotek

Produkt firmy M&M Diving Technology

Jeden z lepszych kołowrotków jakie widziałem, myślę że jest godny polecenia, wykonany jest z stali nierdzewnej i aluminium, długości linki 90m. Mechanizmem blokującym bęben jest śruba motylkowa wykonany z tworzywa sztucznego. Mankamentem takiego rozwiązania jest cena ponad 500zł.

kołowrotek

Manta

Kołowrotek większy od wyżej przedstawionego. Posiada linkę 5mm, prostą, mocną konstrukcję. Kołowrotek można zablokować tylko przez regulację pokrętła w środkowej części bębna.

kołowrotek

OMS Explorer

długość linki - 650m
materiał linki -kevlar

kołowrotek

Manta

Kołowrotek z bardzo dobrym rozwiązaniem systemy blokady. Puszczenie dźwigni powoduje zablokowanie szpuli, szpula posiada na obwodzie nacięcia co 180stopni, umożliwiające jej zablokowanie.

kołowrotek

Manta

Kołowrotek z drutu

kołowrotek