Umiejętności nurkowe podwodnego fotografa

fotografia podwodna


Podwodna fotografia jest wymagająca, szczególnie wysokie muszą być umiejętności nurkowe samego fotografa. Wyróżnić możemy kilka aspektów:

  1. Doskonała pływalność jako element nieodzowny w odniesieniu sukcesu.
  2. Nurkowanie partnerskie czy solo?
  3. Planowanie nurkowania.
  4. Zasady bezpieczeństwa w nurkowaniu.
  5. Zwyczaje mieszkańców podwodnego świata.
  6. Niebezpieczne zwierzęta.

Doskonała pływalność jako element nieodzowny w odniesieniu sukcesu.

Wielu początkujących nurków ma olbrzymie trudności, aby poradzić sobie z dodatkowym sprzętem, ich zdjęcia są źle skadrowane lub nieostre i wcale nie wynika to z niewiedzy w technice kompozycji a z nieumiejętności zachowania idealnej pływalności w wodzie. Podniesienie osadu z dna wywołane nieprawidłową pływalnością praktycznie uniemożliwia wykonanie dobrego zdjęcia szczególnie kiedy używamy lampy błyskowe. Machanie rękami lub aparatem w celu złapania równowagi, zbyt nerwowe oddychanie płoszy podwodne zwierzęta.

Podsumowując, fotograf podwodny nie może zachowywać się jak słoń w składzie porcelany, musi umieć utrzymać idealną pływalność zerową, powinien umieć zawisać nieruchomo w toni oraz pływać do tyłu. Nurkowanie jest ważnym elementem działalności fotograficznej.

Odpowiednie ćwiczenia pozwolą nam osiągnąć wymaganą biegłość w wyżej wymienionych umiejętnościach. Proponowane ćwiczenia pochodzi z podstawowego kursu nurkowania, jednak dopiero idealne ich opanowanie, a nie tylko dobre, pozwoli w pełni rozwinąć skrzydła jako podwodny fotograf. Proponuje aby zastanowić się czy potrafimy wykonać idealnie następujące ćwiczenia:

Jeżeli nie jesteśmy w stanie wykonać w sposób idealny proponowanych ćwiczeń, sugeruję poświęcić kilka nurkowań na ich doskonalenie, zanim udamy się na następną sesję fotograficzną.

Nurkowanie partnerskie czy solo?

Nurek fotograf ze względu na specyfikę nurkowania jest złym partnerem. Wynika to z kilku powodów:

Dobrym rozwiązaniem w wielu przypadkach jest nurkowanie solo. Przestrzegam jednak, ta droga nie jest dla wszystkich, jedynie dla doświadczonych i odpowiednio wyszkolonych nurków. Jeżeli tylko jest to możliwe, należy nurkować partnersko, w sytuacjach awaryjnych pomoc partnera może być nieoceniona.

Planowanie nurkowania.

Planowanie nurkowania fotograficznego nie różni się specjalnie od innych rodzajów nurkowań, ważnym elementem jest miejsce wejścia i wyjścia z wody. Musimy pamiętać że w ręce lub rękach mamy sprzęt i pewne techniki wchodzenia są nie zalecane, np. skok z wysokości (może to spowodować rozszczelnienie obudowy aparatu i zalanie sprzętu). Proponuję przypomnieć sobie dział planowanie nurkowania.

Zasady bezpieczeństwa w nurkowaniu.

W fotografii obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w innych rodzajach nurkowań. Ogóle zasady bezpieczeństwa można znaleźć na stronie zasady bezpieczeństwa. Inne szczególne zasady bezpieczeństwa i techniki stosowane w konkretnych rodzajach nurkowań jak np. nurkowanie, nocne, wrakowe, głębokie, podlodowe znajdziesz na stronach dotyczących danego rodzaju nurkowania.

Zwyczaje mieszkańców podwodnego świata.

Początkujący nurek fotograf, płynąc z grupą wykonuje zdjęcia. Jego zdjęcia są przypadkowe, tzn. nie planował wcześniej obiektów podwodnych łowów. Taki rodzaj fotografii jest najbardziej popularny wśród amatorów. Większość z osób nurkujących, nie tylko fotograficy, nie zdaje sobie sprawy z mnogości podwodnego świata. Wynika to głównie z braku wiedzy w danym temacie oraz z prędkości pływania. Wielokrotnie widziałem grupy nurkowe pływające tak szybko, ze nie byli w stanie dostrzec obiektów mniejszych jak 10cm, liczyło się tylko aby jak największy odcinek przepłynąć pod wodą. Mylnie sadzili, że czym więcej przepłyną więcej zobaczą.

Makrofotografia zajmuje się obiektami małymi, których większość nurków nie dostrzega, chodzi mi tu głównie o krewetki, ślimaki nagoskrzelne oraz całą rodzinę koralowców. Myślę że przykładów, można podać dużo więcej.

Pomijając nawet makrofotografię wykonanie zdjęcia np. określonej rybie wymaga znajomości jej zwyczajów. Należy wiedzieć: na jakiej głębokości występuje, jaki rodzaj dna lubi, jakie ma zwyczaje czy jest płochliwa, czy może być dla nas niebezpieczna.

W naszych polskich wodach ulubionym tematem zdjęć jest szczupak, wynika to z faktu, ze jako ryba drapieżna nie mająca naturalnych wrogów nie boi się nurków. Można łatwo do niej podpłynąć i wykonać zdjęcie.

Część zwierząt prowadzi nocny tryb życia, trudno więc jest, sfotografować je za dnia. Wymienię tu tylko węgorze i liliowce.

Jako pomoc dla podwodnych fotografów powstał atlas fauny i flory. Będzie on cały czas rozbudowywany o nowe informacje i myślę, że wiedza zawarta w atlasie pozwoli bardziej świadomie fotografować podwodne królestwo.

Niebezpieczne zwierzęta.

Pamiętać należy, ze część zwierząt może być dla nas niebezpieczna. Jedne posiadają parzydełka, inne kolce i jad, a jeszcze inne zęby. Część zwierząt może nas zaatakować jak wkroczymy na ich terytorium a kontakt z innymi może być przypadkowy np. na skutek naszej nieuwagi. Polecam więc stronę niebezpieczne zwierzęta morskie.