Backkick - pływanie do tyłu

podstawowe umiejętności


Pływanie do tyłu to umiejętność bardzo potrzebna podwodnym fotografom a nurkom technicznym wprost niezbędna. Miękkie płetwy kompletnie się do tego nie nadają, potrzebne będą płetwy techniczne typu Jet Fin. Nauka może nam zająć kilka dni.

Pływanie do tyłu pozwala na utrzymanie stałej pozycji w razie zatrzymania się lub cofnięcie się do tyłu, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Jak pływać do tyłu?

Myślę, ze opis również się przyda.

Jak widać na filmie pozycja nurka jest pozioma (właściwy trym) należy wyprostować nogi, płetwy są przedłużeniem nóg, wykonujemy ruch prostymi nogami na zewnątrz jednocześnie zginając nogi w kolanach, przy końcu ruchu część goleniwa nogi jest w pozycji prostopadłej do reszty ciała, płetwy są równolegle do pozycji ciała. Ruch powrotny wymaga takiego ustawiania płetw aby stawiać jak najmniejszy opór, bo zależy nam na płynięciu do tyłu a nie do przodu. Nogi pracują symetrycznie w lustrzanym odbiciu. Ruch kostki przebiega po kształcie litery "D".

Część od bioder do kolan wykonuje ruch tylko w płaszczyźnie poziomej, nóg nie podciągamy pod siebie - jest to duży błąd. Również nie specjalnie kombinujemy z płetwami, płetwy są w zasadzie cały czas ustawione równolegle do płaszczyzny ruchu. Tylko część goleniowa nogi (od kolan do kostek) wykonuje ruch we wszystkich płaszczyznach - na początku przy prostych nogach wykonujemy ruch na zewnątrz, w czasie tego ruchu zapoczątkowujemy zginanie części goleniwej, by po podciągnięciu ponownie ja wyprostować. Prostowanie nóg kończy cały cykl i możemy wykonać następny ruch.