Jak zapisać się na kurs nurkowania!
Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem
Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.
Chorwacja nurkowanie
miejsca nurkowe
Nurkowanie w Chorwacji staje się coraz bardziej popularne. Budowa autostrady przez Chorwacji spowodowała, że od granicy polskiej można dojechać nad chorwackie wybrzeże w 6-9 godzin, a tam czeka na nas w okresie lata , gwarantowana pogoda, ciepłe morze, smaczne jedzenie i przepiękne widoki. Nurkowanie w Chorwacji możliwe jest tylko z aktualnym zezwoleniem wydanym przez Chorwacki związku nurkowego. Zezwolenie kosztuje 100 kn, można go kupić w uprawnionych do tego punktach nurkowych po okazaniu międzynarodowego certyfikatu nurkowego. Zezwolenie jest ważny przez rok od daty wydania. Wszystkie nurkowania prowadzone muszą być z pod opieką działającej legalnie w Chorwacji Bazy Nurkowej, indywidualne nurkowanie jest możliwe po opłaceniu odpowiedniego zezwolenia. Ograniczenia w nurkowaniu: maksymalna głębokość nurkowania 40m, miejsce nurkowe musi być oznakowane bojką, a w nocy boją świecącą.
Nurkowie pod woda mogą oglądać okazy fauny i flory, zatopione wraki (np. Baron Gautsch, Vis), podwodne ściany i systemy podwodnych jaskiń (np. wyspa Premuda zatoka Široka)
Polskie bazy nurkowe
Na uwagę w Chorwacji zasługują następujące bazy nurkowe:
- bazy nurkowa Nautilus, na wyspie Murter w miejscowości Jezera
- oraz druga baza nurkowa Nautica na wyspie Hvar w miejscowości Hvar oraz Stary Grad.
Ciekawe miejsca w Chorwacji
Wakacje to dobry okres aby odbyć piesze wycieczki po takich miejscach jak:
- Plitwickie Jezera - Park Narodowy Plitvickie Jeziora od 1979 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa naturalnego UNESCO i wart jest odwiedzenia ze względu na unikatowe walory przyrodnicze
- Wodospady rzeki Krka - Park Narodowy o powierzchni 109 km2 utworzony w 1985 r. Obejmuje dolny bieg rzeki Krka, od miejscowości Trosenj i Necven aż do Sibenika. Główną atrakcję stanowi siedem malowniczych wodospadów: Bilusić buk, Prljen buk, Manojlovac, Rosnjak, Miljacka slap, Roski slap i Skradinski buk o łącznej wysokości ponad 45m.
- Park Narodowy Kornaty - Park Narodowy Kornaty, utworzony w 1980 r., obejmuje 89 ze 152 wysp i skał należących do archipelagu. Archipelag podzielony jest na 2 grupy: Kornaty Dolne i Kornaty Górne. Największą atrakcją są klify znajdujące się w szeregu wysp należących do Kornatów Dolnych. Od dawnych czasów klify nazywane są koronami i stąd najprawdopodobniej pochodzi nazwa Kornaty. Najwyższe klify znajdują się na wyspie Klobučar (80m), Mana (65m) i Rašip Veli (64m). Podmorskie części tych klifów sięgają aż do 100 m głębokości. Czas: całodzienny rejs statkiem.
- Sibenik - miasto portowe odległe o 25 km od Murteru. Poza portem, targiem i starówką warto zobaczyć panoramę miasta, która rozciąga się z twierdzy górującej nad miastem. Z cytadeli rozciąga się zachwycający widok na Adriatyk. Droga do niej prowadzi wąskimi kamiennymi uliczkami, które nie są jednak strome co sprawia, że spacer na wzgórze jest prawdziwą przyjemnością.
- Split - tu historia spotyka się z teraźniejszością, 2000 lat historii można zobaczyć w jednym miejscu. Do zwiedzania polecam Pałac Dioklecjana.
- Trogir -
- Riwiera makarska - turystyczny region w Chorwacji, wzdłuż wybrzeży Morza Adriatyckiego. Ciągnie się na odcinku około 60 km i obejmuje w okolicy miejscowości Makarska. Mamy tutaj strome zbocza opadające do morza, oraz przepiękne żwirowe i piaszczyste plaże. Co roku region ten odwiedza tysiące turystów w okresie wakacji.
- Wyspa Brac - wyspa Brac jest największą wyspą w centralnej Dalmacji i trzecią co do wielkości ze wszystkich wysp na chorwackim Adriatyku
- Wyspa Istria - półwysep w północnej części Morza Adriatyckiego, w większość należy do Chorwacji, tylko niewielka północna część do Słowenii, a najbardziej na północ wysunięte miasteczko Muggia do Włoch.p P Powierzchnia: ok. 3,5 tys. km2.
- Wyspa Hvar - w światowym rankingu Lonely Planet zajmująca piąte miejsce na liście najpiękniejszych miejsc na wakacje ... . To miejsce malownicze, pełne zabytków i gajów oliwnych, niewielkich plaż, skalistych klifów, a przede wszystkim słońca.
- Wyspa Vis - dziewiąta co do wielkości chorwacka wyspa, oddalona najbardziej, o ok. 45 km, od wybrzeża chorwackiego, położona na południowy zachód od wyspy Hvar, na zachód od Korčuli i na północny zachód od wyspy Lastovo. Powierzchnia wyspy wynosi 89,72 km2; długość 17 km; szerokość do 8 km, a linia brzegowa 84,91 km. Najwyższe wzniesienie to Hum (587 m n.p.m.).
- Wyspa Murter - mała wyspa w środkowej części Chorwacji, dojazd dogodny przez most.
Dojazd
Do Chorwacji można dojechać na wiele sposobów, wybierając trasę weźmy pod uwagę odległość, rodzaj trasy (autostrada/zwykła droga), cenę za winietę, ceny paliwa.
Klimat i geografia Chorwacji
Pod względem klimatu kontynentalna część Chorwacji jest podobna do Polski, natomiast na wybrzeżu panuje klimat typowo śródziemnomorski. Latem temperatura w dzień waha się od 27 do 38°C, w nocy nieznacznie spada. Upały najbardziej dają się we znaki w czerwcu i lipcu. Opady latem występują rzadko, są krótkie i obfite. Miesiące takie jak maj, wrzesień i październik dobre są dla osób źle znoszących ciepło. Wiele osób uważa przełom lata i jesieni za najpiękniejszy okres na chorwackim wybrzeżu. Słońce nie jest już dokuczliwe, a ciągle jest ciepło, ciepła jest także jeszcze woda w morzu. Osoby lubiące ciszę i spokój powinny odwiedzić Chorwację pod koniec kwietnia i na początku maja, wybrzeże sennie budzi się do życia, osób jest niewiele, większość kwater jest zamknięta. Niestety woda w tym okresie dopiero zaczyna się ogrzewać a jej temperatura nie przekracza 12-14C.
Nurkowanie w Chorwacji
Pod względem nurkowym Chorwacja jest bardzo atrakcyjna, piękna woda, miły klimat, w miarę tani dojazd powoduje że wiele osób spędza tu wakacje cała rodziną. Turystyka kwitnie.
W Chorwacji odbyłem kilka kursów miedzy innymi kurs nurkowania technicznego
Relacje z kursów nurkowania technicznego
- Kurs DSAT Tec Deep Diver od 3.11-11.11.2006 w miejscowości Sveta Marina.
- Kurs DSAT Tec Deep Diver od 10.04-18.04.2007 w miejscowości Sveta Marina.
- Kurs DSAT Tec Trimix Diver od 18.04-25.04.2007 w miejscowości Sveta Marina.
typowy widok nadmorskiego
miasteczka w Chorwacji
a tu zatoka i plaża nad brzegiem
chorwackiego morza
widok nawet z okna samochodu potrafi być przepiękny
w Chorwacji na nurkowanie można
popłynąć łodzią,
widok na Hvar z zamku
widok na wyspy diabelskie
widok na Hvar, po prawej stronie rynek
Hvar rynek - pręgierz
Hvar port
Hvar rynek
wyspa Vis
wyspa Vis
Fauna i flora w Chorwacji
Praktycznie każdy nurek a w szczególności podwodny fotograf pod wodą znajdzie coś dla siebie
Atlas fauny i flory Morze Śródziemne
Ślizg trójpłewnik skoczek (Trypterigion tripteronotus)
Ślizg prążkowany (Parablennius gattorugine)
Żółty ukwiał kolonijny
Racznica (Galathea strigosa)
ślimak nagoskrzelny
Wieloszczet osiadły (Protula tubularia)
LOCJA OBSZARU
Na Adriatyku najczęściej wieją wiatry jugo, bura, maestral i burin.
- jugo - ciepły i wilgotny wiatr wschodni lub południowo-wchodni, charakterystyczny dla rejonu południowego Adriatyku, najczęstszy wiosną i jesienią. W lecie wieje do 3 dni, może znacznie utrudnić nurkowanie, ze względu na powstającą falę i prądy wodne.
- bura - zimny, suchy, czasami bardzo silny wiatr północny lub północno-wschodni, w lecie wieje 1-2 dni, w zimie nawet do 14 dni na miesiąc, pojawiają się nagle. Po burze z reguły następuje silne ochłodzenie.
- maestral - łagodny i przyjemny wiatr północno-zachodni charakterystyczny dla lata.
- burin - wieje z kierunku północnego lub północno-wschodniego. Wieje w nocy, najsilniejszy jest przed wschodem słońca, po czym szybko ustaje.
Inne
Chorwacja, Republika Chorwacka, Hrvatska Republika
Stolica: Zagrzeb (Zagreb)
Powierzchnia: 56 542 km2
Ludność: 4 495 tys. (2005)
Gęstość zaludnienia: 77,8 osoby/km2
Ustrój: republika
Język urzędowy: serbskochorwacki
Jednostka monetarna: 1 kuna = 100 lipa
Grupy etniczno - rasowe: Chorwaci (80,1%), Serbowie (7,5%), Słoweńcy (0,5%), Węgrzy (0,5%), Włosi (0,5%), pozostali (10,9%, gł. Czesi, Albańczycy)
Religie: Katolicy (77%), prawosławni (11%), protestanci (1,5%), muzułmanie (1,2%), pozostali (9,3%)
Święto narodowe: 30 maja (Dzień Republiki)
Długość wybrzeża: 1778 km
Łączna liczba wysp: 1185 w tym 66 zamieszkałych.
Ambasada Polska w Chorwacji
AMBASADA RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ W CHORWACJI:
ul. Krleźin Gvozd 3
10 000 Zagreb
tel. (0 03851)4834 575, 4834 579, tlx. (62)21803 POLSKA YU
Pomoc w nagłych wypadkach
Morska służba ratunkowa i holownicza : 9155 (dzień), VHF kanały 16, 10, 74
Komora dekompresacyjna Pula: tel/fax ++385 (0) 52 217 877, 24, 572
Komora dekompresacyjna Pula: telefon komórkowy 098/255 945, 098/219 225
Komora dekompresacyjna Split: IPM HRM tel. ++385 (0) 21 354 511
Komora dekompresacyjna Split: tel/fax: ++385(0)21 361,343 980