Kurs DSAT Tec TriMix Diver - Sveta Marina

nurkowanie techniczne


Jest piękny letni poranek roku 1991, ponton z czterema osobami powoli porusza się do przodu po jeziorze Wigry. Rzucajcie - powiedział Irek. Balast z przywiązaną liną zostaje wyrzucony za burtę, lina rozwija się bardzo szybko, w pewnej chwili staje, sprawdzamy jest 55m. To za płytko, należy przesunąć linę, podnosimy balast jakieś 10m do góry i przesuwamy ponton o około 100m, ponownie opuszczamy kamień w dół, teraz mamy 67m. Wszystkim świecą się oczy, to dobra głębokość. Chłopaki to za głęboko - mówi spokojnie Irek - przesuńmy się na planowane 60m. Nie podzielamy jego zdania, ale kamień znowu zostaje podniesiony i wracamy jakieś 50m do tyłu. Opuszczamy kamień, jest 61m tu zostajemy - komenderuje Irek.

Ponownie wróciłem na 61m kilka dni temu, nie były to zimne i ciemne wigierskie wody, ale średnio ciepłe (12-13C) Morze Śródziemne. Nurkujemy na wraku Visa niedaleko półwyspu Istria, opadamy powoli wzdłuż liny opustowej w lekkim prądzie, jest jasno, na 36m osiągamy komin wraku, teraz po nadbudówce poruszamy się w stronę dziobu, już opadamy wzdłuż burty do samego dna, przy dziobie wynurzmy się do głębokości pokładu i wracamy w stronę komina, otacza nas tysiące małych rybek, jest wspaniale. Niestety czas biegnie nieubłaganie dochodzi 20minuta nurkowania, runtime mówi jasno musimy rozpocząć wynurzanie, zaczynamy powolną drogę ku powierzchni.

To nurkowanie będę długo pamiętał podobnie jak to z 1991r. Czy była między nimi jakaś różnica? Tak. Jedyne, co je łączy to głębokość, wszystko poza tym było zupełnie inne. Na Wigrach nurkowałem na powietrzu z jedna butlą 15l, była to w zasadzie winda w dół i w górę, na Visie byłem na TMX18/35 z czasem dennym 20m i przyśpieszona dekompresja na EAN50. Gaz plecowy TMX18/35 znajdował się w twinie 2x12 a EAN50 w dwóch stage po 10l. To były zupełnie inne nurkowania, to pierwsze ocierało się o granicę bezpieczeństwa (w myśl obecnych standardów znacznie ja przekraczało, teraz maksymalną granica nurkowania na powietrzu jest 50m), to drugie było zaplanowanym nurkowaniem technicznym.

Obecnie przekroczenie granicy 40m i krzywej dekompresji zerowej wymaga przejścia z nurka rekreacyjnego (rec) do nurka technicznego (Tec).

I tu na razie koniec ale będzie ciąg dalszy. 17.05.2007

Jak widać jeżeli coś nie zastanie napisane od razu, to potem bardzo trudno wróci do tematu 20.04.2008. Nie wiem czy się uda się postaram.