Jak zapisać się na kurs nurkowania!
Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem
Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.
Doskonała pływalność
podstawowe umiejętności
... jako element nieodzowny w odniesieniu sukcesu w nurkowaniu.
Wielu początkujących nurków ma olbrzymie trudności, aby poradzić sobie z zachowaniem właściwej pływalności w wodzie. Machanie rękami w celu złapania równowagi, zbyt nerwowe oddychanie to podstawowe grzechy.
A przyczyna to niskie umiejętności nurkowe, doskonała pływalność to umiejętność nieodzowna. Na kursie podstawowym czy to w PADI, CMAS-ie czy innej organizacji uczymy się prawidłowo wyważać, balansować na płetwach i zawisać w toni. Wszystko to, po to aby pod wodą poruszać się w pozycji poziomej, najbardziej opływowej. To jak niewłaściwa pozycja wpływa na opory płynięcia i na nasze zmęczenie, wie każdy kto próbował pływać pod prąd.
Na przyjemność z nurkowania wpływa nie tylko opanowanie odpowiedniej techniki ale również sprzęt,. Mam tu na myśli głównie płetwy, to od nich zależy w dużej mierze jak sprawnie będziemy poruszać się pod wodą. Płetwy mogą być twarde lub miękkie, długie lub krótkie, elastyczne lub nie. Jeżeli dobierzemy właściwe do naszej budowy i prowadzonych nurkowań nurkowanie stanie się jeszcze bardziej przyjemne, nie ma nic gorszego jak zbyt twarde płetwy, skurcze nóg murowane. Jak wybrać płetwy przeczytasz na stronie płetwy nurkowe.
Dobre płetwy już mamy - co dalej? Zastanówmy się czy nasza technika pracy nogami jest właściwa. Noga ma pracować z biodra i być prosta w kolanie (delikatnie się zgina, ale tylko delikatnie). Jeżeli machamy nogą w kolanie, to robimy tzw. "rowerek", to nie jest właściwa praca nóg. Dobrze jest popływać crawlem po powierzchni bez sprzętu, róbmy to jednak w płetwach kaloszowych, te paskowe nie nadają się do tego, a buty, które mamy na nogach, będą nas bardzo hamować. Proponuję pływać w masce i fajce, przy okazji rozwiniemy umiejętności w snorkelingu i freedivingu.
pływalność można ćwiczyć zawsze - basen to idealne miejsce.
Ogólnie jeżeli nie przepływasz w płetwach 200m za jednym razem, bez odpoczynku, to jesteś bardzo słaby/a. Jak najszybciej należy to zmienić, wartość minimalna to około 500m (jeżeli basen ma 25m to należy przepłynąć tam i z powrotem 10 razy). Jedyna metoda poprawy swoich umiejętności to trening, należy pływać, pływać, pływać i jeszcze raz pływać. Praktycznie można naukę pływania crawlem trenować na każdym basenie. Ambitnym polecam opanowanie ruchu nóg do delfina i frog kicka.
Odpowiednie ćwiczenia pozwolą nam osiągnąć wymaganą biegłość w wyżej wymienionych umiejętnościach. Proponowane ćwiczenia pochodzi z podstawowego kursu nurkowania, jednak dopiero idealne ich opanowanie, a nie tylko dobre, pozwoli w pełni rozwinąć skrzydła. Proponuje, aby zastanowić się czy potrafimy wykonać idealnie następujące ćwiczenia:
- wyważenie-kontrola pływalności wyważenie to pierwszy krok do sukcesu w doskonałej pływalności zerowej,
- balansowanie na płetwach - pierwsze ćwiczenie, dotyczące pływalności z kursu podstawowego,
- zawiśnięcie w toni - drugie ćwiczenie dotyczące pływalności z kursu podstawowego,
- trym - to takie ustawienie balastu, aby jak najłatwiej można było utrzymać poziomą sylwetkę pod wodą, zarówno w czasie płynięcia jak i kiedy się zatrzymamy.
- frog kick - pływanie specjalna żabka,
- spadochroniarz - zatrzymanie w bezruchu,
- helikopter - zawracanie w miejscu,
- back kick - pływanie do tyłu,
Jeżeli nie jesteśmy w stanie wykonać w sposób idealny proponowanych ćwiczeń, sugeruję poświęcić kilka nurkowań na ich doskonalenie, zanim udamy się na następną sesję fotograficzną.
Nic tak nie motywuje jak pozytywny przykład. Na filmie poniżej Steve Bogaerts pokazuje zaawansowane umiejętności związane z pływalnością oraz poruszaniem się pod wodą (jeżeli zaczynasz naukę pływania w płetwach zacznij od pływania kraulem - na inne style przyjdzie czas). Doskonała muzyka, doskonały pokaz umiejętności. Konfiguracja oczywiście sidemount.
Proponuję dla osób ambitnych zapoznanie się ze stylami pływackimi używanymi w nurkowaniu jaskiniowym, w sytuacji, kiedy staramy się nie podnosić osadów z dna (nie mącić).
Kurs doskonała pływalność zerowa PADI
Celem kursu specjalistycznego PADI Doskonała pływalność zerowa jest zapoznanie nurków z umiejętnościami, wiedzą, planowaniem, organizowaniem, technikami, problemami, oraz przyjemnością nurkowania. Kurs specjalistyczny PADI Doskonała pływalność zerowa jest bezpiecznym, prowadzonym pod okiem Instruktora wprowadzeniem w ten rodzaj nurkowania. Celami treningu w ramach kursu specjalistycznego PADI Doskonała pływalność zerowa:
- rozwinięcie wiedzy studentów na temat doskonałej pływalności zerowej - jak powinno się nurkować,
- rozwinięcie umiejętności studentów, które są potrzebne do nurkowania z doskonałą pływalnością zerową