Delfin

nauka pływania


Z pozycji leżącej tzn. ręce proste przed głową, nogi razem i proste, stopy oraz palce nóg odchylone maksymalnie do tyłu, przechodzimy do fazy wybicia. Wybicie następuje z rąk i nóg. W tym celu podkurczamy nogi w kolanach i wykonujemy z nich wybicie, jednocześnie wykonujemy ruch rękami. Wybicie ma na celu  uniesienia ramion ponad powierzchnię wody i umożliwienie przeniesienie ramion ponownie do przodu. Uderzenie nóg zaczyna się od bioder, nogi cały czas są złączone a stopy i palce są odchylone do tyłu. Uderzenie z nóg jest do dołu.

W końcowej fazie wybicia (odepchnięcia) głowa wynurza się z wody. Rozpoczyna się wdech. Bardzo ważny jest ruch rękami. Ręce pracują symetrycznie, łapiemy dłońmi wodę i ręce ciągniemy po obrysie "odwróconej S-ki"

ramiona przenosimy ponad woda do przodu, ręce są proste a palce dłoni odchylone do tyłu, kończymy uderzenie nogami. Kończymy wdech.

ręce są z przodu przed głową, jak przy skoku na główkę. Nasze dłonie i ręce oraz całe ciało zanurza się w wodzie.

przy zanurzeniu nasze ciało wykonuje ruch falisty, ręce i głowa idą w dół a nogi idą do góry, w wodzie wyginamy się w przeciwną stronę i teraz ręce idą do góry a nogi w dół. 
Ruch falisty zaczyna się od rąk, można odpowiednio pracując dłońmi zwiększać lub zmniejszać jego amplitudę.

Kiedy nogi znajdują się w najwyższej pozycji wykonujemy nimi drugie kopniecie, pozwala to ponownie wypłynąć na powierzchnię.

Pływanie delfinem w ABC jest dużo łatwiejsze, zwiększenie powierzchni stóp pozwala łatwiej wybić się nad powierzchnię wody. Dzięki fajce dużo łatwiej się oddycha, wybicie ponad wodę w celu wykonania wdechu jest dużo niższe. 

Pamiętajmy jednak że po każdym zanurzeniu, następuje zalanie fajki i dlatego aby wykonać kolejny wdech należy ją wcześniej oczyścić z wody (przedmuchać)