Struktura szkolenia CMAS/KDP

W dniach 9-11 stycznia 1959r w Monaco odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji nurkowych z wielu krajów, w tym również z Polski. Uczestnicy spotkania powołali międzynarodową federację nurkową o nazwie CMAS. Pierwszym prezesem został Francuz, komandor J.Y. Cousteau, a za siedzibę Federacji obrano Paryż.

Struktura szkolenia CMAS/KDP

stopnie CMAS


Historia

W dniach 9-11 stycznia 1959r w Monaco odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji nurkowych z wielu krajów, w tym również z Polski. Uczestnicy spotkania powołali międzynarodową federację nurkową o nazwie CMAS. Pierwszym prezesem został Francuz, komandor J.Y. Cousteau, a za siedzibę Federacji obrano Paryż. Za cele zadania CMAS postawiono rozwój sportów i dziedzin związanych z działalnością nurkową. Obecnie siedziba organizacji znajduje się w Rzymie.

CMAS w założeniu jest federacją klubów nurkowych. W Polsce jest jedna Federacja pod nazwą: Komisja Działalności Podwodnej (KDP).

Znakiem KDP jest nurek pokazujący znak "OK"

Z przyczyn historycznych KDP jest związane z PTTK (przed rokiem 1997 w Polsce do uprawiania płetwonurkowania były uprawnione dwie organizacje PTTK i LOK).

Nowe przepisy dotyczące płetwonurkowania oraz szkoleń zostały wydane przez KDP na podstawie ogólnych wytycznych CMAS, ze zmianami uwzględniającymi specyfikę polskich wód (zimna woda, mała przeźroczystość).

schemat szkolenia CMAS KDP

Stopnie nurkowe

Stopnie instruktorskie

Specjalizacje

Dodatkowo zamieszczam "Porozumienie zawarte pomiędzy CMAS a PADI, dotyczące o szkolenia w ramach drugiego systemu". Zaznaczę tu, że nie chodzi tu o porównanie stopni a o wymagania niezbędne do spełnienia przy podnoszeniu kwalifikacji w innej organizacji (np. jeżeli posiadasz stopień P1 CMAS to nie dostaniesz automatycznie OWD PADI, ale następny stopień czyli w tym przypadku AOWD możesz odbyć na szkoleniu PADI, po spełnieniu wymogów z porozumienia) PADI nie stawia żadnych dodatkowych wymagań.

Co rocznie na początku roku instruktorzy KDP/CMAS spotykają się na Kalatówkach w celu omówienia spraw bieżących i zapoznania się z nowymi wytycznymi ale również pojeździć na nartach.

Inne tematy

  1. Pytania CMAS
  2. Test na stopień P1 CMAS

Struktura stopni CMAS

Struktura stopni CMAS

CMAS posiada własną ścieżkę szkolenie, warto się z nią zapoznać bardziej szczegółowo.

>CMAS Eksplorator

Eksplorator

Kurs Eksplorator pozwala zwiększyć twoją pewność siebie i budować nowe umiejętności nurkowe.

CMAS nocne

Nurkowanie nocne

Kurs zaznajomi Cię z procedurami, zasadami bezpieczeństwa, korzyściami nurkowania w nocy.