Konfiguracja standardowa (rekreacyjna)

konfiguracje sprzętowe


Mówiąc o konfiguracji sprzętowej mam na myśli głównie, podstawowe jej elementy, takie jak BCD (BCD), butla, automat oddechowy oraz elementy z tym związane czyli wszystko co zabieramy z sobą pod wodę (kołowrotki, latarki, bojki, itp) najogólniej wszystko to co zaliczamy do sprzętu pomocniczego.
Konfiguracja standard jest stosowana powszechnie w nurkowaniu rekreacyjnym. Ideą systemu jest aby:

Konfiguracja sprzętowa to nie tylko sprzęt, ale również standard w postępowaniu w sytuacjach awaryjnych. Przy konfiguracji standardowej:

  1. w przypadku wystąpienia u partnera nurkowania sytuacji braku powietrza, oddajemy do oddychania zapasowe źródło powietrza, najczęściej jest to octopus. Nigdy nie oddajemy własnego automaty. Dużo szybciej i bezpieczniej będzie, jeżeli partner sam zlokalizuje dodatkowe źródło powietrza i się do niego podłączy. My powinniśmy mu w tym pomóc. Zobacz jak oddychać z alternatywnego źródła powietrza. Oczywiście taka sytuacja jest znakiem do zakończenia nurkowania i rozpoczęcia wynurzania. Inne sposoby postępowania w takiej sytuacji opisane są na stronie wynurzenie awaryjne.
  2. w przypadku zamarznięcia automatu, nie zakręcamy żadnego zaworu w butli, nawet jeżeli mamy dwa automaty (może to doprowadzić do odcięcia dopływu powietrza do BCD , a jest to sytuacja bardzo niebezpieczna), z automatu, który cały czas podaje można oddychać, można wyjść spokojnie na powierzchnię, należy pamiętać o dławieniu wypływu językiem. Więcej na ten temat, można przeczytać na stronie oddychanie z zamarzniętego automatu.
Konfiguracja rekreacyjna
Konfiguracja rekreacyjna składa się z jednej butli i jednego automatu z dwoma drugimi stopniami. Jako element wypornościowy przeważnie stosuje się jacket.

Konfiguracja standardowa (rekreacyjna) to:

  1. Butla - w zasadzie standardowo stosuje się jedną butlę, w bazach nurkowych jest to najczęściej butla o pojemności 12l o ciśnieniu pracy 200at. Powszechnie używa się również butli 10l i 15l czasami nawet 18l. Więcej o butlach znajdziesz tutaj.
  2. Automat oddechowy składający się z:
  3. BCD - stosuje się powszechnie BCD typu jacket wyposażoną w jeden inflator, umieszczony po lewej stronie

Montaż sprzętu to podstawowa umiejętność uczona na kursie podstawowym, dla tych co zapomnieli polecam stronę montaż sprzętu nurkowego. Oczywiście montaż sprzętu to nie wszystko , należy go poprawnie na siebie założyć i co jest szczególnie ważne, należy wykonać sprawdzenie sprzętu partnera przed nurkowaniem (5P, KOKOS).

Inne elementy sprzęt

Miejsce pozostałych elementów nie jest jasno określone i przy prostych nurkowaniach, gdzie nie potrzebujemy dodatkowych elementów jak np. latarka, kołowrotek, bojka ich umiejscowienie nie ma większego znaczenia. Problemy pojawiają się, kiedy dojdzie do sytuacji awaryjnej lub nurkujemy w trudniejszych warunkach jak np nurkowanie nocne, nurkowanie jaskiniowe czy nurkowanie pod lodem. Dobrze więc dokładnie sobie przemyśleć, czy konfigurujemy nasz sprzęt prawidłowo. Najlepiej pływać na stałej konfiguracji, to znaczy np: komputer czy latarka znajduje się zawsze w tym samym miejscu - w sytuacji awaryjnej poradzimy sobie znacznie lepiej, bo znamy lokalizację wszystkich elementów. Zmienianie konfiguracji do danego typu nurkowania prowadzi do chaosu - zamiast w razie potrzeby sprawnie wyciągnąć latarkę, myślimy - gdzie ją mam mam, w prawej czy lewej kieszeni.

Stała konfiguracja oczywiście nie oznacza, że należy na każde nurkowanie zabierać cały posiadany sprzęt. Zabieramy tylko element niezbędne do danego typu nurkowania.

W największym stopniu o umiejscowieniu danego elementu sprzętu decyduje możliwość jego użycia w sytuacji awaryjnej, i pod pod tym kątem, będzie opisana konfiguracja. Dam prosty przykład: pomyśl, jak wynurzyć się awaryjnie oddychając z octopusa partnera w czasie nurkowania w nocy - należy pogodzić kilka elementów, trzymanie ręką partnera, obsługę inflatora, trzymanie latarki, oświetlanie latarką komputera, obserwację wskazań komputera, kontrolowanie prędkości wynurzania. Brakuje rąk? Nie, jeżeli wszystko będzie na swoim miejscu. Nurkowie techniczni zrozumieli to dawno, tam każdy element ma swoje miejsce. Zalecenia tu przedstawione będą zgodne z założeniami konfiguracji technicznej.

Komputer nurkowy

Polecam, aby kupować komputer na rękę - dostęp do niego będzie znacznie łatwiejszy niż do komputera w konsoli. Rekomendowana pozycja to nadgarstek prawej dłoni. W wszystkich pięciu sytuacjach awaryjnego wynurzenia z braku powietrza jesteśmy w stanie trzymać komputer w stałej pozycji umożliwiającej ciągłą obserwację głębokości.

Latarka

Może się to wydawać dziwne, ale latarka powinna być w ręce lewej. Większość powie to nie możliwe, tą ręką obsługuję inflator, więc jak mam trzymać latarkę. Kupmy taką tatarkę, aby to było możliwe.

Przy nurkowaniach nocnych, głębokich czy jaskiniowych latarką musimy oświetlać komputer nurkowy. Komputer jest na ręce prawej, więc nie ma wyboru, latarka musi być w ręce lewej, więcej rąk nie mamy. Dobra wiadomość to taka, że latarkę możemy w razie potrzeby i możliwości przekładać do prawej ręki.

Kompletne rozwiązanie znajdziesz na stronie - latarka podstawowa i zapasowa - mocowanie i obsługa.

Kompas

Przeczytaj o nurkowaniu nawigacyjnym a wszystko stanie się jasne.

Dodatkowe informacje:

Butla - można również stosować zestawy składające się z dwóch jednakowych butli (2x10l, 2x12l, 2x15l). Więcej w tym temacie na stronie rozbudowane konfiguracje sprzętowe.