Nowości na stronie 2006

nowości na stronie


Data
adres i opis
2006.12.22 V-drill (valve - zawór) - to ćwiczenie polegające na kontrolowanym zakręceniu i odkręceniu wszystkich zaworów w pewnej określonej kolejności. Przygotowuje do sytuacji niekontrolowanego wypływu gazu.
V-drill
to jedno z podstawowych ćwiczeń uczone na kursach technicznych.
2006.12.18

Potocznie przez S-drill rozumie się procedurę dzielenia się gazem z partnerem ("S" od "safety" - bezpieczeństwo). Czy ty wiesz z jakich kroków składa się S-drill?.

2006.12.16 Zakrzówek, jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc nurkowych w Polsce, czysta woda, piękne pionowe ściany- tylko nurkować. Dla tych co nie byli kilka dodatkowych zdjęć, zatopione drzewa, samochód, pomosty i inne.
2006.12.15

I znowu dział fauna i flora, tym razem pojawiła się strona o gąbkach słodkowodnych. Może następnym razem będzie coś o nurkowaniu?

2006.12.14 Wracam do działu flora i fauna polski. Zmianie uległa strona: szczupak, okoń, kiełbie, ikra, pojawiła się strona kleń. W dalszym ciągu nie posiadam zdjęć: basa słonecznego, kozy, piskorza, sezana. Jeżeli ktoś może udostępnić to bardzo proszę.
2006.12.08

Najczęstszą przyczyną wypadku w nurkowaniu technicznym jest użycie niewłaściwej mieszanki oddechowej (zbyt bogatej w tlen) na danej głębokości. Z tego powodu powstała specjalna procedura NO TOX wykonywana przy każdej zmianie gazu.

2006.11.24 Pragniesz nurkować technicznie? Masz wiele dróg dojścia do celu, jedną z nich jest kurs DSAT Tec Deep Diver. Zadajesz sobie pytanie - czy to jest trudny kurs? Jakie umiejętności muszę posiadać? Jakie są wymagania wstępne? Mam nadzieję, że relacja z kursu którego byłem uczestnikiem odpowie przynajmniej na część pytań. A więc przeczytaj jak było na kursie nurkowania DSAT Tec Deep Diver.
2006.10.30

Grudniowy wyjazd do Egiptu na archipelag raf St. Johns. Wyjazd organizuje mój bardzo dobry znajomy Bogdan Guniewicz. Miejsce jak i organizatora mogę gorąco polecić. Nie wykluczone, że jeżeli czas pozwoli również wezmę w nim udział. Poniżej więcej informacji, przy kontakcie proszę powołać się na informacje zamieszczone na poniższej stronie (dla wszystkich uczestników przewidziany jest dodatkowo prezent ... jaki tego na razie nie zdradzę). więcej

2006.10.22 "Santi BZ-400" czy "Weezle Extreme +" wolisz ciepło czy komfort ... .W niedzielę 22.10.2006 udało się, miałem możliwość zanurkowania w obu ocieplaczach.
2006.09.21

Stułbia płowa (Hydra vulgaris) - rodzaj jamochłonów, żyje w wodach słodkich stojących i wolno płynących, w strefie litoralu, lubi miejsca nasłonecznione, występuje bardzo powszechnie. Występuje wyłącznie w postaci polipa o długości ciało do 1cm, choć przeważnie nie przekracza kilku milimetrów, płetwonurek musi się naprawdę wpatrzyć aby ją zobaczyć.

2006.09.19 W dniu 17 sierpnia 2006r zostało wydane nowe Rozporządzenie Ministra Sportu w sprawie zasad bezpieczeństwa przy uprawianiu płetwonurkowania. Muszę przyznać, że jest ono bardzo sensowne i nie preferuje żadnej organizacji szkoleniowej. Myślę, że wszystkim osobą które nad nią pracowały należą się wyrazy uznania, a wiem że rozmowy nie były łatwe.
2006.05.25

Automat oddechowy - uszkodzenie pod wodą a dokładnie zalanie automatu wodą na butli depozytowej czy w trakcie zamiany automatów na stage, jest tematem nurtującym wiele osób. Postaram się odpowiedzieć na większość pytań

2006.05.18 Zasada "jednej trzeciej" kiedy ma zastosowanie? Czy zwiększa bezpieczeństwo nurkowania, czy tylko pozwala przeżyć? Zasada jednej trzeciej więcej szczegółów.
2006.05.15

Kilka nowych zdjęć w dziale nurkowanie jaskiniowe, tekst również uległ zmianie, ale naprawdę duże zmiany dopiero się szykują.

2006.04.03

www.nurkomania.com to nowa strona dotycząca komercyjnej działalności. Strona www.nurkomania.pl będzie w dalszym ciągu "Internetowym podręcznikiem nurkowania".

Zaczynamy od prowadzenia serwisu sprzętu nurkowego, jesteś z Krakowa lub okolic zapraszamy do nas. Serwisujemy nie tylko automaty oddechowe ale również, kamizelki ratowniczo-wyrównawcze oraz zawory w skafandrach suchych. Szczegóły na stronie www.nurkomania.com Zapraszamy.

2006.04.02

III Basenowy Puchar Polski we freedivingu 2006.04.08 w Krakowie. Zamieszczam kilka zdjęć z pod wody i tabelę wyników www.nurkomania.pl/nurkowanie_freediving_01.htm

2006.03.27

Układ krążenia i oddechowy jest odpowiedzialny za wyminę gazową w organizmie, krew transportuje nie tylko tlen i dwutlenek węgla, ale wszystkie gazy, które znajda się w płucach. Krew rozprowadza gazy po wszystkich tkankach organizmu do czasu ustalenia się równowagi między krwią a tkanką. Stan równowagi określa prawo podziału Nernsta.

2006.03.26 Dyfuzja - proces rozprzestrzeniania się cząsteczek w gazie, cieczy lub ciałach stałych pod wpływem różnicy ciśnień parcjalnych. Dyfuzja prowadzi do wyrównania się stężeń. Szybkość dyfuzji gazów opisują prawa Ficka - dyfuzja. Dyfuzja jest nierozerwalnie związana z nasycaniem i odsycaniem tkanek.
2006.03.23 Czy absorbent jest potrzebny w Rebreatherze?
A gdyby tak... zanurkować...bez pochłaniacza..., na... wacie... zamiast absorbentu? >> więcej Rebreather na wacie
2006.03.22 Popularność automatów firmy Apeks ciągle rośnie, pragnę więc przedstawić nowy model
automat Apeks XTX 200. Pierwszy automat z wymiennymi wąsami (kierownicą wydechu), mechanizm wewnętrzny identyczny jak w poprzednich modelach.
2006.03.19 Trym stal się ostatnio, hasłem bardzo popularnym, odmienianym powszechnie przez wszystkie przypadki. Poniżej postaram się opisać jak ja rozumiem ideę trymu. Zacznę jednak od początku, omówienia podstawowych pojęć. Nurek musi radzić sobie pod woda z dwoma zagadnieniami nierozerwalnie z sobą związanymi: pływalnością i pozycją.
2006.01.24

W listopadzie Europejska Rada Resuscytacji opublikowała, zapowiadane od wielu miesięcy, Wytyczne Postępowania Resuscytacyjnego2005. Podstawowe zmiany to

  • decyzja o rozpoczęciu, jeśli pacjent jest niereaktywny i nie oddycha normalnie
  • położenie rąk przy masażu pośrednim w centrum klatki piersiowej (bez poszukiwań brzegu żeber)
  • każdy oddech ratowniczy ponad 1 s (a nie 2 s)
  • stosunek uciśnięć klatki piersiowej do oddechów 30:2 u dorosłych (i u dzieci, jeśli ratownik pojedynczy)
  • 30 uciśnięć u dorosłego natychmiast po rozpoznaniu nagłego zatrzymania krążenia NZK, omijając 2 początkowe oddechy ratownicze
2006.01.16 Trochę zmian na stronie boje. Mowa oczywiście o bojach dekompresyjnych typy Lift Bag i SMB.
2006.01.05

Jesiotr Zachodni (Acipenser sturio) należy do rodziny jesiotrowatych. Jego pokarm stanowi fauna denna, którą wygrzebuje z miękkiego podłoża ryjkowatym pyskiem. Gównie są to mięczaki, skorupiaki (raki), larwy owadów, niekiedy drobne ryby. Osiąga do 4m długości i 300kg masy ciała.
Dzięki Jackowi Madejskiemu Atlas fauny i flory polskich Jezior wzbogacił się o nową pozycję

2006.01.03 Strasznie się rozeschłem. Jakiś taki śnięty chodzę, być może chory jestem. Na dodatek ci wszyscy złośliwi popaprańcy chyba się zmówili i mnie ciągle budzą na dyżurach. Skupić się nie mogę, jeszcze komuś zoperuje nie ta stronę co trzeba i znów będzie krzyk, że doktorom wszystko wolno. Może lepiej wezmę wolne? ..Z pamiętnika niedzielnego nurka... tekst Sly