Budowa i działanie

automat oddechowy


Ta strona zawiera podstawowe informacje o automatach oddechowych, ich budowie i zasadzie działania, jednak szczegóły znajdują sie na odpowiednich podstronach - zachęcam do lektury.

Automat oddechowy elementy składowe i działanie

Automat oddechowy to jeden z najważniejszych elementów naszego sprzętu nurkowego. Właściwy dobór automatu, prawidłowy serwis, oraz prawidłowe obchodzenie się z automatem zwiększa nasze bezpieczeństwo pod wodą.

Automat oddechowy składa się z kilku elementów, które możemy kupić razem lub osobno. Podstawą automatu stanowi:

  1. Pierwszy stopień - pierwszy stopień automatu przykręcamy do butli nurkowej, jego zadaniem jest redukcja wysokiego ciśnienia z butli do około 10at nadciśnienia. Pierwszy stopień może być odciążony lub nieodciążony, może być membranowy albo tłokowy, może mieć połączenie typu DIN albo INT, może być na 200at albo na 300at.
  2. Drugi stopień (główny drugi stopień) - redukcje ciśnienie z około 10at nadciśnienia do ciśnienia otoczenia, znajduje się bezpośrednio przy ustach. Może być odciążony lub nie, może posiadać regulacje oporów oddechowych lub nie. Wąż średniego ciśnienia ma przeważnie długość 60cm, choć trafiają sie i dłuższe.

Dodatkowo nasz automat oddechowy, musi mieć następujące elementy, aby być gotowym do nurkowania:

  1. Octopus (alternatywne źródło powietrza) - element obecnie wymagany - nie wolno nurkować bez alternatywnego źródła powietrza. Jest to przeważnie drugi stopień automatu w kolorze żółtym - dla łatwiejszej lokalizacji. Dodatkowo w kolorze żółtym, może być wąż średniego ciśnienia, którego długość wynosi od 80-100cm aby łatwiej podawać octopus partnerowi nurkowemu w bardzo mało prawdopodobnej sytuacji braku powietrza. Octopus najlepiej kupić od razu z automatem oddechowym - najlepiej tego samego producenta (chodź nie jest to wymóg bezwzględny) i taki sam jak podstawowy drugi stopień.
  2. Manometr lub konsolę - manometr pozwala kontrolować zapas powietrza (gazu) w butli, jeżeli oprócz manometru jest inny wskaźnik jak np: kompas, głębokościomierz, czy komputer nurkowy to mówimy o konsoli. Manometr może być dowolny, dowolnego producenta.
  3. Wąż do inflatora - pozwala podłączyć jacket lub skrzydło i jest z nimi w komplecie. Jednak, kiedy nie mamy własnego elementu wypornościowego niezbędne będzie jego dokupienie. Inflatora może mieć różną długość - standardowo 55-60cm (w zestawach technicznych krótszy).
  4. Inflator do skafandra suchego - pozwala podłączyć skafander suchy i jest z nim w komplecie. Jeżeli nie mamy skafandra suchego, nie jest nam potrzebny. Jego długość to zwykle 60-80cm, jest przeważnie dłuższy od węża do inflatora.

Poniżej kilka zdjęć i schematów, jednak po szczegóły odsyłam na podstrony.

automat oddechowy - nurkowanie

Elementy składowe automatu oddechowego

automat oddechowy stopień pierwszy membranowy - nurkowanie

budowa zewnętrzna automatu oddechowego - gniazdo wejściowe DIN
porty wysokiego HP i średniego ciśnienia LP (są różne)

automat oddechowy stopień pierwszy tłokowy - nurkowanie

budowa zewnętrzna automatu oddechowego - gniazdo wejściowe INT

automat oddechowy stopień drugi (octopus) - nurkowanie

drugi stopień automatu oddechowego
- ustnik, przycisk dodawczy, regulacja oporów oddechowych

automat oddechowy stopień drugi przekrój - nurkowanie

Schemat drugiego stopnia automaty - szczegóły na podstronie

automat oddechowy stopień pierwszy apeks XTX 200 - nurkowanie

Schemat pierwszego stopnia automaty - szczegóły na podstronie

« Wstecz Dalej »