Bardzo szybki start

fotografia podwodna


Witam na stronie poświęconej fotografii podwodnej. Jeżeli jesteś tu drogi czytelniku to kupiłeś lub zamierzasz kupić aparat do fotografii podwodnej w najbliższym czasie.

Nie ma znaczenia czy chodzi o aparat analogowy czy cyfrowy, chodź nie ukrywam że, fotografia przy użyciu aparatów cyfrowych jest znacznie łatwiejsza. Podstawowym tego powodem jest możliwość wykonania oceny zdjęcia zaraz po wykonaniu i w razie potrzeby wykonanie jego korekty. W fotografii analogowej efekt naszych zdjęć był widoczny dopiero po wywołaniu filmu, czyli często po upływie kilku dni lub kilku tygodni, o poprawieniu zdjęcia nie było mowy.

Inną zaletą fotografii cyfrowej jest brak ograniczenia co do ilości zdjęć, przy analogowej 36-a klatka oznaczała zawsze koniec fotografowania. Nośniki cyfrowe pozwalają na zapis znacznej ilości zdjęć (nawet kilka tysięcy) a nie rzadko i na zapis filmów. Mówiąc o dużej pojemności kart pamięci, nie namawiam nikogo, aby naciskać na spust migawki raz za razem, nie zwracając specjalnie uwagi, co i w jaki sposób fotografuje, a o podkreślenie faktu większej elastyczność w wyborze tematów fotograficznych.

Wiec jeżeli dopiero planujesz zakup aparatu - kup aparat cyfrowy głównie z następujących powodów:

Kupujemy aparat

To będzie krótki punkt. Wybór modeli jest bardzo duży i bardzo szybko ulega zmianie. Opisanie więc konkretnego modelu jest trudne i niecelowe, praktycznie zanim zacznę o nim pisać skończy się jego produkcja a następny model będzie czekał w kolejce. Zwrócę uwagę tylko na następujące informacje:

Porozmawiajmy trochę o zdjęciach czyli absolutne minimum.

Jeżeli świetnie wychodzą Ci zdjęcia na powierzchni, to możesz być zaskoczony, że pod woda jest inaczej. Twoim wrogiem jest woda i twoje umiejętności nurkowe.

Może zacznę od umiejętności nurkowych - jeżeli masz problemy z pływalnością będziesz miał również problemy z poprawnym kadrowaniem, na twoich zdjęciach mogą się pojawić zupełnie inne rzeczy, niż te które chciałeś sfotografować. Zamiast całego nurka będą tylko jego nogi, zamiast ryby, kawałek skały.

Jeżeli masz z tym problem, może warto jedno lub dwa nurkowania poświęcić na poprawę pływalności, jest szereg ćwiczeń, które nam w tym pomogą. Potem możemy wrócić do fotografii. Takie podstawowe ćwiczenie to balansowanie na płetwach, ale z mojego doświadczenia wynika, że niezbędne jest również zawisanie w toni i pływanie do tyłu, wszak nie zawsze jest możliwość, aby przytrzymać się ręką czy oprzeć płetwy o dno. Aparaty fotograficzne są coraz szybsze, jednak potrzebują trochę czasu, aby nastawić ostrość, w tym czasie będziesz musiał pozostać w bezruchu.

Temat pływalności jest oczywiście bardzo obszerny, wiec trudno omówić go w kilku zdaniach, nie mówiąc już o opanowaniu wszystkich umiejętności, które może zająć kilka do kilkunastu nurkować. Wszystkim, pragnącym unikać sytuacji, w której aby zrobić dobre zdjęcie potrzebują oprzeć jedną rękę o skałę i dwie nogi o dno, polecam stronę umiejętności nurkowe podwodnego fotografa.

Jaki kadr? W pionie czy w poziomie?

Może jednak w poziomie.

Sam/a musisz określić czy poziom opanowania pływalności jest odpowiedni, aby nie zagrażał naszemu bezpieczeństwu oraz środowisku naturalnemu (nie niszcz rafy koralowej). Zadbaj również o swoje bezpieczeństwo i zapoznaj się z niebezpiecznymi zwierzętami morskimi, dowiesz się jak unikać kontaktu z nimi i postępować w sytuacji, gdy taki kontakt nasępił.

Woda również przeszkadza:

Zanim wskoczysz pierwszy raz do wody, proszę zapoznaj się z krótką informacją jak dbać o podwodna obudowę i jak ustawić nasz aparat.

Dbaj o podwodną odbudowę czyli jak nie zalać aparatu fotograficznego na pierwszym nurkowaniu.

Większość aparatów używanych obecnie to "cyfrówki", przed działaniem wody chroni je wodoodporna obudowa wykonana przeważnie z poliwęglanu, lub w przypadku obudów do lustrzanek cyfrowych z tworzyw epoksydowych lub aluminium.

Nie ma znaczenia jaką posiadamy obudowę - musimy o nią dbać. W zasadzie najważniejszym elementem jest o-ring, czyli gumowy lub silikonowy pierścień służący do uszczelnienia.

O-ringom poświęciłem cała stronę, ty tylko powiem że:

Dodatkowo pamiętaj:

Uff to chyba tyle, więcej w temacie dbania o obudowę znajdziesz na stronie: fotografia podwodna szczelność obudowy.

Jak ustawić aparat - aby zacząć.

Kilka uwag dla bardzo początkujących:

  1. dotyczących ustawień aparatu
  2. dotyczących sposobu wykonania zdjęcia

Woda pierwsze starcie

Ilość jak i barwa światła słonecznego zależy od odległości, którą musi pokonać promień światła, od powierzchni wody do obiektu i od obiektu do aparatu fotograficznego. Czym mniejsza odległość tym lepiej.
Przy odległościach większych jak kilka metrów, wskazane jest użyć lampy błyskowej, lub na naszych zdjęciach, będzie dominował kolor niebieski lub zielony.

Daleko czy blisko od obiektu

Użycie lampy błyskowej

Lampa błyskowa jest świetnym narzędziem, lecz w wielu przypadkach jej użycie może również przynieść zły efekt - śnieżenie i drobne plamki. Dzieje się tak zawsze, kiedy w wodzie znajduje się drobna zawiesina a lampa błyskowa jest umieszczona plisko obiektywu. Zmniejszenie mocy lampy może być dobrym rozwiązaniem.

Używaj obiektywów maksymalnie szerokokątnych

Ogniskowa twojego obiektywu pod wodą, wydłuża się pozornie o 4/3, co powoduje, że zmniejsza się kąt widzenia obiektywu. Dlatego pod wodą, będziesz musiał, odsunąć się na większą odległość od obiektu, niż miało by to miejsce w przypadku zdjęć, nad powierzchnia wody

Inne uwagi

Aparat i obudowa pozwala wykonywać dobre, lub bardzo dobre zdjęcia podwodne tylko na małych głębokościach i w wodzie o dużej przeźroczystości, kiedy głębokość wzrasta, a przeźroczystość spada należy zastosować dodatkowe elementy:

Ale to już tematy dla bardziej zaawansowanego podwodnego fotografa. Mam nadzieję, że wykonasz następny krok i zapoznasz się z pięcioma podstawowymi elementami, na które należy zwrócić uwagę aby wykonać doskonałe zdjęcie.

Życzę tylko udanych zdjęć.