Nurkowanie bezdekompresyjne

Teoria dekompresji


Nurkowanie bezdekompresyjne - nurkowanie nie wymagające dekompresji w celu wynurzenia. Możemy wynurzyć się w każdej chwili na powierzchnię bez zatrzymywania i bez żadnych konsekwencji zdrowotnych. Praktycznie wszystkie nurkowania w federacjach rekreacyjnych są nurkowaniami bezdekompresyjnymi. Wynurzając się z nurkowania bezdekompresyjnego warto zrobić przystanek bezpieczeństwa. Przystanek bezpieczeństwa nie jest dekompresją ,a jedynie elementem zwalniającym wynurzanie i w konsekwencji zmniejszającym prawdopodobieństwo wystąpienia choroby dekompresyjnej.

Nurkując bezdekompresyjnie również powinniśmy stosować się do zasady "planuj swoje nurkowanie i nurkuj jak planowałeś", ale nasze planowanie jest proste. Nie wymaga wyrafinowanego liczenia ilości gazu potrzebnego na nurkowanie, planowania dekompresji na komputerach PC czy telefonach komórkowych.

nurkowanie bezdekompresyjne
Nurkowanie bezdekompresyjne - nurkowanie nie wymagające dekompresji w celu wynurzenia. Możemy wynurzyć się w każdej chwili na powierzchnię bez zatrzymywania i bez żadnych konsekwencji zdrowotnych. Nurkowanie w Grüner See przepięknym okresowym jeziorko górskie w środkowej Austrii.

Nurkując bezdekompresyjnie należy pamiętać aby:

  1. Nie nurkować do krzywej dekompresji zerowej,
  2. Przestrzegać prawidłowego profilu nurkowania - profil trapezowy i wielopoziomowy
  3. Nurkować według profilu wielopoziomowego,
  4. Co kilka dni nurkowych, robić dzień przerwy,,
  5. Zawsze wykonywać przystanek bezpieczeństwa, jeżeli nurkowanie idzie zgodnie z planem (są sytuacje awaryjne, kiedy tego przystanku nie wykonujemy),
  6. Wynurzać się bardzo wolno z przystanku bezpieczeństwa,
nurkowanie bezdekompresyjne
Morze śródziemne wyspa Elba mała wyspa Scolietto w pobliżu Portoferraio.