Pływanie po powierzchni wody w ABC

nauka pływania


W płetwach po powierzchni pływamy głównie kraulem. Ruch nogi powinien zaczynać się z biodra, noga prosta, lub tylko lekko zgięta w kolanie, stopy odgięte, aby płetwa stanowiła przedłużenie nogi. Nogami poruszamy spokojnie, naprzemiennie w górę i w dół, ruch stóp około 30cm góra-dół. Płetwy jak i stopy, nie powinny wychodzić ponad wodę.

Rękami możemy machać jak przy kraulu, lub możemy je trzymać przed sobą.

Machając odpowiednio nogami, jak również wyginając ciało możemy płynąć, tam gdzie chcemy, skręcać w prawo lub lewo, zawracać, robić kółka. Jeżeli nie panujemy nad tym, gdzie płyniemy a zmiana kierunku jest problemem – musimy trenować, aż sytuacja się zmieni, na zadowalającą.

pływanie po powierzchni wody w ABC
Nogami poruszamy spokojnie, naprzemiennie w górę i w dół, ruch stóp około 30cm góra-dół. Płetwy jak i stopy, nie powinny wychodzić ponad wodę.

Najczęstsze błędy

Wystrzegajmy się błędów, wykorzenienie utrwalonych błędów zajmuje 10 razy więcej czasu, niż nauczenie się od początku właściwie. Zawsze warto zaczynać pod okiem instruktora.

Najczęstsze błędy

  1. Wystawianie płetw ponad wodę – płetwy działają tylko w wodzie, machanie płetwami ponad wodą to strata energii.
  2. Rowerek to poważny błąd. Rowerek to machanie nogą z kolana, a nie z biodra, ruch nóg przypomina bardziej pedałowanie na rowerze niż płynięcie.