Zlot Iinstruktorów KDP
KALATÓWKI 2008

stopnie CMAS


Na początku styczniu 2008 w schronisku Kalatówki odbył się coroczny zjazd instruktorów nurkowania KDP CMAS. Zjazd odbył się w nowej formule. Większość zajęć została rozplanowana na dwa dni sobotę i niedzielę, a nie jak dotychczas na okres tygodnia. Najwyraźniej zmiana spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem wśród instruktorów, schronisko zostało zapełnione do ostatniego miejsca. Osoby zainteresowane jazdą na nartach mogły zostać do czwartku, w te dni również odbywa się zlot, ale w starej formule - rano narty, po południu wykłady i prelekcje.

W sobotę i niedziele pogoda nie nastrajała do opuszczania schroniska, sobota była wietrzna z pełnym zachmurzeniem, kolejka jak i wyciągi na Kasprowym nie działały, w niedzielę wiatr ustał ale bardzo spadła widoczność. Temperatura cały czas była powyżej zera.

Dla wszystkich, którzy nie słyszeli hasła Kalatówki krótka informacja. Hotel Górski PTTK Kalatówki, położony jest w Tatrzańskim Parku Narodowym na wysokości 1198m.n.p.m. tuż przy szlaku wiodącym z Kuźnic na Halę Kondratową. Dojście z Kuźnic niebieskim szlakiem 1.6 km, ok. 30 minut.

Myślę, że część osób, która nie miała możliwości być osobiście, będzie zainteresowana krótka relacją. Może łatwiej będzie można podjąć decyzję przy kolejnym zlocie.

Piątek

Spotkanie rozpoczęło się w piątek 11.01.2008 przyjazdem, kolacją oraz zajęciami w podgrupach.

Sobota

Sobota (12.01.2008) to już dzień pełen wykładów, nie będę tutaj opisywał wszystkiego bo zainteresowani mogą zobaczyć materiały zamieszczone na stronie KDP, postaram się skupić uwagę tylko na ciekawszych wystąpieniach (ciekawszych oczywiście moim skromnym zdaniem).

Zlot otworzył Wiesław Wachowski, powitaniem uczestników i krótkim komentarzem organizacyjnym. Następnie Stanisław Chomentowski przedstawił temat "Analiza wyników szkolenia klubowego i centralnego KDP w 2007". Informacja miała charakter procentowy a nie ilościowy. W temacie szkoleń podstawowych nastąpił wzrost w stosunku do roku 2006.

Jarosław Samsel przedstawił temat "Prezentacja książek z zakresu fotografii i wideofilmowania podwodnego". Samo wystąpienie miało charakter informacyjny na temat dwóch e-booków napisanych przez autora wystąpienia i dostępnych w Internecie w postaci PDF. Zainteresowanych tematem odsyłam do odpowiednich plików.

Bardzo ciekawe wystąpienie zaprezentował Błażej Pruski "Biznes w nurkowaniu". Wiedza jak najlepiej sprzedać kursy nurkowania z korzyścią dla klienta jak i bazy, klubu, szkoły nurkowej to prawdziwy skarb. Podglądanie jak prowadzą biznes najlepsi może naprawdę wiele nauczyć - uczenie się na własnych błędach to bardzo droga lekcja.
"Nowości w reanimacji - czy dotyczą płetwonurków ?" - poprowadził Krzysztof Kuszewski i Jacek Piechocki. Problem dotyczył powstrzymania się od przeprowadzenia sztucznej wentylacji płuc w czasie prowadzenia masażu serca. Zdaniem prelegentów w przypadku wypadków nurkowych sztuczna wentylacja jest potrzebna.
Na Kalatówkach swoja nową książkę "Wyjazdy nurkowe" zaprezentował Marcin Dąbrowski .

Forum dyskusyjne dotyczące działalności KDP poprowadził również Marcin Dąbrowski i Wiesław Wachowski. najważniejszy poruszony temat moim zdaniem to przygotowanie nowych podręczników do kursów w w szczególności do kursu P1 CMAS. Chyba już najwyższy czas aby zmienić stary podręcznik. Najlepszym rozwiązaniem jest komercyjne zlecenie takiej usługi profesjonalnemu autorowi lub grupie autorów.

I oczywiście temat "Wypadki nurkowe leczone w KOMH" przedstawił Jacek Kot. Wykład nie był długi, przedstawione zostały w telegraficznym skrócie podstawowe dane dotyczące wypadku, czyli: głębokość i czas nurkowania, objawy po nurkowaniu, sposób leczenia i uzyskane wyniki. Nie wszystkie leczenia odniosły skutek, w niektórych przypadkach nastąpiła tylko nieznaczna poprawa. Zadziwiający może być fakt jak późno osoba, która uległa wypadkowi zgłasza się po profesjonalną pomoc.

Osoby poszkodowane mimo poważnych objawów potrafiły zwlekać nawet kilka dni (rekordzista chyba siedem).

Ogólnie w komorze było leczonych w 2007r dziesięć osób z objawami DCS i jedna osoba z barotraumą płuc.

Co ciekawe niektóre przypadki barotraumy płuc były leczone w zwykłym szpitalu i one nie zostały uwzględnione w wyżej wymienionej statystyce.

Safari nurkowe w Egipcie jako profesjonalny produkt w pracy instruktora nurkowania" przedstawił Piotr Stós. Piotr pokazał wspaniałą prezentację z jak zawsze doskonałymi zdjęciami. Nurkowanie w Egipcie to zawsze duża przyjemność a safari nurkowe pozwala na zobaczenie miejsc najciekawszych przy maksymalnym natężeniu nurkowań.
Tygodniowy wyjazd do Egiptu to zwykle 10 nurkowań, na safari nurkowym ta ilość wzrasta nawet do 20. Obecnie łodzie wykorzystywane przez bazy nurkowe to jednostki średniej klasy o długości 34-38m i szerokości 6-8m posiadające kabiny dwuosobowe z WC. Komfort tygodniowego pobytu jest wysoki, dodatkowym atutem ,może być doskonałe jedzenie.
Część oficjalną tego dnia zakończył Ryszard Paluszkiewicz pokazem sprzętu nurkowego "Skafandry nurkowe Eques - prezentacja nowości". przedstawione zostały wzory nowych skafandrów, jak i zmiany wprowadzone w ocieplaczach do skafandrów suchych

Dalsza część miała charakter mniej oficjalny i w nielicznych przypadkach trwała do rana. W miłej kameralnej atmosferze można było porozmawiania z prelegentami jak i z innymi uczestnikami zlotu.

Niedziela

Niedzielę (13.01.2008) również rozpoczął Wiesław Wachowski tematem "Nowe programy szkoleniowe CMAS i KDP". W roku 2008 szkolenie będzie się odbywało według wytycznych z 2006r. Zmiany szykują się dopiero w roku 2009.

"Higieniczne i epidemiologiczne aspekty nurkowania w suchych skafandrach" poprowadził prof. F. Novomesky, (Słowacja).

Wnioski - należy dbać o higienę skafandra, aby grzyby i bakterie które tam są nie przenosiły się na naszą skórę. Szczególna uwagę należy zwrócić jeżeli posiadamy skafander neoprenowy.

Prof. F. Novomesky zakończył swój wykład pokazem nowego komputera nurkowego wielogazowego trimiksowego - Liquivision X1.

Komputer nie posiada żadnych przycisków, sterowanie następuje przez lekkie stukniecie w górną, dolną prawą lub lewą krawędź (zastępuje to cztery przyciski). Inna nowość w tym komputerze nurkowym jest możliwość ładowania akumulatora (nie bateria tylko akumulator), który starcza na około 20 nurkowań, znika więc problem wymiany baterii. Komputer Liquivision X1 można również pochwalić za doskonale czytelny i widoczny wyświetlacz. Oprogramowanie można wgrywać, algorytm dekompresyjny to VPM-B, VPM-B/M (V-Planner Live) i Buhlmann-GF (GAP). Zobacz szczegóły na www.liquivision.ca
Nurkowania dekompresyjne w jeziorach górskich na bardzo dużej wysokości nad poziomem morza" - przeprowadził w sposób rewelacyjny Jacek Kot. Myślę że mało kto wie, że w przypadku pełnego roszczelnienia się kabiny samolotu lecącego na wysokości 9500m.n.p.m. 50% osób biorących udział w locie miało by chorobę dekompresyjną?. Więc jak widać, nie trzeba nurkować aby mieć DSC, szybkie zmiany ciśnienia zewnętrznego w zupełności wystarczą. Ale zostawmy ten temat, niezmiernie ważny dla pilotów wojskowych, nas bardziej interesuje jak wzrost wysokości nad poziomem morza wpływa na nurkowanie.
Mowa była o problemach występujących w czasie nurkowań na wysokościach ponad 3000m n.p.m. Badań w tej dziedzinie jest mało a przyjmowane założenia teoretyczne do obliczeń dekompresji nie mają w pełni uzasadnienia fizjologicznego. Mimo tych ograniczeń możliwe jest prowadzenie bezpiecznych nurkowań na wysokościach rzędu 5000m, pamiętając o: ograniczeniu maksymalnej głębokości, ograniczeniu czasu nurkowania, zmniejszeniu prędkości wynurzania i zmiany głębokości przystanków dekompresyjnych.
Niedzielne wykłady zostały zakończone "Informacją o nurkowej wyprawie wysokogórskiej w Himalaje" - spotkanie prowadził Michał Brajta. Michał pokazał slajdy z nurkowania w jeziorze górskim Tilicho położonym na wysokości 4915m.n.p.m. Nurkowania zostały przeprowadzone na głębokość 15 i 30m. Problemem było nie tylko samo nurkowanie, ale również dotarcie do jeziora. Ekipa zmagała się z pogodą jak i problemami z tragarzami. Strona wyprawy Tilicho Lake And Peak 2007.
Stanisław Chomentowki mówił o szkoleniu DAN, CMAS posiada obecnie 4 Instruktorów Trenerów.
Niestety w niedzielę z żalem musiałem wrócić do Krakowa. Nasza droga wiodła przez zbiornik w Niedzicy, gdzie na lodzie o grubości około 25cm odbywały się nurkowania. Były kiełbaski, bigos i grzaniec. Kilka ślizgów po lodzie, kilka zdjęć lodu, zamku w Niedzicy i Czorsztynie i powrót do Krakowa. Tamtejszemu centrum nurkowemu dziękujemy.

A na Zakrzówku dalej nie ma lodu i pewnie w tym roku go już nie będzie.

Poniedziałek

Na poniedziałek była przewidziana prezentacja nowych filmów nurkowych Sławka Paćko oraz Forum dyskusyjne medyczno - instruktorskie na temat wypadków nurkowych. Zakończenie zlotu planowane było na środę a wyjazd w czwartek.

Następny zlot znów za rok.