Kradziony sprzęt

sprzęt nurkowy


Sprzęt do nurkowania jest kradziony. Zawsze wiąże się to z znaczną stratą, bo praktycznie wykrywalność takich czynów jest zerowa. Czasami zginie komputer nurkowy, pozostawiony na chwilę bez opieki, czasami automat oddechowy, ale są i wypadki utraty całego sprzętu pozostawionego w piwnicy czy samochodzie. Aby policja była w stanie odnaleźć nasz sprzęt do nurkowania musimy go dokładnie opisać. Jednoznaczna identyfikacja może nastąpić tylko, kiedy spiszemy numery fabryczne wytłoczone na sprzęcie. Dobrze oznaczone są automaty oddechowe i komputery nurkowe, tu zawsze znajdziemy numer.

Elementy takie jak pianki czy butle mogą mieć numery, ale nie muszą, zawsze należy to sprawdzić i jeżeli ich nie ma nanieść własne oznaczenia.

Drobne elementy jak maski, fajki, płetwy czy bojki nie mają numerów identyfikacyjnych należy to zrobić samemu wodoodpornym flamastrem lub farbą.

zwracajcie uwagę na sprzęt kupowany z drugiej ręki

Każdy z Nas we własnym interesie powinien spisać numery swojego sprzęty. Numery posiada:

Sprzęt drobny jak: latarki, butki, rękawiczki, kołowrotki, noże nie są praktycznie do odzyskania. Ich trwałe podpisanie utrudni ewentualną sprzedaż. Przez trwałe podpisanie należy rozumieć "wydrapanie" napisu umożliwiającego identyfikację. Rzeczy charakterystyczne dobrze opisane również mogą zostać odzyskane.

Myślę że zasadne jest wykonanie zdjęcia takich elementów jak pianka czy suchy skafander jeżeli ich kolorystyka lub szczegóły wykonania pozwalają na łatwą identyfikację, publikowanie zdjęć sprzętu kradzionego może pozwolić rozpoznać go przez innych nurków i zgłoszenie tego do właściciela.