Wraki Bałtyku - nurkowanie

miejsca nurkowe


Wraki Bałtyku - nurkowanie

Nurkowania wrakowe prowadzi:

  1. Hestia
  2. Na wrak Heweliusz M/S "Brigitte" z portu w Sassnitz, wyspa Rugia, Niemcy ( 200 km od Szczecina )

Opis wraków

  1. Heweliusz
  2. Groźny (18m)
  3. Trałowiec (40m) i Kanonierka (32m)
  4. Delfin (20m)
  5. Kuter (20m)
  6. Betonowiec (28m) i Svanhild (20m)
  7. Wilhelm Gustloff

Poniższe opisy zostały pobrane ze strony: GKP "Rekin" www.nur.of.pl autor: TDu

Groźny

Groźny" dobrze znany przez nurków wrak zatoki gdańskiej i stosunkowo łatwy w eksploracji. Leży na stępce na głębokości 18 m zasypany mułem po linie wodną, brak prądów, brak sieci. Długość ok 50m. Często spotkać można miętusy.

Najlepiej dostać się do niego łodzią p. Andrzeja Sali z Jastarni (2 km w linii prostej). Widoczność po ochłodzeniu się wody we wrześniu rewelacyjna 8-10m. Zdjęcia z nurkowania w dziale "Relacje z wyjazdów".

Tak wyglądał w czasach swojej świetności

Dokładna pozycja wg. GPS i mapka

Trałowiec i Kanonierka

Dwa wraki dla bardziej zaawansowanych "Trałowiec" (40 m) i "Kanonierka" (32 m) Często odwiedzane ze względu na małą odległość od portu w Helu. Trałowiec o wiele ciekawszy, mimo większej głębokości wart obejrzenia. Kanonierka leży płyciej, jednak nurkowanie jest trudniejsze ze względu na często występujące prądy. Przewoźników którzy mogą nas zawieźć jest kilku, wystarczyć przyjechać do portu, a na pewno nie odejdzie się z niczym. Zdjęcia z nurkowania w dziale "Relacje z wyjazdów".

Dokładna pozycja wg. GPS i mapka niżej

Delfin

Jeden z piękniejszych wraków zatoki gdańskiej "Delfin" (20 m) zrobił na nas ogromne wrażenie. Niezbyt długi, (ok. 50m) dobrze zachowany kadłub i część nadbudówki. Wprawdzie woda w tym dniu nie była zbyt przejrzysta ok. 5m ale za to sam wrak umożliwia wpłynięcie do środka. Można wpłynąć w korytarz (galerie) dalej do pomieszczeń w kadłubie i wypłynąć innym wyjściem. Nadbudówka daje również możliwość przepłynięcia przez drzwi. Zdjęcia z nurkowania w dziale "Relacje z wyjazdów".

Wygląd bliźniaczej jednostki "Callypso"

Dokładna pozycja wg. GPS i mapka niżej

Kuter

Mały wrak niedaleko Jastarni "Kuter" (ok.20 m). Niezbyt długi, (ok. 20m) dobrze zachowany kadłub. Można wpłynąć do ładowni. Wyrażnie widoczne wręgi kadłuba. Wart odwiedzenia w drodze na Delfina lub jako drugi wrak po Groźnym.

Dokładna pozycja wg. GPS i mapka niżej

Betonowiec i Svanhild

Kolejne dwa wraki, tym razem na morzu, "Betonowiec" i "Svanhild". Stosunkowo płytko zatopione 28 i 20 m, łatwe nurkowania, woda o dobrej widoczności, ponad 10m. Bardzo malownicze i widowiskowe, jest co oglądać, szczególnie na tym drugim. Spotkać można duże ryby (rzędu 80 cm. i większe), meduzy, na dnie sporo fantów od zagubionego sprzętu do przynęt na ryby (pikery). Jedyna trudność to stosunkowo duża odległość, ponad godzina w jedną stronę. Z Łeby z nurkami pływają co najmniej dwie jednostki.

Dokładna pozycja wg. GPS i mapka niżej

Uwaga !!! Pozycje podane są dokładnie, jednak używanie ich w celach nurkowych może odbywać się tylko na własną odpowiedzialność. W morze powinniśmy wypływać tylko pod opieką doświadczonych szyprów, mających odpowiednie uprawnienia.

>