Jak zapisać się na kurs nurkowania!
Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem
Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.
Nurkowanie pod lodem styczeń 2004
Galeria fotografii podwodnej
Poniżej opis nurkowania podlodowego przeprowadzonego w dniach 24-25.01.2004. Nurkowanie zostało przeprowadzone na Zakrzówku. Temperatura powietrza -10C, słońca brak, wiał lekki wiatr, w miarę upływu czasu coraz mocniejszy. Drugiego dnia nurkowego z powodu niskich temperatur i braku staranności w dokładnym wysuszeniu wszystkich elementów mechanicznych sprzętu (automatów, inflatorów, BCD ) wystąpiły spore problemy z jego poprawnym działaniem. Wszystko wróciło do normy po zastosowaniu, jako odmrażacza gorącej herbaty. Nurkowanie pod lodem było prowadzone z przerębla wykonanego w odległości 5m od brzegu. W miejscu gdzie pionowa ściana opada do 8m, dalej był stok o nachyleniu około 40 stopni opadający do 20m i głębiej. Umiejscowienie przerębla zostało dokładnie wybrane i umożliwiało łatwy powrót do przerębla nawet bez korzystania z liny.
Poniższa galeria została przekształcona w część kursu podlodowego. Pełna wersja kursu znajduje się na stronie jak nurkować pod lodem.
Zaczynamy od wybrania miejsca nurkowania,
następnie wyznaczmy obrys przerębla, przydatne mogą być deski.
Więcej na temat przydatnych narzędzi znajdziesz na stronie narzędzia
do wykonania przerębla
Wiercimy otwory w lodzie, aby później łatwo można było wyciągnąć, wycięte bloki lodu.
Pamiętajmy, że lód musi mieć określoną grubość, aby chodzenie po nim
było bezpieczne, kiedy tak będzie dowiesz się z strony obliczenie
grubości nośnej lodu . Pełną informację o rodzajach lodu znajdziesz
na stronie zatytułowanej "Lód".
Lód w przerębli został podzielony na trzy kawałki, teraz tylko wykuć obrys i można wyciągać. Wycięte kawałki lodu muszą zostać bezwzględnie wyciągnięte z przerębla, nie można wepchnąć ich pod lód. Może to doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji: mogą wrócić do przerębla lub będziemy o nie zahaczać liną asekuracyjną w trackie nurkowania. Podziału na trzy części dokonano aby zmniejszyć ciężar wyciąganych kawałków lodu. W uproszczeniu ciężar lodu to 1t/m3.
zaczynamy wykuwać kształt przerębla łomem (czym bardziej masywny łom tym lepiej). W naszym przypadku lód nie był zbyt gruby ok 12-14cm. Grubszy lód lepiej wycinać piłą motorową. Możesz również zobaczyć jak wykonać przerębel przy pomocy piły motorowej lub świdra do lodu
najlepsza do wyciągnięcia poszczególnych kawałów lodu jest kotwica składana ale równie dobrze można zastosować linę i kawałek grubego kija, łączenie wykonujemy przy pomocy wyblinki.
Wystarczy dobrze szarpnąć trochę zapracować łomem i pierwszy kawałek lodu jest na brzegu.
teraz ponownie zarzucamy kotwicę i ...
... wyciągamy drugi kawałek lodu.
Naszym oczom ukazuje się pionowa ścianka opadająca w dół i ginąca w mroku. Zapowiada się bardzo ciekawe nurkowanie pod lodem.
lód nie był zbyt gruby ok.10-11cm ale przy temp -10C był twardy jak skała. Łatwo można zaobserwować jego strukturę. Górna część to mętny lód, dolna część to czysty lód. Grubość deski znajdującej się na górze to 1cal.
deski dobrze jest zabezpieczyć przed przesunięciem przy pomocy dwóch śrub lodowych, umieszczonych na końcach deski. Przed nurkowaniem należy w deskach najlepiej w odległości od 20-40cm od końców wywiercić dwa otwory o średnicy ok 2cm, średnica otworu musi być tak dobrana aby przełożenie śruby lodowej przez deskę nie sprawiało żadnego problemu.
na koniec wykonujemy kilka pierścieni wokół przerębla, oraz czterech do ośmiu linii prostych zbiegających się promieniście do przerębla, pozwalających nurkowi ławo zorientować się, jak wrócić do przerębla. Pierścienie powinny być przynajmniej dwa, jeden w połowie odległości tj na 15m a drugi na końcu na 30m. Na rysunku są trzy pierścienie: 8, 15, 30m.
teraz tylko założyć sprzęt, spiąć się liną, zabrać kołowrotek i śrubę lodową, kompas i pod wodę. Tak zaczyna się nurkowanie pod lodem.
Należy pamiętać, że sprzęt do nurkowania pod lodem musi być właściwie przygotowany i skonfigurowany
jeszcze ostatnie sprawdzenie sprzętu i można nurkować.
... no to pod wodę, może zawór nie zamarzł i wszystko pójdzie łatwo.
Bardzo ważnym elementem jest właściwa asekuracja.
Tu możesz przeczytać więcej o:
Czy lina wytrzyma? Tak!
Czy asekuracja czuwa? Tak!
Asekuracja czuwa. Można śmiało do przodu.
Część nurków na pierwszym nurkowaniu zadaje sobie takie pytania. Może to w konsekwencji doprowadzić do powstania niebezpiecznej sytuacji spowodowanej stresem. Jak walczyć z stresem? Znajdziesz na stronie nurkowanie a stres.
Zadowolenie po skończonym nurkowaniu. Jednak czeka ich jeszcze wyjście z wody.
Techniki wychodzenia są różne, można zrobić to tak jak na zdjęciu na tzw. foczkę albo ściągnąć sprzęt w przerębli i wyjść w rogu przerębla, bo tam najłatwiej można zaprzeć się rękami o lód. Wybór techniki wyjścia to indywidualna decyzja każdego nurka.
przy temp. -10C wszystko co zostało wyciągnięte z wody bardzo szybko zamarzało. Jeżeli planujemy drugie nurkowanie w danym dniu to przy takiej
temperaturze powietrza sprzęt należy zostawić w wodzie, tam również należy się ubrać.
Ważnym elementem całego nurkowania jest ubiór, zarówno ten używany na powierzchni jak i pod wodą. Niewłaściwe zabezpieczenie ciała może prowadzić
do hipotermii a w skrajnych przypadkach do odmrożeń.
zdjęcia: Andrzej Kasiński