Ponton

sprzęt nurkowy


Ponton - sprzęt nurkowy


Ponton, nieoceniony środek transportu na miejsce nurkowania. Może mieć długość od 2,5-6m. Ponton większy jest zawsze wygodniejszy, jest w nim więcej miejsca i łatwiej się ubrać. Do celów nurkowych najlepsze są szybkie pontony z twardym dnem - pozwalają szybko dopłynąć do miejsca nurkowania, kiedy nurkujemy na jeziorze można używać pontonów bez sztywnego dna.

Duży ponton

Ponton o długości 4,5m (6osób) z miękkim dnem. Silnik powinien mieć moc >40KM

ponton nurkowy

Duży ponton z sztywnym dnem

ponton nurkowy

Ponton o długości 5,8m z twardym dnem i konsolą sterowniczą.

Wejście z pontonu do wody

Weście płetwonurka do wody z pontonu to bardzo prosta czynność, jednak wymaga minimum rozsądku, aby była bezpieczna, szczególnie dla ludzi będących już w wodzie. Do wody wchodzimy dopiero po ubraniu całego sprzętu włącznie z maską i płetwami. Pompujemy jacket/skrzydło co najmniej do połowy objętości a najlepiej do pełna. Siadamy na burcie, plecami do wody, łączymy nogi razem, sprawdzamy czy płetwy o nic nie zawadzają, na twarz zakładamy maskę a do ust wkładamy automat oddechowy. Jedną ręką trzymamy maskę i automat drugą możemy przytrzymywać inne elementy sprzętu (jeżeli nie wszystko jest jasne zobacz - wejście wykroczne do wody).

Kiedy jesteśmy gotowi do skoku sprawdzamy czy w wodzie za naszymi plecami nikogo nie ma, jeżeli uderzymy inną osobę butlą w głowę to konsekwencje mogą być poważne. Więc wskoczyć możemy jak mamy pewność, że w wodzie nikogo nie ma. Przed skokiem informujemy innych na łodzi np: " "uwaga będę skakał/a" i przyciskamy klatkę piersiową do nóg i robimy przewrót w tył, możemy również zsunąć się po burcie pontonu.

Najlepszym rozwiązaniem jest sytuacja, kiedy na pontonie jest osoba koordynująca wejścia do wody poszczególnych nurków, taki kierownik daje sygnał do wejścia poszczególnym nurkom.

Do wody nie trzeba wchodzić pojedynczo można to robić parami lub mogą to zrobić wszyscy na raz - pod warunkiem, że zrobią to wszyscy jednocześnie, nikt nie może spóźnić swojego skoku do wody, bo może dojść do nieszczęścia. Dobrą praktyką jest skakanie na raz dwóch osób, jednej z prawej burty a drugiej z lewej - powoduje to mniejsze kiwanie pontonu.

zobacz również temat nurkowanie z małej łodzi.