Sekator

sprzęt nurkowy


Sekator jest często stosowany w nurkowaniu, szczególnie przez nurków jaskiniowych. Nadaje się doskonale do cięcia lin różnej grubości. W tej roli sprawdza się dużo lepiej od noża nurkowego, równie dobrze radzi sobie z sieciami rybackimi. Coraz częściej zastępuje nóż nurkowy. Osobiście już jakiś czas temu zamieniłem nóż nurkowy na sekator.

Produkowane są dwa typy sekatorów:

trudno odpowiedzieć na pytanie, który typ jest lepszy, każdy ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Osobiście wolę sekator dociskowy.

Sekator niekoniecznie należy kupować w sklepie nurkowym, cena sekatora "nurkowego" przekracza przeciętnie 150zł. Dobry sekator można kupić również w sklepach typu Obi, Castorama. Polecam sekator firmy Fiskars, jego cena to 20-30zł. Wadą takiego rozwiązania jest brak pochwy, ale można stosować mocowanie opisane poniżej.

sekator z ostrzem zachodzącym nożycowo, oraz z ząbkami na ostrzu

Sekator powinien być na ręce bardziej sprawnej manualnie, czyli przeciętnie na prawej. Również ta ręka powinna kontrolować poręczówkę. Jak widać na poniższych zdjęciach mocowany jest na przedramieniu po wewnętrznej stronie.

Stosowane są dwa techniki wyciągania sekatora w przypadku mocowania na przedramieniu:

  1. wyciąganie jedna ręką. Sekator musi być przywiązany na 20-25cm kawałku linki zakończonej gumka oplatającą przedramię. Linka powinien unosić się w wodzie na wysokości otwartej dłoni. Palcami dłoni należy złapać linkę i pociągnąć, sekator wysunie się z pokrowca. Pozostaje tylko ściągnąć sekator do ręki.
  2. wyciąganie przez tarcie (albo druga ręką). Podobnie jak w poprzednim przypadku sekator jest przywiązany do gumki. Na drugim końcu gumki robimy pętlę dostosowaną do średnicy nadgarstka. Długość gumy między sekatorem a nadgarstkiem powinna być tak dobrana, aby umożliwić złapanie sekatora jedną ręką (ok. 8cm), po wyciagnięciu sekator powinien wisieć na wysokości dłoni. Sekator wyciągamy albo druga ręką alby trąc ręką z sekatorem np. o skafander. Nie powinno to być trudne a również umożliwia jednoręczną obsługę sekatora.

Mocowanie sekatora

Mocowanie jednogumkowe

Techniki mocowania sekatora są bardzo różne, może być mocowany podobnie jak nóż o ile posiada odpowiednią pochwę, ale może być zamocowany w prosty sposób na ręce, tak jak pokazuje to rysunek obok. Do uchwytu sekatora mocujemy gumkę. Na drugim końcu robimy pętlę dostosowaną do średnicy nadgarstka. Długość gumy miedzy sekatorem a nadgarstkiem powinna być tak dobrana, aby umożliwić złapanie sekatora jedną ręką (ok. 8cm), sekator powinien wisieć na wysokości dłoni. Potrzebujemy dodatkowo gumę odciętą z dętki rowerowej/motorowerowej dostosowaną do średnicy przedramienia. Całość mocujemy tak jak to pokazano na rysunku.

nurkowanie, sekator

Mocowanie dwugumkowe

Podobnie jak w mocowaniu jednogumkowym sekator został zamocowany na gumkach, w tym wypadku dwóch gumkach. Na trzeciej gumie wisi sekator i to ona zabezpiecza go przed zgubieniem. Najlepsze do mocowania sekatora są stare dętki pocięte na pierścienie o szerokości 1-1,5cm.

nurkowanie, sekator

Mocowanie w pochwie

Pochwa wykonana jest z rury PCV (kolor szary) i odpowiednio wyprofilowana tak aby sekator łatwo dał się wyciągnąć a jednocześnie po włożeniu nie wypadał.

Pochwę można formować na dwa sposoby: nad parą buchającą z czajnika lub zanurzyć w wrzącej wodzie na około jedną minutę. W obu przypadkach niezbędne są rękawice aby się nie poparzyć.

nurkowanie, sekator

W kieszeni

Kieszeń w suchym skafandrze to również dobre miejsce na umieszczenie sekatora.

Sekator powinien byś przypięty na karabinku. Taki sposób montażu umożliwia przepięcie sekatora w razie potrzeby, jednocześnie zabezpiecza go przed przypadkowym zgubieniem. To rozwiązanie ma jeszcze jedna zaletę, sekator nie używany o nic się nie zaplącze.