Apeks ATX40/DS4 + octopus ATX40

testy sprzętu


Apeks ATX40/DS4 + octopus ATX40

DANE TECHNICZNE:

I stopień DS4:

- membranowy
- odciążony
- 1 wyjście wysokiego ciśnienia
- 4 wyjścia średniego ciśnienia - 3x3/8", 1x1/2"
- izolacja komory wodnej - powietrze
- ciśnienie pracy do 300 bar
- ciśnienie średnie 9,0 - 9,5 AT

Stopień DS4 posiada unikalny, suchy system odizolowania membrany sterującej od środowiska. Eliminuje to konieczność wypełniania komory wodnej brudzącymi i niewygodnymi w użyciu olejami lub smarami silikonowymi. Zamiast nich w komorze wodnej znajduje się powietrze, a ciśnienie otoczenia przenoszone jest na membranę sterującą za pomocą twardego transmitera. Ze względu na swoją budowę stopień ten rekomendowany jest do używania w ciężkich warunkach (częste, długie nurkowania, zimna, zabrudzona woda).

II stopień ATX 40:

- odciążony
- współbieżny
- regulacja wspomagania wdechu - efektu Venturiego - system IVS
- wymiennik ciepła zwiększający odporność na zamarzanie
- praca oddechowa 1,12 Joula/litr przy głębokości 63m

Drugi stopień automatu APEKS ATX 40 jest konstrukcją bardzo zaawansowaną posiadającą płynną kontrolę parametrów pracy. Jest stopniem z odciążonym układem redukcji ciśnienia. Powoduje to niewrażliwość parametrów oddechowych na ewentualne zmiany ciśnienia międzystopniowego oraz zapewnia duży wydatek automatu, niezależnie od wartości ciśnienia zasilającego. Posiada płynną regulację poziomu wspomagania w fazie trwania wdechu (tzw. I.V.S. - zintegrowany system wspomagania wykorzystujący efekt Venturiego). Pozwala to na regulację parametrów pracy automatu w zależności od indywidualnych preferencji, głębokości i rodzaju nurkowania. Żadna konstrukcja ze stałymi nastawami lub mająca tylko możliwość wstępnej regulacji przed nurkowaniem nie daje takich możliwości. Ponadto w stopień wbudowany jest efektywny wymiennik ciepła, w dużej mierze zabezpieczający go przed zamarzaniem.

Podsumowanie

Generalnie tania i dobra konstrukcja godna polecenia zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących nurków. Jest to automat spełniający wszystkie oczekiwania (może po za jednym - nie ma płynnej regulacji oporów otwarcia na drugim stopniu ale nie jest to niezbędne).

Linki poszerzających wiedzę: