Olympus C5060

fotografia podwodna


Aparat wprowadzony do sprzedaży 2003r., zastępujący flagowy model serii Camedia - C-5050. Aparat wyróżnia się obiektywem o krótkiej ogniskowej - 27mm (można ją wydłużyć 4x - do 110mm). Aparat jest szybki - nastawienie ostrości i wykonanie zdjęcia odbywa się w czasie 0.4 s. (jeżeli jesteśmy w trybie manual focus znacznie szybciej. Także prędkość fotografowania seryjnego jest niezła: 3 klatki na sekundę. Przetwornik CCD dysponuje rozdzielczością 5.1 mln pikseli i pozwala rejestrować zdjęcia o wielkości do 3264x2448 (interpolowane 8 mln pikseli, bez interpolacji maksymalna wielkość zdjęcia to 2592x1944 pikseli).

C-5060 współpracuje z kartami xD oraz Compact Flash (także Microdrive). Ekran wyświetlacza LCD można odchylać i obracać, zaś gorąca stopka pozwala współpracować z dedykowaną lampą błyskową. Aparat ma spore możliwości fotograficzne - począwszy od czysto amatorskich trybów automatycznych oraz rejestracji wideo z dźwiękiem, na zaawansowanych trybach ręcznych, przeznaczonych dla zaawansowanych fotografów skończywszy. Może współpracować z pełnym spektrum akcesoriów Olympusa - lampami błyskowymi, konwerterami - tele i wide (za pośrednictwem adaptera CLA-7) oraz uchwytem portretowym z magazynkiem baterii (to nowość w ofercie Olympusa). Jest także doskonale wykonany - magnezowa obudowa z głęboko profilowanym uchwytem świetnie leży w ręku. Zmieniono zasilanie - nowy aparat jest zasilany akumulatorem litowym.

Dane techniczne:

Schemat przedstawiający możliwości rozbudowy obudowy PT-020. Należy pamiętać że niekoniecznie produkty Olympusa są najlepsze, raczej jest odwrotnie, należy kupować akcesoria firm takich jak INON jeżeli chodzi o konwertery szerokokątne i lampy błyskowe. Więcej o lampach błyskowych znajdziesz na stronie lampy błyskowe.

Zestaw Olympusa do zdjęć szerokokątnych, wymienny port obudowy obiektywy PPO-02, adapter CLA-7 oraz konwerter szerokokątny WCON-07 o współczynniku 0,7.

Obudowa PT-020 wraz z dedykowanym aparatem olympusa FL-20 w obudowiePFL-01

gniazdo do podłączenia lampy błyskowej, niestety nie jest kompatybilne ze standardem Nikonosa ani żadnym innym.