Przegląd aparatów analogowych

fotografia podwodna


Aparaty analogowe są używane w fotografii podwodnej od dawna i mamy tu bardzo szeroki wybór. Od kilku lat dostępne są również aparaty cyfrowe, których ceny szybko spadają. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć że przyszłością są aparaty cyfrowe. Prawdą jest również, że obsługa aparatów cyfrowych jest dużo prostsza (widzimy efekty naszej pracy od razu, możemy dokładnie kadrować, obróbka graficzna jest banalnie prosta).

Przy fotografii mamy do wyboru następujące typy aparatów:

Poniżej zamieszczam kilka przykładowych rozwiązań

fotografia podwodna analogowa

MX-5 firmy SEA&SEA

Tani aparat fotograficzny dla amatorów. Długość obiektywu 35mm

fotografia podwodna analogowa

MX-10 firmy SEA&SEA

fotografia podwodna analogowa

Motor Marine II-EX firmy SEA&SEA

Aparat fotograficzny Motormarine II EX to najlepiej sprzedający się aparat fotograficzny firmy Sea&Sea, w którym zastosowano osiągnięcia najbardziej zaawansowanych technologii:
fotografia podwodna analogowa

aparatu do zdjęć podwodnych

Nikonos V najbardziej znany aparat do fotografii podwodnej, mały poręczny wygodny w użyciu. Niestety drogi, obecnie już nie produkowany?

fotografia podwodna analogowa

Obudowa sztywna na lustrzankę małoobrazkową

Aparat analogowy NIKON V

Najbardziej znany i rozpowszechniony aparat do profesjonalnej fotografii podwodnej, niestety już nie produkowany. Jest to lustrzanka małoobrazkowa, której korpus stanowi jednocześnie obudowę wodoodporną, dzięki temu aparat jest bardzo poręczny. Aparat umożliwia robienie zdjęć z pełną automatyką, jak również w pełni manualne nastawianie ekspozycji. Szeroki wybór obiektywów (niestety nie można ich zmieniać w trakcie nurkowania) oraz dodatkowych akcesoriów, takich jak lampy błyskowe, czy nasadki do makro fotografii czyniły Nikonosa V przez długie lata liderem wśród aparatów podwodnych.

Akcesoria do Nikonosa V

Specyfikacja techniczna:

Obiektywy

Do dyspozycji mamy obecnie dwie główne drogi, użycie: Aparaty analogowe są używane w fotografii podwodnej od dawna i mamy tu bardzo szeroki wybór. Od kilku lat dostępne są również aparaty cyfrowe, których ceny szybko spadają. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć że przyszłością są aparaty cyfrowe. Prawdą jest również, że obsługa aparatów cyfrowych jest dużo prostsza (widzimy efekty naszej pracy od razu, możemy dokładnie kadrować, obróbka graficzna jest banalnie prosta).

Przy fotografii mamy do wyboru następujące typy aparatów:

Tani aparat fotograficzny dla amatorów. Długość obiektywu 35mm

Aparat analogowy Sea&Sea MX 5-II

Aparat analogowy Sea&Sea MX 5-II Aparat fotograficzny firmy Sea&Sea MX 5-II: jest to idealny aparat dla amatora podwodnego fotografa, ceniącego sobie wygodę, a także chcącego mieć odporny, dobrej jakości aparat fotograficzny za niską cenę. Aparat posiada obiektyw 28 mm /f8 i migawkę1/100sek co pozwala otrzymać zdjęcie o dużej głębi ostrości. Zdjęcia można wykonywać pod wodą już od 70cm od fotografowanego obiektu. W aparacie tym zastosowano system automatycznego zakładania i przewijania filmu oraz automatyczne rozpoznawania kodu DX dla filmów o czułości ISO 100 i ISO 400. Aparat ten posiada wyświetlacz LCD, pokazujący nam ilość wykonanych zdjęć i stan baterii. MX 5-II ma wbudowaną, automatycznie uruchamiającą się lampę błyskowa, zsynchronizowaną z migawką. O gotowości do wykonania zdjęcia informuje nas dioda przy celowniku, a światłomierz analizuje warunki wykonywania zdjęć.
Dodatkowo można dołączyć (po dokupieniu) lampę błyskową: YS-20A, posiadającą optyczny, podczerwony system synchronizacji lampy i aparatu, nie wymagający żadnych kabli ani przewodów pomiędzy aparatem a lampą. Użycie lampy YS-20 powoduje uzyskanie bardzo dobrego nasycenia barw i bardziej plastycznej fotografii. Czas ładowania lampy od 5 do 8sek, barwa światła 5500K . Źródło zasilania: dwie 1.5V baterie AA (paluszki) Max. głębokość: 45m Wymiary: 100 x 83 x 160mm Waga: 340g (bez baterii) fotografia podwodna analogowa

Dane techniczne:

Aparat analogowy Motormarine II EX
FIRMY Sea&Sea

fotografia podwodna analogowa

Specyfikacja techniczna:

Aparat fotograficzny Motormarine II EX to najlepiej sprzedający się aparat fotograficzny firmy Sea&Sea, w którym zastosowano osiągnięcia najbardziej zaawansowanych technologii:

MM II - EX może pracować przy różnych czasach naświetlania i jest jedynym na świecie wodno-lądowym aparatem fotograficznym o tak niskiej cenie, robiącym zdjęcia z lampą błyskową w systemie TTL przy czasie otwarcia migawki: 1/15, 1/30, 1/60 i 1/125 sek.

Wbudowana w obiektyw soczewka zbliżająca (close-up) zapewnia możliwość robienia zdjęć do 45 cm. Wbudowany obiektyw o ogniskowej 35mm, wyposażony jest w bagnetowe mocowanie, umożliwiające dopasowanie 4 różnych obiektywów firmy Sea&Sea, które można przymocować i usunąć pod wodą. Dzięki tak wielu różnym ogniskowym, aparatem MM II - EX można zrobić każde zdjęcie. Wbudowana lampa błyskowa (mała) może być używana na lądzie i pod wodą. Jest ona zsynchronizowana z migawką dla każdego czasu naświetlania. W celowniku znajdują się diody sygnalizujące : niedoświetlenie, gotowość wewnętrznej i zewnętrznej lampy błyskowej, potwierdzenie TTL, naładowanie baterii a także prawidłowy transport filmu.

fotografia podwodna analogowa

Specjalne, elektroniczne, 4-ro bolcowe złącze pozwala połączyć aparat z dowolną lampą błyskową firmy Sea&Sea. Ustawiona wstępnie pozycja na tarczy Focus Control określa odległość od 1 m do nieskończoności. Odległość pomiędzy fotografowanym obiektem a soczewką CU: 0.5 m : Kontrola naświetlenia: ręczna i TTL Licznik naświetlenia: wbudowany. Wyświetlacz diodowy: - dioda LED informująca o niedoświetleniu, - pracy w systemie TTL, - gotowości wew. i zew. lampy błyskowej ,

Trochę istotnych informacji o cenach aparatów analogowych:

Fotografia analogowa

    fotografia podwodna analogowa