Nowości na stronie 2013

nowości na stronie


Nurkowanie Grecj - Kreta

niedziela, 8 września 2013 20:33

Grecja położona w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami, Albanią, Republiką Macedonii i Bułgarią od północy, oraz Turcją od wschodu. Co ciekawe ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja to nie tylko kontynent, ale również spora ilość wysp i wysepek - około 1400 wysp, w tym 227 zamieszkałych. Jak wyglada Kreta można zobaczyć na stronie nurkowanie Grecja.

"Grüner See" przepiękne jeziorko górskie w środkowej Austrii

czwartek, 27 czerwca 2013 21:45

Grüner See () - to jezioro w środkowej Austrii a dokładniej w w Styrii, w gminie Tragöß, położone w zalesionej dolinie w górach Hochschwab. Jezioro pojawia sie okresowo bo jest zasilane wodami z topniejącego śniegu, maksymalna głębokość 12m, najlepszy okres do nurkowania koniec maja, początek czerwca (przed wyjazdem warto sprawdzić w internecie poziom wody). W okresie zimowym poziom wody spada do 1-2m. Jeziorko swoją nazwę " zielone jeziorko" zawdzięcza kolorowi wody widzianemu z powierzchni, pod wodą woda ma oczywiście kolor niebieski. Mam nadzieję, że zainteresowałem, zobacz zdjęcia podwodne z Grüner See.

"Mars" flagowy okręt floty szwedzkiej zatonął na dnie Bałtyku

sobota, 13 lutego 2013 17:18

"Mars" flagowy okręt floty szwedzkiej, był największym okrętem wojennym, jaki w XVI wieku pływał po Bałtyku. Zatonął 31 maja 1564r, drugiego dnia starcia miedzy Szwecją a połączonymi siłami Danii i Lubeki, zatonął u wybrzeży Gotlandii i Olandii . W trakcie bitwy, doszło do abordażu, galeon stanął w ogniu, który przedostał sie do prochowni, w wyniku czego nastąpiła detonacja. Wrak spoczął na dnie na głębokości 73m. Przeleżał na dnie Bałtyku 447lat, nim został odnaleziony, obecnie trwała prace dokumentacyjne. Zobacz zdjęcia podwodne z Projektu Mars.

Nurkowanie jaskiniowe w Serbii maj 2013

środa, 08 maja 2013 17:02

W trakcie czterech dni spędzonych w Serbii zaliczyłem dwie jaskinie Krupajsko Vrelo i Vrelo Mlave. W sumie 7 nurkowań. Nie udało zanurkować się w dwóch następnych, ze względu na brak czasu, mowa tu o Krivi Vir i Jaskini Lazarewa (Lazareva pecina) a dokładniej wywierzysku z niej wypływającym. Wyjazd zaliczam do bardzo udanych Nurkowanie jaskiniowe w Serbii maj 2013.

Montaż sprzętu nurkowego

sobota, 09 marca 2013 20:48

Pewnie każdy wie jak, pewnie jest to prosto, pewnie nikt tego nie chce czytać, ale może ktoś poogląda zdjęcia. Zapraszam na stronę montaż sprzętu nurkowego. Dział umiejętności podstawowe.

Jaskinia Ordyńska na Uralu

wtorek, 05 marca 2013 18:34

Jaskinia Ordyńska - największa na świecie podwodna, gipsowa jaskinia, znajdująca się na światowej liście UNESCO Cudów Natury. Jaskinia znajduje się na zachodzie Uralu, jej długość przekracza 5 km i jest jedną najdłuższych jaskiń Uralu. Woda w jej wnętrzu jest bardzo czysta, dzięki czemu zapewnia widoczność na poziomie 45m. W jaskini można nurkować. Można tu podziwiać olbrzymie komnaty, tak wielkie, że oświetlenie ich w całości wymaga kilku lamp. Zobacz zdjęcia, może z jedynej gipsowej podwodnej jaskini - Jaskinia Ordyńska.

Krabowskie morsowanie przy pochodniach

sobota, 02 marca 2013 23:18

Czy kąpiel w lodowatej wodzie może być przyjemnością? Kilak osób z AKP Krab dziś odpowiedziało na to pytanie stawiając się nad Zalewem Bagry. Lód o grubości około 5cm ścinał jeszcze cały akwen, kiedy kilku śmiałków spróbowało zażyć kąpieli w przerębli. Sam byłem, próbowałem było super. Zobacz zdjęcia z krabowskiego morsowania przy pochodniach.

"Mars" flagowy okręt floty szwedzkiej zatonął na dnie Bałtyku

sobota, 13 lutego 2013 17:18

"Mars" flagowy okręt floty szwedzkiej, był największym okrętem wojennym, jaki w XVI wieku pływał po Bałtyku. Zatonął 31 maja 1564r, drugiego dnia starcia miedzy Szwecją a połączonymi siłami Danii i Lubeki, zatonął u wybrzeży Gotlandii i Olandii . W trakcie bitwy, doszło do abordażu, galeon stanął w ogniu, który przedostał sie do prochowni, w wyniku czego nastąpiła detonacja. Wrak spoczął na dnie na głębokości 72m. Przeleżał na dnie Bałtyku 447lat, nim został odnaleziony, obecnie trwała prace dokumentacyjne. Przeczytaj więcej na stronie wraki Bałtyku.

Śmiali się kiedy założyłem kask na głowę i wlazłem do wody

poniedziałek, 19 lutego 2013 16:02

Pierwszy raz założyłem kask na głowę 1999r, było to przy okazji robót podwodnych. Od tego czasu zrobiłem to wiele razy, głównie przy okazji nurkowań jaskiniowych, gdzie kask jest elementem obowiązkowym. Obecnie używam go również do innych celów, jest na nim mała kamera, pozwalająca rejestrować całe nurkowanie. Inne ważne zastosowanie to fotografia nocna, na kasku umieszczam dwie małe diodowe latarki (w zupełności wystarczy 1W), ich zadaniem jest podświetlanie przycisków obudowy. Przeczytaj więcej o temacie kask nurkowy.

Targi " Podwodna przygoda 2013" dobiegły końca

niedziela, 10 lutego 2013 17:26

Targi Podwodna Przygoda 2013 dobiegły końca, były ciekawe z wielu względów. Tu wspomnę o jednej nowości sprzętowej, a mianowicie o oledowym bottom timerze firmy Xdeep. Zamieszczam kilka zdjęć z targów. Inna ciekawostka to Sidemount rebreather o którym mówił Krzysiek Starnawski na swoim wykładzie "Meksyk - nurkowanie jaskiniowe dla początkujących i zaawansowanych" - ten wykład naprawdę zgromadził tłumy.

Targi Nurkowe "Podwodna Przygoda"

piątek, 08 lutego 2013 06:34

Już po raz czwarty w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w dniach 9-10 lutego 2013 r., odbędą się największe targi nurkowe w Polsce "Podwodna Przygoda". Zobacz szczegółowy plan. My również tam będziemy. Targi Nurkowe "Podwodna Przygoda" 2013.

Nurkowanie w rzece Piaśnica

czwartek, 07 lutego 2013 22:54

Kaszuby to doskonały teren do odpoczynku, wśród gór i lasów znajdują się małe oczka wodne i wielkie jeziora, ale na tym nie koniec, można znaleźć bardzo czyste rzeki w których można nurkować. Nie są to może ekstremalnie głębokie nurkowania, bo głębokość w większości miejsc nie przekracza 2m, ale jeżeli poszukamy to znajdziemy 4-5m. Rzekę o której chciałem dziś wspomnieć jest Piaśnica. Zobacz temat nurkowanie w Piaśnicy.

Tajlandia to kraj uśmiechniętych ludzi

piątek, 25 stycznia 2013 20:17

Tajlandia to nie tylko miejsce do nurkowania, wiele ciekawych rzeczy można zobaczyć ponad wodą. Zapraszam do obejrzenia zdjęć, może pozwoli to podjąć decyzję o wyjeździe.