Nurkowanie głębokie

nurkowanie głębokie


Spis treści

1. Definicja

Definicja nurkowania głębokiego (Deep Diver) może być bardzo różna, zależy to od federacji:

Niezależnie z jakiej definicji skorzystamy pewne główne problemy pozostają takie same.

Techniki nurkowania na głębokość większą niż 40m z dekompresją akcelerowaną przekraczają ramy tej strony. Odpowiednie informacje można znaleźć na stronie nurkowanie techniczne.

nurkowanie głębokie
Nurkowanie głębokie, to bardzo często nurkowanie przy pionowych ścianach, opadających stromo w dół.

Nurkowanie głębokie

kursu nurkowania

Teorii nigdy dość, jednak nurkowania należy uczyć się pod okiem instruktora. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na kurs nurkowanie głębokie.

zapraszam na kurs nurkowanie głębokie →
nurkowanie głębokie
UWAGA: Nurkowania głębokie mogą być niebezpieczne, jeżeli nie posiadamy dobrego sprzętu, wystarczającej wiedzy i odpowiednich umiejętności. Przeczytaj co musisz wiedzieć i umieć, aby nurkować bezpiecznie.

2. Sprzęt nurkowy

Do nurkowań głębokich sprzęt powinien być odpowiednio dobrany oraz skonfigurowany. Szczególną uwagę należy zwrócić na:

Jeżeli nurkowanie odbywa się w zimnej wodzie przeczytaj dodatkowo działa sprzęt do nurkowania pod lodem, lepiej pozwoli nam to zrozumieć jak groźnym przeciwnikiem może być zimna woda.

nurkowanie głębokie
Kiedy nurkujemy w zimnych wodach, dobrym rozwiązaniem jest skafander suchy. Nurkowania w skafandrze suchym nauczysz się na kursie specjalizacyjnym.

3. Konfiguracje sprzętowe

Konfiguracja sprzętu zależy od wielu czynników, wpływa na nią ma między innymi rodzaj nurkowań jaki prowadzimy np. jaskiniowe, wrakowe. Obecnie stosuje się dwie podstawowe konfiguracje:

  1. konfiguracja standard (rekreacyjna) - stosowana w nurkowaniach rekreacyjnych, jest to najprostsza konfiguracja spełniająca zasady bezpieczeństwa w nurkowaniu
  2. konfiguracja techniczna (Hogarthian czy DIR) - konfiguracja używana przez nurków technicznych w czystej formie lub z indywidualnymi zmianami - stosowana obecnie z powodzeniem przez nurków rekreacyjnych.

Pełny opis znajduje się na stronie konfiguracje sprzętowe lub od razu do celu, czyli do strony konfiguracja standard lub konfiguracja techniczna. Dodam również, że w konfiguracji standardowej można używać nie tylko jacket ale również skrzydło.

4. Planowanie nurkowania głębokiego

Zanim zanurzymy się, należy poznać i zrozumieć, jaki wpływ mają gazy, zawarte w mieszaninie oddechowej na nasz organizm, pod zwiększonym ciśnieniem.

nurkowanie głębokie
Dodatkowa butla zostawiona na głębokości przystanku bezpieczeństwa zdecydowanie podnosi bezpieczeństwo nurkowania.

5. Umiejętności nurkowe

Płetwonurek pragnący nurkować głęboko powinien mieć umiejętności podstawowe opanowane w stopniu znacznie powyżej średniej. Dodatkowo powinien rozwinąć do perfekcji poniższe umiejętności:

6. Sytuacje awaryjne

Sytuacje awaryjne zdążają się rzadko, ale jednak się zdarzają. Dobry nurek musi być na nie przygotowany, pod woda nie ma czasu, aby wymyślać rozwiązania problemy, rozwiązanie trzeba mieć gotowe w głowie i przećwiczone szczególnie do typowych sytuacji awaryjnych. Sytuacja awaryjna nie musi prowadzić do wypadku, jeżeli będziemy postępować prawidłowo bezpiecznie zakończymy nurkowanie. Większość typowych sytuacji awaryjnych została omówiona na podstawowym kursie nurkowania, część pewnie pamiętasz a część nie. Przypominam więc podstawowe problemy:

Postępowanie w pozostałych sytuacjach awaryjnych znajdziesz na stronie nurkowanie - sytuacje awaryjne.

7. Jeszcze głębiej

Jak nurkować dużej i głębiej, i jednocześnie bezpiecznie? Droga jest tylko jedna - to nurkowanie techniczne. PADI oferuje również ścieżkę nurkowania technicznego, w sumie jest 5 stopni na trimix-sie kończąc. Informację o wszystkich kursach technicznych i cenach znajduje sie na stronie kursy techniczne TecRec. Pierwszy stopień w nurkowaniu technicznym to Tec 40 PADI, na stronie znajdziesz wymogi wstępne, potrzebny sprzęt oraz program kursu.

8. Dodatki

Węzły żeglarskie - warto również zapoznać się z węzłami stosowanymi w trakcie nurkowania na wrakach ich znajomość może wiele ułatwić, oraz ustrzeże nas przed przypadkowym odwiązaniem się liny. Pragnę zwrócić szczególną uwagę na ósemkę podwójną, która powinna wystarczyć do większości zastosowań. Zastosowanie ósemki podwójnej i karabinka powinno rozwiązać większość problemów z węzłami.

Karabinki - garść informacji o stosowanych karabinkach.

Kołowrotek - element niezbędny na nurkowaniu na wrakach.